30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Mała działalność biurowa na terenie całej Polski

Według JLL, podczas gdy sektor technologiczny jest bardzo aktywny w wynajmie powierzchni biurowych, transakcje najmu powierzchni biurowej są powolne ze względu na przyjęcie hybrydowych modeli pracy.

Łącznie w pierwszych trzech kwartałach podpisano umowy najmu na 778 000 mkw., pozostawiając 380 000 mkw. wynajętych w największych miastach regionalnych.

Narasta świadomość, że wyzwania związane z epidemią będą z nami dłużej niż początkowo zakładano. Dlatego wiele firm, które odczuwają negatywne skutki pracy zdalnej, opracowuje nowe modele działania i wraca do biur z wykorzystaniem pracy hybrydowej. Istnieje potrzeba wzmocnienia poczucia przynależności, pogłębienia zaufania i integracji grup organizacyjnych. Wielu pracownikom praca w biurze pomaga osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Jednak malowanie dogłębnych analiz i strategii długoterminowych wymaga czasu, a czynniki te doprowadziły do ​​niższych poziomów transakcji.
Maciej Traczyk, Starszy Konsultant ds. Reprezentacji Najemcy w JLL

Od początku tego roku czołowe firmy technologiczne wynajęły blisko 130 000 mkw. poza Warszawą, co stanowi jedną trzecią całości. Bardzo aktywny jest również sektor nowoczesnych usług biznesowych, który wynajmuje w Brahma Myasta w Wella, Bohringer Ingelheim w Centrum Boltny we Wrocławiu, High 5way Bull Valley w Krakowie oraz Highland Software w Global Office Park w Katowicach. Kraków, Trójmiasto i Wrocław po raz kolejny zanotowały ponad 70 proc. regionalnych umów najmu. Wśród największych umów najmu jest firma Rockwell Automation, która ma łączną powierzchnię 19 500 mkw. w A4 Business Park w Crago, z powierzchnią 15 600 mkw. renegocjowaną przez niepublikowanego klienta usług biznesowych w Kabelanka 42 budynek w Crago. Polska dysponuje obecnie łączną powierzchnią biurową 12,1 mln mkw., a miasta regionalne prawie 6 mln mkw. Rynki regionalne obejmują jedną trzecią nowej dystrybucji, obejmując powierzchnię 145 800 metrów kwadratowych z łącznej powierzchni 436 000 metrów kwadratowych w całym kraju. Obecnie w budowie jest łącznie 1,12 miliona metrów kwadratowych, co oznacza spadek o 14 procent, najniższy poziom od ośmiu lat. Rynki regionalne zajmują 700 000 mkw. Od początku roku podpisano w Polsce transakcje inwestycyjne o wartości 1,2 mld euro, co oznacza spadek o 19 proc. Przejęcie portfela Grupy BUMA przez Grupę Partners za 200 mln UR było wówczas znaczącą transakcją. Średnia stopa pustostanów w Polsce wynosi obecnie 13 proc. 13,5 proc. w Warszawie i regionach. Poza Warszawą najwyższe miesięczne czynsze są obecnie w Krakowie (14-15,5 EUR/mkw.) i Wrocławiu (13,5-15,5 EUR/mkw.), natomiast najniższe w Lublinie (10,5-11,5 EUR/mkw.).

READ  Sam Bennett i Ryan Mullan wracają do Polski na Tour de Boulogne - The Irish Times