1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Macron rozpoczyna proces reform od rezygnacji premier Francji Elizabeth Bourne – Politico

Macron rozpoczyna proces reform od rezygnacji premier Francji Elizabeth Bourne – Politico

Naciśnij przycisk odtwarzania, aby odsłuchać ten artykuł

Wyrażona przez sztuczną inteligencję.

PARYŻ – Premier Francji Elizabeth Bourne złożyła w poniedziałek rezygnację ze stanowiska przed długo oczekiwaną zmianą w rządzie, ale utworzenie kolejnego rządu prezydenta Emmanuela Macrona pozostaje niepewne, oznajmiła francuska prezydencja.

Borne, druga po Edith Cresson za rządów François Mitterranda kobieta na stanowisku premiera, pozostanie na swoim stanowisku do czasu powołania nowego rządu.

Choć w ciągu ostatnich kilku dni w prasie pojawiło się kilka nazwisk potencjalnych kandydatów na premiera, obecny minister edukacji Gabriel Attal był w poniedziałek powszechnie postrzegany jako najbardziej prawdopodobny następca Bourne’a, co uczyniło go najmłodszym w historii premierem Francji i pierwszym otwarcie gej. . .

W Punkt sprzedaży w mediach społecznościowychT. Macron podziękował Bourne’owi za jej „wzorową” pracę. Realizowała Pani nasz projekt z odwagą, zaangażowaniem i determinacją kobiety stanu. „Dziękuję z całego serca” – powiedział Macron.

Borne przybył do Palais Matignon w maju 2022 r., po reelekcji Macrona. Podczas swojej 20-miesięcznej kadencji, dwukrotnie dłuższej niż Edith Cresson, Bourne rządziła bez absolutnej większości we francuskiej Izbie Deputowanych, co miało miejsce tylko raz w czasach V Republiki Francuskiej.

Macron pragnie wznowić swoją drugą kadencję po tym, jak rok 2023 został zakłócony przez masowe protesty przeciwko reformie emerytalnej jego rządu, zamieszki miejskie i fiasko prawa imigracyjnego. Minister zdrowia Aurelien Rousseau opuściła kraj w ramach protestu w grudniu, a wybitni lewicowi członkowie gabinetu wyrazili zaniepokojenie, gdy rząd skapitulował przed twardogłowymi konserwatystami w takich kwestiach, jak ograniczenie dostępu nowo przybyłych imigrantów do świadczeń państwowych i reforma obywatelstwa przysługującego z urodzenia.

„Wreszcie!” Wiceprzewodniczący skrajnie prawicowego Zgromadzenia Narodowego, Sébastien Chenu, zamieścił post w serwisie X po ogłoszeniu obalenia Bourne’a, natomiast Mathilde Panot, przewodnicząca radykalnie lewicowego ruchu France Radical w parlamencie, oskarżyła Bourne’a o „pozostawienie po sobie poważnie zniszczonej demokracji”. Z drugiej strony członkowie promakronowskiej koalicji chwalili ustępującą szefową rządu, a wielu parlamentarzystów podkreślało jej „odwagę” w obliczu przeciwności politycznych.

READ  W wojnie z dowódcą rosyjskich sił zbrojnych zginęło blisko 9 tys. ukraińskich żołnierzy

Obóz prezydencki przygotowuje się do konfrontacji ze skrajnie prawicową partią Zjednoczenie Narodowe podczas nadchodzących wyborów europejskich w czerwcu przyszłego roku. W najnowszych sondażach partia Marine Le Pen, na której czele stoi geniusz polityki Jordan Bardella, ma około 10 punktów przewagi nad obozem prezydenckim. Koalicja proMakronowska nie ogłosiła jeszcze swojego głównego kandydata ani oficjalnie nie rozpoczęła swojej kampanii.

Przed przetasowaniami w rządzie, trzecią dokonaną przez Macrona od reelekcji w 2022 r., francuski prezydent przełożył pierwsze zaplanowane w tym roku posiedzenie gabinetu, wywołując pogłoski o zbliżającej się zmianie w rządzie.

„W 2023 r. Francja prawdopodobnie znajdzie się wśród krajów Zachodu, które – pomimo kontekstu – doprowadziły do ​​największych przemian” – powiedział Macron w swoim noworocznym przemówieniu. Niektóre z tych reform, takie jak reforma emerytalna, cieszyły się niepopularnością. „Jestem z nimi, bo było to konieczne… i szczególnie chciałbym podziękować pani premier i jej rządowi”.