7 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Lodowce Grenlandii topnieją pięć razy szybciej niż 20 lat temu

Lodowce Grenlandii topnieją pięć razy szybciej niż 20 lat temu

KOPENHAGA (Reuters) – Globalne ocieplenie pięciokrotnie przyspieszyło topnienie lodowców Grenlandii w ciągu ostatnich 20 lat, stwierdzili w piątek naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Szczególny niepokój budzi topniejący lód na Grenlandii, ponieważ starożytna pokrywa lodowa zawiera wystarczającą ilość wody, aby podnieść poziom morza o co najmniej 20 stóp (6 metrów), jeśli całkowicie się stopi.

Anders Anker Bjork, adiunkt na Wydziale Nauk o Ziemi i Zarządzania Zasobami Naturalnymi na Uniwersytecie w Kopenhadze, powiedział agencji Reuters, że badanie tysięcy lodowców w regionie wykazało, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat tempo topnienia weszło w nową fazę. .

„Istnieje bardzo wyraźny związek między temperaturą, którą obserwujemy na planecie, a obserwowanymi zmianami w szybkości topnienia lodowców” – stwierdziła Björk.

Po zbadaniu ewolucji lodowców przez ponad 130 lat na podstawie zdjęć satelitarnych i 200 000 starych fotografii naukowcy doszli do wniosku, że lodowce cofają się średnio o 25 metrów rocznie w porównaniu z 5–6 metrami około dwie dekady temu.

Doliny przecięte lodowcami w pokrywie lodowej Grenlandii wzdłuż gór Grenlandii, 3 sierpnia 2022 r. REUTERS/Jim Urquhart/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

Temperatura na świecie wzrosła już o około 1,2 stopnia Celsjusza (2,2 Fahrenheita) w stosunku do temperatury przedindustrialnej, a rok 2023 jest „prawie pewne”, że będzie najcieplejszym rokiem od 125 000 lat, stwierdzili na początku tego miesiąca naukowcy z Unii Europejskiej.

Jorgen Eivind Olsen, dyrektor Instytutu Klimatu na Uniwersytecie w Aarhus, powiedział, że obniżenie temperatur będzie wymagało globalnych wysiłków na rzecz redukcji gazów cieplarnianych w atmosferze.

„Myślę, że możemy być przygotowani na to, że lodowce będą nadal topnieć przy coraz większej prędkości” – powiedział Olsen.

Lodowce Grenlandii są często wykorzystywane do przewidywania skutków zmian klimatycznych na pokrywę lodową Grenlandii.

„Jeśli zaczniemy widzieć, że lodowce tracą masę kilka razy szybciej niż w ubiegłym stuleciu, możemy spodziewać się, że pokrywa lodowa będzie podążać tą samą ścieżką w wolniejszej i dłuższej skali czasu” – powiedział William Colgan, główny badacz w Geological Instytut. Jak podaje badanie Danii i Grenlandii (GEUS).

READ  Rakieta SpaceX wystrzeliła satelitę BlueWalker 3, lądując 14

Pokrywa lodowa Grenlandii odpowiadała za 17,3% zaobserwowanego wzrostu poziomu morza w latach 2006–2018, a lodowce za 21%. Na Grenlandii jest około 22 000 lodowców.

Doniesienia: Johannes Birkbeck Redakcja: Barbara Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę