31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Litewski deweloper Green Genius zabezpiecza finansowanie 69 MW fotowoltaiki w Polsce

Litewski deweloper Green Genius zabezpiecza finansowanie 69 MW fotowoltaiki w Polsce

Green Genius posiada obecnie zainstalowaną moc 128,1 MW fotowoltaiki w Polsce. Obraz: Unsplash

Litewska firma zajmująca się energią odnawialną Green Genius zapewniła finansowanie od polskiego giganta bankowego mBank na budowę 69 MW elektrowni słonecznych w Polsce.

Transakcja jest warta 220 mln zł (49,2 mln USD) i jest największą transakcją kiedykolwiek zawartą przez firmę zajmującą się energią odnawialną w Polsce.

Dzięki tej transakcji finansowania Green Genius przyspiesza realizację projektów fotowoltaicznych w Polsce po ogłoszeniu czwartego portfela fotowoltaicznego zeszłej wiosny, obejmującego już 66 MW elektrowni fotowoltaicznych w budowie.

Litewski Renewable ma projekty o mocy 1,5 GW w ośmiu krajach europejskich i od 2019 roku zbudował już trzy elektrownie fotowoltaiczne w Polsce o łącznej mocy 128,1 MW.

Oprócz projektów w budowie, Green Genius posiada obecnie w Polsce portfel fotowoltaiki o mocy 263 MW.

Również finansowanie zielonych sektorów i transformacji energetycznej jest jednym z filarów strategii mBanku, jak mówi Bartłomiej Czuba, wiceprezes ds. finansowania strukturalnego i mezzanine w mBanku, a firma chce sfinansować do 10 mld zł projektów w zakresie OZE i recyklingu. 2025. Do tej pory zainwestował 1 mld zł w duże projekty fotowoltaiczne.

Rogas Pancevicius, CFO Green Genius, powiedział: „W ramach niezależności energetycznej Europy współpraca transgraniczna jest nieunikniona. To dla nas ważny kamień milowy w Polsce i cieszymy się, że mamy to doświadczenie we współpracy z bankiem.

Polska jest jedna Silny rynek w Europie Jeśli chodzi o fotowoltaikę w zeszłym roku, był trzecim krajem UE o największej zainstalowanej mocy z 4,9 GW w 2022 r., po Niemczech (7,9 GW) i Hiszpanii (7,5 GW).

Był to jednak kraj wschodnioeuropejski Największy dostawca miejsc pracy w sektorze energii słonecznej w UE w 2022 r Oczekuje się jednak, że do 2026 r. zmniejszy zatrudnienie i straci pierwsze miejsce na rzecz Niemiec.

READ  Jak Polska odrzuciła możliwość otrzymywania miliardów unijnych pieniędzy na wykup