5 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ludzie wypompowali tyle wody, że zmieniło to rotację planety: ScienceAlert

Ludzie wypompowali tyle wody, że zmieniło to rotację planety: ScienceAlert

W latach 1993-2010 ludzie wydobyli i przetransportowali dla naszej planety tyle wód podziemnych, że przyczyniło się to do migracji biegunów Ziemi.

Według nowej analizy przeprowadzonej przez geofizyka Ki-Weon Seo z Seoul National University w Korei Południowej, sam wkład redystrybucji wód gruntowych spowodował przesunięcie bieguna o 80 centymetrów (31,5 cala) na wschód.

Wyniki te pozwoliły naukowcom potwierdzić, że wcześniejsze szacunki zubożenia wód gruntowych w wyniku działalności człowieka odpowiadały całkowitemu podniesieniu się poziomu mórz o 6 milimetrów w tym okresie.

Naukowcy przeprowadzili tę pracę, aby lepiej zrozumieć zjawisko ruchu biegunów i wkład zmian w rozmieszczeniu wody na Ziemi. W 2016 roku naukowcy dokonali przełomu w odkrywaniu przyczyny wędrówek biegunów rotacji Ziemi: rozmieszczenia magazynów wody na lądzie.

Seo i jego współpracownicy ustalili teraz, ile ludzie poruszający się w wodach gruntowych przyczyniają się do tej wędrówki.

Rolnictwo wykorzystuje około 70 procent wód gruntowych pompowanych na całym świecie do użytku przez ludzi. (Vicki Smith/Moment/Getty Images)

„Biegun obrotu Ziemi faktycznie bardzo się przesuwa” Seo mówi. „Nasze badanie pokazuje, że spośród przyczyn związanych z klimatem redystrybucja wód gruntowych ma największy wpływ na dryf szybu”.

Ma to sens, kiedy się nad tym zastanowić. Ziemia obraca się wokół własnej osi obrotu podobnie jak bączek. Kiedy rozkład masy wokół tej osi zmienia się i staje się nierówny, oś przesuwa się, aby to skompensować.

Ogromny wpływ na to mają zmiany klimatu. Kiedy zamarznięte części świata, takie jak lodowce i pokrywy lodowe, topnieją, zmienia się rozkład wody na powierzchni Ziemi, a bieguny – końce osi obrotu – poruszają się.

Efekt ten stał się widoczny na początku lat 90. XX wieku i wykonano wiele pracy, aby określić rolę, jaką odgrywa w nim redystrybucja wody. Ale sam efekt wydobywania wód podziemnych nie został odosobniony.

W oparciu o modele klimatyczne, Naukowcy szacują, że w 2010 r Ludzie przepompowali około 2150 ton wód gruntowych w latach 1993-2010, co oznacza wzrost poziomu mórz o około 6 mm, ale trudno było to potwierdzić obserwacjami.

READ  Dobra i zła wiadomość dotycząca największego marzenia astronomów

Seo i współpracownicy rozwiązali ten problem, korzystając z danych obserwacyjnych ruchu biegunowego i modelowania. Najpierw modelowali ruch biegunów, biorąc pod uwagę udział topniejącego lodu z lodowców, pokryw lodowych i lodu morskiego. Następnie do swoich modeli dodali różne poziomy wydobycia wód podziemnych.

border frame=”0″allow=”akcelerometr; automatyczny start; Zapis do schowka. nośniki kodowane żyroskopowo; Obrazek w obrazku; udostępnianie w sieci „allowfullscreen>”.

To zbliżyło ich do obserwowanego ruchu, ale model stał się identyczny dopiero, gdy wykorzystali oszacowanie 2150 Gt.

Oszacowanie dostarczyło dokładnego wkładu wydobycia wód podziemnych. Bez udziału wód gruntowych model został przesunięty o 78,48 cm.

W latach 1993-2010 wydobycie wód gruntowych przesuwało bieguny Ziemi w tempie 4,36 cm rocznie. (Może nadal wywierać wpływ, ale praca zespołu opiera się wyłącznie na danych z 2010 r.)

„Bardzo się cieszę, że znalazłem niewyjaśnioną przyczynę dryfu wału” Seo mówi. „Z drugiej strony, jako mieszkaniec lądu i rodzic, jestem zaniepokojony i zaskoczony, widząc, że pompowanie wód gruntowych jest kolejnym źródłem podnoszenia się poziomu mórz”.

Jednak odkrycia mogą pomóc złagodzić dalsze ruchy biegunów. Największy efekt obserwuje się, gdy wody gruntowe są wydobywane ze średnich szerokości geograficznych. Naukowcy odkryli, że większość wydobycia wód gruntowych w latach 1993-2010 miała miejsce na średnich szerokościach geograficznych, głównie z Ameryki Północnej i północnych Indii.

Mapa po lewej stronie pokazuje wydobycie wód gruntowych w latach 1993-2010, a mapa po prawej to związany z tym wzrost poziomu mórz. Jednostki są w milimetrach. (Seo i wsp., geofizyka. Precyzja. Łotysz.2023)

Jeśli te regiony podejmą wspólny wysiłek w celu zmniejszenia tempa wydobycia wód gruntowych, może to pomóc spowolnić ruch polarny i wzrost poziomu mórz. Naukowcy twierdzą jednak, że taki wysiłek powinien trwać przez długi czas, co najmniej dziesięciolecia.

Ale praca nad łagodzeniem wpływu człowieka na klimat to długa gra. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej.

„Obserwacja zmian bieguna obrotowego Ziemi jest przydatna do zrozumienia różnic w magazynowaniu wody na poziomie kontynentalnym” Seo mówi.

READ  Naukowcy rozszyfrowują tajemnicze zasady DNA ukryte u różnych gatunków

„Dane o ruchu biegunów są dostępne od końca XIX wieku. Możemy więc wykorzystać te dane do zrozumienia różnic w magazynowaniu wody na kontynencie w ciągu ostatnich 100 lat. Czy były jakieś zmiany w reżimie hydrologicznym spowodowane ociepleniem klimatu? Ruchy biegunowe może trzymać odpowiedź.” .

Badania opublikowane w Listy z badań geofizycznych.