21 marca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Tajwan oferuje obywatelom płatności gotówkowe w ramach „noworocznego błogosławieństwa”

TAIPEI (Reuters) – Premier Tajwanu Su Tseng-chang ogłosił w środę, że Tajwan planuje w tym roku zaoferować wypłatę gotówki w wysokości prawie 200 USD każdemu obywatelowi, mówiąc, że wzrost gospodarczy wyspy będzie udziałem wszystkich.

Gospodarka napędzana eksportem, światowa potęga technologiczna w zakresie produktów, w tym chipów półprzewodnikowych, wzrosła w 2021 r. o 6,45%, co jest najszybszym tempem od jej wzrostu o 10,25% w 2010 r.

Chociaż oczekuje się, że wzrost gospodarczy spowolni w 2022 i 2023 r., rząd przedstawił plany przeznaczenia dodatkowych 380 mld TWD (12,4 mld USD) z wpływów podatkowych z zeszłego roku na gospodarkę, aby pomóc chronić wyspę przed globalnymi wstrząsami gospodarczymi, w tym to dotacje. Stawki za energię elektryczną, pracę i ubezpieczenie zdrowotne.

Su powiedział, że łącznie 140 miliardów dolarów tajwańskich, część dochodów z podatków, zostanie wydanych w formie płatności gotówkowych, a każdy obywatel otrzyma 6000 dolarów tajwańskich (195,61 dolarów amerykańskich).

„Owoce osiągnięć gospodarczych będą wspólne dla wszystkich obywateli, od młodych do starych” – powiedział dziennikarzom Su, dodając, że potencjalny nacisk wymaga zgody parlamentu, w którym rządząca Demokratyczna Partia Postępu (DPP) ma większość.

„Chcemy dać wszystkim obywatelom noworoczne błogosławieństwo po rozpoczęciu Nowego Roku Księżycowego” – powiedział dziennikarzom Su, odnosząc się do tygodniowego urlopu, który rozpoczyna się 20 stycznia.

Nie podał żadnych szczegółów, w jaki sposób rząd dostarczy płatności.

Tajwan jest głównym producentem półprzewodników używanych we wszystkim, od samochodów i smartfonów po myśliwce. Jej gospodarka w ostatnich latach stale rosła podczas pandemii COVID-19, czemu sprzyjał duży popyt na chipy w elektronice użytkowej, ponieważ coraz więcej osób pracuje z domu.

Bank centralny Tajwanu w grudniu obniżył swoje szacunki wzrostu PKB w 2022 r. do 2,91% z poprzedniej prognozy 3,51% we wrześniu.

Na rok 2023 spodziewałem się wzrostu PKB o 2,53%. Gospodarka wzrosła w trzecim kwartale o 4,01% w stosunku do poprzedniego roku.

READ  Głosowanie na Alasce sprawdza wpływ Trumpa, a Palin stara się o nowy system wyborczy

1 $ = 30,6740 dolarów tajwańskich)

(Reportaż Yimou Lee i Jeanny Kao) Montaż autorstwa Jacqueline Wong

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.