16 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w nowym orzeczeniu nakazuje Izraelowi zaprzestanie ataku na Rafah i Gazę |  Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w nowym orzeczeniu nakazuje Izraelowi zaprzestanie ataku na Rafah i Gazę | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Sędziowie Sądu Najwyższego ONZ nakazali Izraelowi zaprzestanie ataku na miasto Rafah w południowej Gazie i wycofanie się ze Strefy Gazy w sprawie wniesionej przez Republikę Południowej Afryki, w której oskarża ona Izrael o popełnienie ludobójstwa, powołując się na „ogromne niebezpieczeństwo” dla ludności palestyńskiej.

Piątkowa decyzja to trzeci raz w tym roku, kiedy panel składający się z 15 sędziów wydał wstępne zarządzenia mające na celu ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i złagodzenie ludzkich cierpień w Gazie. Chociaż nakazy są prawnie wiążące, sąd nie ma policji, która mogłaby je egzekwować.

Czytając orzeczenie MTS, prezes sądu Nawaf Salam stwierdził, że tymczasowe środki zarządzone przez sąd w marcu nie w pełni rozwiązują sytuację w obecnie oblężonej enklawie palestyńskiej i nie spełniono warunków niezbędnych do rozpoczęcia procesu pokojowego. Nowe polecenie nadzwyczajne.

Salam powiedział, że Izrael musi „natychmiast zaprzestać swojego ataku militarnego i wszelkich innych działań w prowincji Rafah, które narzucałyby grupie palestyńskiej w Gazie warunki życia, które mogłyby doprowadzić do ich całkowitego lub częściowego fizycznego zniszczenia”. Sytuacja humanitarna w Rafah jest „katastrofalna”

W zeszłym tygodniu południowoafrykańscy prawnicy zwrócili się do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze o nałożenie środków nadzwyczajnych, twierdząc, że izraelskie ataki na Rafah muszą zostać wstrzymane, aby zapewnić przetrwanie narodu palestyńskiego.

Donosząc z Hagi w Holandii Stipe Vaessen z Al Jazeery powiedział, że 13 z 15 sędziów Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości zgodziło się wezwać Izrael do zaprzestania ataku.

„[Salam] Powiedział, że wysiedlono 800 000 osób i że nie wierzy słowom Izraela o zapewnieniu im bezpieczeństwa i możliwości dotarcia do nich pomocy humanitarnej. Wskazała, że ​​nie ma na to dowodów.

„Dlatego sąd wydał teraz bardzo stanowcze zarządzenie stwierdzające, że Izrael musi natychmiast przerwać swoją ofensywę i operację wojskową w Rafah oraz wycofać stamtąd swoje siły. „Wydał także decyzję w sprawie przejść granicznych, że muszą one zostać ponownie otwarte tak szybko, jak to możliwe, aby pomoc humanitarna mogła napłynąć” – dodał Weissen.

READ  Silne trzęsienia ziemi u zachodniego wybrzeża Japonii spowodowały ostrzeżenie o tsunami

Powiedziała, że ​​sędzia podkreślił również potrzebę jak najszybszego przybycia obserwatorów ONZ, aby dopilnować, aby z tego obszaru nie zniknęły żadne dowody ewentualnych zbrodni wojennych.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał także Izraelowi przedłożenie Trybunałowi w ciągu miesiąca sprawozdania na temat postępów, jakie poczynił we wdrażaniu środków zarządzonych przez tę instytucję.


Izrael rozpoczął w tym miesiącu atak na miasto Rafah na południu, zmuszając setki tysięcy Palestyńczyków do ucieczki z miasta, które stało się schronieniem dla około połowy jego 2,3 miliona mieszkańców.

Głównym szlakiem pomocy była także Rafah na południowym krańcu Gazy, a organizacje międzynarodowe twierdzą, że izraelska operacja odizolowała Strefę Gazy i zwiększyła ryzyko głodu.

Hind Al-Khudari z Al Jazeery stwierdziła w raporcie z Deir Al-Balah w środkowej Gazie, że mieszkańcy Strefy Gazy nie zapoznali się jeszcze z orzeczeniem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, ponieważ wielu z nich nie ma dostępu do Internetu.

„Ludzie tutaj, w Strefie Gazy, próbują się obecnie wyżywić… po ciągłym wysiedleniu, dlatego ludzie nie są w pełni świadomi tego, co się dzieje, pytają dziennikarzy… czy jest coś pozytywnego” – powiedziała.

Al-Khudari dodał, że jako dziennikarze w Gazie nie chcą dawać mieszkańcom regionu fałszywych nadziei i czekają na więcej informacji na temat sposobu wykonania orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Rafah, gdzie sytuacja jest nadal napięta.


Autonomia Palestyńska z zadowoleniem przyjęła piątkową decyzję Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, stwierdzając, że stanowi ona międzynarodowy konsensus w sprawie zakończenia wojny w Strefie Gazy, powiedział agencji prasowej Reuters rzecznik palestyńskiego prezydenta Nabil Abu Rudeina.

Wkrótce po wydaniu orzeczenia izraelski minister finansów Bezalel Smotrich powiedział: Powiedział Na platformie mediów społecznościowych X „Państwo Izrael toczy wojnę o swoje istnienie”.

„Ci, którzy żądają, aby państwo Izrael zaprzestało wojny, żądają, aby ono samo zakończyło swoje istnienie. „Nie zgodzimy się na to” – powiedział.

READ  Mike Johnson przybył z pomocą Ukrainie. Czy Demokraci zwrócą się do niego?

„Nadal walczymy dla siebie i całego wolnego świata. Historia osądzi, kto dzisiaj stanie po stronie nazistów, Hamasu i ISIS”. [ISIL],” on dodał.

Imran Khan, korespondent Al Jazeery w Ammanie w Jordanii, powiedział, że źródła dyplomatyczne poinformowały izraelski Channel 13, że premier Benjamin Netanjahu zorganizuje nadzwyczajne spotkanie.

W spotkaniu wezmą udział minister spraw zagranicznych Israel Katz, minister obrony Benny Gantz oraz doradca prawny rządu. „Tak poważnie traktują to orzeczenie” – powiedział Khan.

Dodał: „Słyszymy ze źródeł politycznych rozmawiających z lokalnymi mediami, że Izrael nie zareaguje na decyzję sądu ani politycznie, ani militarnie”.

Według prokuratora ds. zbrodni wojennych Reeda Brodiego Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zintensyfikował wysiłki, aby stawić czoła rzeczywistości w Strefie Gazy.

„Jestem pod wielkim wrażeniem, przede wszystkim, uporu i wytrwałości Republiki Południowej Afryki oraz powrotu na boisko. Sąd zareagował niemal jednomyślnie” – powiedział Al Jazeerze.

Brody wskazał, że Republika Południowej Afryki od początku wojny w Gazie zwracała się do Izraela o wydanie rozkazu zaprzestania ataku militarnego, ponieważ sąd stwierdził, że nie może podjąć żadnego kroku, ponieważ na platformie nie było Hamasu ani strony palestyńskiej.

„Ale w końcu zdecydowali się tutaj na taki krok i jest to świadectwo dla tego sądu i tego, co robi” – dodał.

„Wraz z decyzją Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego [to recommend arrest warrants against top Israeli officials]To prawdziwy cios prawny.

Członkowie południowoafrykańskiego zespołu prawnego (po lewej) biorą udział w rozprawie przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w ramach wniosku Republiki Południowej Afryki o zawieszenie broni w Gazie w Hadze
Członkowie południowoafrykańskiego zespołu prawnego (po lewej) biorą udział w rozprawie przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości [Nick Gammon/AFP]

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, znany również jako Trybunał Światowy, jest najwyższym organem Organizacji Narodów Zjednoczonych rozstrzygającym spory między krajami. Jej orzeczenia są ostateczne i wiążące, lecz w przeszłości były ignorowane.
W styczniowym bardzo budzącym emocje orzeczeniu sąd nakazał Izraelowi zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zapobiec ludobójstwu w Gazie, ale powstrzymał się od wydania nakazu wstrzymania walk.

READ  Ukraina przygotowuje się do kolejnych ataków rakietowych po najgorszym rosyjskim bombardowaniu

Izrael wielokrotnie odrzucał oskarżenia w tej sprawie o ludobójstwo jako bezpodstawne i argumentował w sądzie, że jego operacje w Gazie mają charakter samoobrony i są wymierzone w bojowników Hamasu, którzy zaatakowali Izrael 7 października.