13 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Moon Race 2.0: Dlaczego tak wiele krajów i prywatnych firm pragnie wylądować na Księżycu?

Moon Race 2.0: Dlaczego tak wiele krajów i prywatnych firm pragnie wylądować na Księżycu?

Liczba astronautów, którzy chodzili po Księżycu, nie zmieniła się od ponad 50 lat.

Tylko 12 osób otrzymało ten przywilej – wszyscy Amerykanie – ale liczba ta wkrótce wzrośnie. Historyczna rywalizacja pomiędzy obydwoma krajami pomiędzy amerykańską i radziecką agencją kosmiczną w zakresie eksploracji Księżyca stała się przedsięwzięciem o zasięgu globalnym. Misje mające na celu okrążenie Księżyca lub wylądowanie na jego powierzchni są obecnie uruchamiane przez rządy i firmy komercyjne z Europy i Bliskiego Wschodu po południowy Pacyfik.

Pomimo sukcesu amerykańskich misji Apollo w latach 1969–1972, jak dotąd tylko pięciu krajom udało się wylądować na Księżycu. Chiny to jeden z najbardziej ambitnych krajów, które mają Księżyc na celowniku.

Po dwóch udanych misjach orbitalnych w latach 2007 i 2010 Chiny wylądowały bezzałogowym pojazdem. Zmień 3 W 2013 r. Sześć lat później Chang'e 4 stała się pierwszą misją, która wylądowała na niewidocznej stronie Księżyca. Robotyczny łazik Chang'e 5 przesłał na Ziemię próbki Księżyca w 2020 r., a Chang'e 6, który zostanie wystrzelony w maju tego roku, przywiezie pierwsze próbki z niewidocznej strony Księżyca.

Na tym nie kończą się ambicje kraju. „Chiny publicznie zamierzają wysłać dwóch astronautów na Księżyc przed 2030 rokiem” – mówi dziennikarz kosmiczny Andrew Jones, który koncentruje się na chińskim przemyśle kosmicznym.

„Zauważono wyraźny postęp w wielu obszarach niezbędnych do przeprowadzenia takiej misji, w tym w opracowaniu nowej rakiety nośnej z załogą, załogowego statku kosmicznego nowej generacji, lądownika księżycowego oraz rozbudowy stacji naziemnych” – mówi Jones. „To ogromne przedsięwzięcie, ale Chiny udowodniły, że są w stanie planować i realizować długoterminowe przedsięwzięcia związane z lotami kosmicznymi załogowymi i księżycowymi”.