5 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Louise Glück, poetka, laureatka Nagrody Nobla, zajmująca się traumą i stratą, umiera w wieku 80 lat

Louise Glück, poetka, laureatka Nagrody Nobla, zajmująca się traumą i stratą, umiera w wieku 80 lat

Louise Gluck, amerykańska poetka, której głęboko osobiste dzieła są często filtrowane przez wątki klasycznej mitologii, religii i świata przyrody, zdobyła praktycznie wszystkie dostępne wyróżnienia, w tym Nagrodę Pulitzera, National Book Award, a w 2020 r. Nagrodę Nobla Nagroda. Laureatka literatury zmarła w piątek w swoim domu w Cambridge w stanie Massachusetts w wieku 80 lat.

Associated Press podała, że ​​Jonathan Galassi, redaktor naczelny pisma Farrar, Straus & Giroux, potwierdził jej śmierć. Richard Deming, przyjaciel i były kolega z wydziału filologii angielskiej Uniwersytetu Yale, powiedział, że przyczyną był rak.

Pani Gluck była powszechnie uważana za jedną z najwybitniejszych żyjących poetek w kraju, na długo przed zdobyciem Nagrody Nobla. Chociaż zaczęła publikować w latach sześćdziesiątych i zyskała uznanie w latach siedemdziesiątych, w latach osiemdziesiątych i wczesnych dziewięćdziesiątych ugruntowała swoją reputację serią książek, w tym Triumf Achillesa (1985), który zdobył nagrodę National Book Critics Circle Award. nagroda; „Ararat” (1990); oraz „Dzika irys” (1992), który zdobył Nagrodę Pulitzera.

Jej twórczość miała charakter głęboko osobisty – na przykład „Ararat” powstał z bólu, jakiego doświadczyła po śmierci ojca – i była szeroko dostępna zarówno dla krytyków, którzy chwalili jej klarowność i precyzyjny liryzm, jak i dla czytelników. W latach 2003–2004 pełniła funkcję laureatki poety Stanów Zjednoczonych.

Jej wczesne prace, zwłaszcza debiutancki First Born (1968), w dużej mierze zawdzięczają tak zwanym poetom wyznaniowym, którzy dominowali na scenie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, takim jak John Berryman, Robert Lowell i Sylvia Plath.

Chociaż pani Gluck (wymawiane „glick”) utrzymywała w swoich pracach wątek autobiograficzny, nie ma w jej twórczości nic introwertycznego, zwłaszcza w latach 80., nawet gdy poruszała intymne tematy, takie jak trauma i złamane serce.

Przyznając jej nagrodę literacką, pierwszą urodzoną w Ameryce poetkę, która ją zdobyła od czasu T. S. Eliota w 1948 r., Komitet Noblowski złożył hołd jej „niewątpliwemu głosowi poetyckiemu, który dzięki swemu surowemu pięknu czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”.

READ  co przez to rozumiesz?'

Wśród ocalałych znajdują się jej syn Noah Drano i dwójka wnucząt.

Pełny nekrolog pojawi się wkrótce.

Bernard Mocham wniósł wkład w raportowanie.