30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Minister mówi, że Polska i Czechy potrzebują rozmów Turo do poniedziałku

15 czerwca 2021 r. w pobliżu Elektrowni Węglowej Turo w pobliżu Kopalni Węgla Odkrywkowego Turo w Bogotinii odkryto wieżę chłodniczą. Zdjęcie zrobione 15 czerwca 2021 r. REUTERS / David W Cerny / Zdjęcie pliku

WARSZAWA, 5 listopada (Reuters) – polska minister meteorologii Anna Moskova powiedziała w piątek, że Polska i Czechy muszą zakończyć do poniedziałku rozmowy w sprawie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Turo.

Unia Europejska (UE) zwróciła się do Polski o zawieszenie działalności w kopalni i elektrowni węgla brunatnego Turów na granicy z Czechami w związku ze skargami dotyczącymi szkód środowiskowych w czeskich wsiach w pobliżu Pragi.

Polska, która nie zastosowała się do nakazu sądu, stara się porozumieć z sąsiadami w sprawie utrzymania kopalni otwartej, a pod koniec września dała Pradze możliwość zakończenia sporu.

„Jesteśmy w dobrej rozmowie, ale musimy uzgodnić szczegóły, a potem wrócimy… z ostateczną wiadomością” – powiedziała Moskwa.

Negocjacje zostały wznowione po zawieszeniu na początku października, przed czeskimi wyborami parlamentarnymi, a według czeskich urzędników długość umowy utkwiła w kluczu.

Negocjacje miały również na celu wyjaśnienie rekompensat finansowych i ulepszeń technicznych w celu ochrony środowiska wokół kopalni.

Raport Alana Charlischa i Anny Gopher; Montaż przez Alison Williams, Kirsten Donovan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  🇵🇱 Polska: Ida Warczyk zdobywa miejsce w Szanza na Sukces: Finał Eurovija Junior 2022