24 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Qualcomm spodziewa się umiarkowanego odbicia w 2024 r. po dobrej koniunkturze w branży

Qualcomm spodziewa się umiarkowanego odbicia w 2024 r. po dobrej koniunkturze w branży

(Bloomberg) – Qualcomm, największy na świecie sprzedawca procesorów do smartfonów, spodziewa się umiarkowanego ożywienia w branży w 2024 r., wraz ze wzrostem dostaw telefonów, ale rynek urządzeń podłączonych do Internetu nadal jest powolny.

Najczęściej czytane w Bloombergu

Dostawy telefonów, które spadły w 2023 r., utrzymają się na stałym poziomie lub nieznacznie wzrosną w 2024 r., jak podała firma w środę podczas telekonferencji po raporcie zysków za pierwszy kwartał fiskalny. Chociaż producenci telefonów poradzili sobie głównie z nadwyżkami zapasów, nadwyżka ta pozostaje problemem problem w drugiej co do wielkości branży Qualcomm — dostarczaniu chipów do podłączonych urządzeń.

Dyrektor generalny Cristiano Amon powiedział, że firma pracuje nad „ustawieniem się na wzrost, jednocześnie radząc sobie ze spadkiem zapasów w całej branży”.

Qualcomm powiedział, że sprzedaż w drugim kwartale finansowym będzie wynosić od 8,9 miliarda dolarów do 9,7 miliarda dolarów. Jest to zgodne ze średnim szacunkiem analityków na poziomie 9,36 miliarda dolarów. Po wyłączeniu niektórych pozycji zysk w bieżącym kwartale wyniesie od 2,20 do 2,40 dolara na akcję, w porównaniu ze średnią prognozą na poziomie 2,26 dolara.

Inwestorzy szukali oznak wskazujących, że konsumenci szybciej aktualizują swoje smartfony. W tym zakresie Qualcomm miał dobrą wiadomość: przychody z telefonów wzrosły w ostatnim kwartale o 16% w porównaniu ze spadkiem o 27% w poprzednich trzech miesiącach.

Qualcomm powiedział także w środę, że Apple przedłużył umowę licencyjną na patenty o dwa lata. Obecnie obowiązuje do marca 2027 r. Producent chipów podpisał także nową umowę z Samsung Electronics Co., a południowokoreańska firma zgodziła się na budowanie przyszłych urządzeń na procesorach Qualcomm.

Apple jest największym na świecie producentem smartfonów – w zeszłym roku wyprzedził Samsunga – a więcej informacji na temat stanu branży przekaże w czwartek. To właśnie wtedy spółka ma ogłosić wyniki kwartalne.

READ  Rynki europejskie zamknęły się wyżej po podniesieniu stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny

Choć Amon stara się zmniejszyć swoją zależność od rynku telefonów komórkowych – poprzez ekspansję na chipy samochodowe i do komputerów osobistych – zyski Qualcommu w dalszym ciągu pozostają pod silnym wpływem popytu na telefony, szczególnie w Chinach.

Po początkowym wzroście rozszerzonego obrotu akcje Qualcommu spadły o mniej niż 1%. Cena akcji podczas zwykłych notowań w Nowym Jorku wynosiła wcześniej 148,51 dolarów.

W pierwszym kwartale finansowym, który zakończył się 24 grudnia, zysk na akcję, z wyłączeniem niektórych pozycji, wyniósł 2,75 dolara. Przychody wzrosły o 5% do 9,9 miliarda dolarów. Analitycy oszacowali zysk na 2,36 dolara, a sprzedaż na 9,54 miliarda dolarów.

Słabym punktem pozostały chipy urządzeń podłączonych do Internetu. Przychody z tej działalności spadły o 32%. Sprzedaż samochodów Qualcomm wzrosła o 31%.

Flagowym produktem firmy z San Diego jest procesor, który napędza wiele najpopularniejszych telefonów na świecie, w tym wiele telefonów Samsung Galaxy. Sprzedaje również chipy modemowe, które łączą iPhone'a firmy Apple z szybkimi sieciami danych.

Dodatkowa część zysków Qualcomm pochodzi z licencjonowania technologii leżącej u podstaw wszystkich nowoczesnych sieci komórkowych – opłat, które producenci telefonów płacą niezależnie od tego, czy korzystają z chipów marki Qualcomm, czy nie.

(Aktualizacja umowy z firmą Samsung w akapicie szóstym.)

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P