17 maja, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Mark Zuckerberg i George Stephanopoulos z ABC wśród najnowszych celów rosyjskich sankcji

Mark Zuckerberg i George Stephanopoulos z ABC wśród najnowszych celów rosyjskich sankcji

Dyrektor generalny Meta Mark Zuckerberg, dyrektor generalny LinkedIn Ryan Roslansky i dyrektor generalny Bank of America Brian Moynihan znaleźli się na szczycie listy czołowych amerykańskich postaci biznesowych, na które Rosja usankcjonowała w czwartek – Ostatnia runda eskalacji sankcji odwetowych Został zebrany po inwazji na Ukrainę.

Na liście znaleźli się wybitni dziennikarze 29 Amerykanów ma zakaz wjazdu do Rosji Na „nieokreślonej podstawie”.

Zakazowi podlegają również prezenterka ABC George Stephanopoulos i prezenterka CNN Piana Golodriga.

Kiedy moi rodzice i ja opuściliśmy Związek Radziecki jako uchodźcy w 1980 roku, powiedziano nam, że nasze stopy nigdy więcej nie dotkną sowieckiego terytorium. Sądzę, że Kreml czekał ponad cztery dekady (i niesprowokowaną wojnę z byłym państwem członkowskim), aby uczynić go odpowiedzialnym? Golodryga napisała na Twitterze po tym, jak pojawiła się wiadomość.

Niedawne rosyjskie sankcje wymierzone są również w kilku prominentnych członków administracji Bidena i wojska USA – w tym wiceprezydent Kamalę Harris, szefa sztabu Białego Domu Ron Klein i zastępcę sekretarza obrony Kathleen Hicks. Mąż Harrisa, Doug Imhoff, również został zbanowany.

Prezenter ABC, George Stephanopoulos, był jednym z garstki amerykańskich dziennikarzy, którzy zostali sankcjonowani.
ABC przez Getty Images

Rosyjskie MSZ stwierdziło, że wśród tych, którzy nie mogą już wjechać do kraju, są „wysocy rangą przywódcy, biznesmeni, eksperci i dziennikarze, którzy tworzą program antyrosyjski, a także małżonkowie wielu wysokich rangą urzędników”.

Krytykuje Kreml w odpowiedzi na ostrzejsze sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie. Sankcje wymierzone były w znane rosyjskie banki i firmy, a także w wybitnych miliarderów i członków rodzin osób bliskich Władimirowi. Putin – w tym jego córki.

READ  Kontakt z siłami ukraińskimi został utracony w wyniku „ciężkich walk” w hucie Mariupol – mówi burmistrz

Rosja odmówiła dostępu Na należących do Meta platformach Facebook i Instagram, zarzucając usługom „ekstremistyczną” działalność. LinkedIn jest zakazany w Rosji od 2016 roku.

Dyrektor generalny LinkedIn Ryan Roslansky
Dyrektor generalny LinkedIn Ryan Roslansky został ukarany. Profesjonalny serwis sieciowy został zakazany w Rosji od kilku lat.
Bloomberg przez Getty Images
Wiceprezes Kamala Harris
Do najnowszej listy sankcji dodała również wiceprezydent Kamalę Harris.
Bloomberg przez Getty Images

Szefowie Twittera – kolejnej platformy mediów społecznościowych zakazanej w Rosji – zostali usunięci z listy. Kierownictwo YouTube przetrwało również pomimo starć należącej do Google platformy z władzami rosyjskimi.

Rosja ogłosiła podobne sankcje wobec 61 Kanadyjczyków, w tym kilku dziennikarzy.

Kreml próbował ograniczyć przepływ informacji, odkąd pod koniec lutego rozpoczął niesprowokowaną inwazję na Ukrainę.

Kilka organizacji informacyjnych, w tym ABC i CNN, ograniczyło swoją działalność w Rosji w marcu po Kreml uchwalił nowe prawo Zezwól władzom na nakładanie kar grzywny lub więzienie dziennikarzy, którzy według nich donosili „fałszywe” informacje na temat rosyjskiego wojska lub rządu.