3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Manuel Rocha: Były ambasador USA w Boliwii zostaje oskarżony o bycie tajnym agentem rządu kubańskiego

Manuel Rocha: Były ambasador USA w Boliwii zostaje oskarżony o bycie tajnym agentem rządu kubańskiegoCNN

Był byłym ambasadorem USA w Boliwii Postawiono mu zarzuty przed sądem federalnym Jak wynika z dokumentów sądowych ujawnionych w poniedziałek, działał on jako tajny zagraniczny agent Kuby.

Manuel Rocha, 73-letni były dyplomata amerykański, „potajemnie wspierał Republikę Kuby i jej tajną misję wywiadowczą przeciwko Stanom Zjednoczonym, pełniąc funkcję tajnego agenta kubańskich służb wywiadowczych” – napisali prokuratorzy.

Rocha był ambasadorem USA w Boliwii od 2000 do 2002 roku, a w latach 90. XX w. pełnił funkcję zastępcy głównego urzędnika Sekcji Interesów USA na Kubie. Rocha pracował także w ambasadzie USA na Dominikanie w latach 80. XX wieku, a także w konsulacie USA we Włoszech oraz pełnił różne funkcje w ambasadach USA w Meksyku i Argentynie.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​podczas kilku spotkań z tajnym pracownikiem FBI, który udawał członka kubańskiego wywiadu, Rocha wielokrotnie nazywał Stany Zjednoczone „wrogiem” i wychwalał kubańskiego rewolucjonistę i polityka Fidela Castro.

Rocha określił siebie jako „odpowiedzialnego” za, jak to określił, „zestrzelenie małych samolotów” – co według prokuratorów miało miejsce podczas jego kadencji w Departamencie Stanu w Hawanie, kiedy Kuba zestrzelił dwa nieuzbrojone samoloty obsługiwane przez członków Bractwa. To the Rescue, grupa z siedzibą w USA sprzeciwiająca się rządowi Castro, zabijając czterech mężczyzn.

Prokuratorzy twierdzą w akcie oskarżenia, że ​​rząd kubański przez lata pracował nad rekrutacją ludzi w Stanach Zjednoczonych, w tym osób pracujących w rządzie USA, do pomocy w gromadzeniu informacji wywiadowczych.

Prokuratorzy twierdzą, że jako pracownik Departamentu Stanu Rocha miał „wyjątkowy” dostęp do niepublicznych informacji rządowych.

Prokurator generalny Merrick Garland powiedział w poniedziałek, że sprawa przeciwko Rocha „ujawnia jedną z największych i najdłużej trwających infiltracji rządu Stanów Zjednoczonych przez zagranicznego agenta”.

Rocha grozi trzy zarzuty federalne, w tym pełnienie funkcji nielegalnego agenta obcego rządu. Rocha został aresztowany i po raz pierwszy stanął przed sądem w poniedziałek w Miami, gdzie prokuratorzy federalni zwrócili się do sędziego o zatrzymanie go w areszcie do czasu rozprawy.

READ  Teraz Stany Zjednoczone patrzą dalej, modyfikując swoje okręty wojenne na Morzu Śródziemnym

Rocha była reprezentowana przez prawniczkę z Miami Jacqueline Arango w kancelarii prawnej Ackerman, gdzie pełni funkcję współprzewodniczącej ds. przestępstw umysłowych i dochodzeń rządowych.

Naczelny sędzia pokoju USA Edwin Torres wyznaczył przesłuchanie w sprawie tymczasowego aresztowania na środę na godzinę 13:00 i do tego czasu Rocha pozostanie w areszcie.

Zastępca prokuratora USA Jonathan Stratton powiedział, że rząd planuje postawić przed wielką ławą przysięgłych dodatkowe zarzuty, twierdząc, że zarzuty te zostaną uwzględnione w akcie oskarżenia we wtorek.

Torres wyznaczył także wstępną rozprawę i postawienie w stan oskarżenia na 18 grudnia.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​tajny pracownik FBI podający się za agenta kubańskiego wywiadu wysłał wiadomość do Rocha na WhatsApp w listopadzie 2022 r., wkrótce po tym, jak śledczy zostali poinformowani o rzekomej tajnej pracy Rochy. Prokuratorzy twierdzą, że tajny pracownik powiedział w wiadomości, że ma dla ciebie „wiadomość od twoich przyjaciół z Hawany”. „To delikatna kwestia”.

Rocha rzekomo odpowiedziała: „Nie rozumiem, ale możesz do mnie zadzwonić”. Były ambasador zgodził się spotkać z tajnym pracownikiem w Miami, aby porozmawiać.

Podczas spotkania Rocha rzekomo podjął szereg środków ostrożności, aby mieć pewność, że nie będzie śledzony, w tym wybrał dłuższą drogę na spotkanie i poprosił tajnego pracownika, aby rozmawiał w „jadalni” wyłącznie z „pracownikiem niskiego szczebla”. …Więc nie ma możliwości, aby ktokolwiek mógł mnie zobaczyć.

Podczas pierwszego spotkania Rocha rzekomo powiedział tajnemu pracownikowi, że kubańska agencja wywiadowcza, zwana Generalną Dyrekcją Wywiadu, „poprosiła mnie… żebym prowadził normalne życie” i powiedział, że „stworzył mit prawicowca .” „.

„Zawsze powtarzałam sobie: jedyną rzeczą, która mogła zagrozić wszystkiemu, co zrobiliśmy, było… zdradzenie kogoś, kogoś, kto mógł mnie spotkać, kogoś, kto mógł coś wiedzieć w pewnym momencie” – powiedziała Rocha. Nagranie spotkania wymienione w dokumentach sądowych.

READ  Mieszkańcy przygranicznych wysp Japonii krytykują brak planu pomocy Tajwańczykom w ucieczce przed atakiem

Rzekomo dodał: „Moja pierwsza obawa; Moim pierwszym priorytetem była… jakakolwiek akcja Waszyngtonu, która zagroziłaby życiu przywódców lub samej rewolucji.

Podczas innego spotkania kilka tygodni później Rocha rzekomo opisał tajnemu pracownikowi zatrudnienie w Departamencie Stanu, mówiąc: „Szło mi to stopniowo.[…]To był bardzo ostrożny proces… bardzo zdyscyplinowany”.

„Wiedziałem dokładnie, jak to zrobić i oczywiście dyrekcja mi towarzyszyła… Wiedzieli, że wiem, jak to zrobić. To był długi proces i nie był łatwy” – powiedział, według prokuratorów.

Rocha rzekomo przechwalał się także „dziesiątkami lat” pracy na rzecz rządu kubańskiego, twierdząc, że „wzmocnił on rewolucję” w ciągu „ostatnich 40 lat” i ubolewał nad „ciosami zadanymi wrogowi”, rzekomo odnosząc się do rządu USA . „Poradziłem sobie z obecną rewolucją”.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​w chwili aresztowania Rocha pracował dla firmy konsultingowej LLYC USA jako „starszy międzynarodowy konsultant biznesowy”. W poniedziałkowym oświadczeniu dla CNN spółka LLYC oświadczyła, że ​​firma Rocha „nie jest już powiązana z LLYC ze skutkiem natychmiastowym” i że „w razie potrzeby będzie w pełni współpracować z władzami”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe szczegóły.

Wkład w powstanie tego raportu wniosły wkład Denise Royal i Caitlin Polantz z CNN.