30 września, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Lira turecka słabnie, ponieważ ekonomiści ostrzegają przed „niezrównoważoną” polityką

Lira turecka słabnie, ponieważ ekonomiści ostrzegają przed „niezrównoważoną” polityką

Lira turecka osłabła w następstwie reelekcji Recepa Tayyipa Erdogana, a analitycy ostrzegają, że kolejnym wielkim sprawdzianem dla zwycięskiego prezydenta będzie walka z chwiejną gospodarką kraju o wartości 900 miliardów dolarów.

Wielu ekonomistów twierdzi, że polityka Erdogana polegająca na niskich stopach procentowych i nadzwyczajnych środkach wspierających walutę nie może być utrzymana przy gwałtownie spadających rezerwach walutowych Turcji.

Lira spadła o 0,6 procent do rekordowo niskiego poziomu 20,2 w stosunku do dolara amerykańskiego, gdy handel wznowiono w Londynie, głównym centrum europejskiego handlu walutami, we wtorek po dniu ustawowo wolnym od pracy.

„Obecna sytuacja polityczna staje się niezrównoważona” – powiedział Liam Beach z Capital Economics w Londynie. „Turcja nie może trwać dłużej z bardzo niskimi stopami procentowymi, bardzo luźną polityką fiskalną i spalaniem wszelkiego rodzaju rezerw walutowych”.

Rezerwy Turcji spadły w tym roku o około 27 miliardów dolarów, ponieważ kraj ten próbował podtrzymać kurs lira i sfinansować deficyt na rachunku obrotów bieżących do niemal rekordowych poziomów.

Oficjalne dane wskazują, że rezerwy, w tym waluty obce i złoto, wynoszą nieco ponad 101 miliardów dolarów.

Jednak rezerwy netto, liczba, która wyklucza zobowiązania, w rzeczywistości wynoszą zero, co jest wysoce ujemne, jeśli wykluczy się dziesiątki miliardów dolarów w pieniądzach pożyczonych z krajowego systemu bankowego, według JPMorgan.

Rezerwy są teraz „bliskie poziomom, w których zmienność lira gwałtownie wzrosła wcześniej” – powiedział Clemens Graf, ekonomista z Goldman Sachs w Londynie.

Ale zaraz po zapewnieniu niedzielnej wygranej w drugiej turze na poziomie 52 procent, Erdogan nalegał, że utrzyma swoją politykę niskich stóp procentowych, mimo że inflacja wynosi obecnie ponad 40 procent.

Powiedział: „Jeśli ktoś może to zrobić, ja mogę to zrobić”. „[The central bank’s main interest rate] Teraz jest obniżona do 8,5 proc. i zobaczysz, że inflacja też spadnie”.

READ  Czy wiesz? Dwóch dziennikarzy zarabia 602 crore Rs na podstawie swoich udziałów

„Wyeliminowanie problemu wysokich cen spowodowanych inflacją i utratą dobrobytu to najpilniejsze tematy najbliższych dni” – dodał, nie rozwijając tematu.

Wykres liniowy 1 miliarda dolarów pokazuje, że deficyt obrotów bieżących Turcji jest bliski największemu w historii

Inwestorów niepokoi również ekwiwalent 121 miliardów dolarów, które Turcy umieścili na specjalnych rachunkach oszczędnościowych, które zostaną wypłacone na koszt rządu, jeśli lira straci na wartości.

Środek ten spowolnił tempo, w jakim Turcy kupowali obcą walutę, ale Noureddine Nabati, minister finansów, powiedział, że rachunki kosztowały kraj około 95,3 miliarda tureckich lirów (4,7 miliarda dolarów) od czasu jego wprowadzenia w 2021 roku.

Szkody dla finansów publicznych mogą gwałtownie wzrosnąć, jeśli lira spadnie szybciej w nadchodzących tygodniach.

Analitycy są jednak zdania, że ​​Erdogan może liczyć na nowe finansowanie ze strony sojuszników z Bliskiego Wschodu i Rosji.

Prezydent powiedział w zeszłym tygodniu, że nienazwane państwa Zatoki Perskiej przekazały fundusze na pomoc w stabilizacji rynków tureckich, ale nie rozwinął tego.

Wykres liniowy miliarda dolarów przedstawiający Turków spieszących się, by ukryć swoje pieniądze na kontach oszczędnościowych chronionych przed kursami walutowymi

Wolf Piccoli z firmy konsultingowej Teneo powiedział, że Erdogan prawdopodobnie uzyska krótkoterminowy wzrost dzięki dochodom z turystyki letniej, które zwykle zmniejszają presję na finanse kraju.

Indeks akcji BEST 100 w Turcji, wzmocniony przez mieszkańców szukających schronienia przed rosnącą inflacją, wzrósł w poniedziałek o ponad 4 procent. Na ogół był on podnoszony ze względu na rosnącą inflację, ponieważ krajowi inwestorzy poszukują możliwości generowania zwrotów, które mogą konkurować z szybkim wzrostem cen konsumpcyjnych.

Niektórzy ekonomiści twierdzą, że Erdogan może powołać nowy zespół ekonomiczny, przywracając nazwiska dobrze znane zagranicznym inwestorom.

„Po wyborach wszystkie oczy będą zwrócone na skład zespołu ekonomicznego i wiarygodność początkowej reakcji politycznej” – powiedział Ilker Domak z Citigroup.

Ale Domak ostrzegł również, że „coraz większym wyzwaniem” dla tureckiego banku centralnego będzie utrzymywanie stóp procentowych znacznie poniżej inflacji, „szczególnie w ostatnim kwartale roku i później”.

READ  Kontrakty terminowe na akcje bez zmian, ponieważ Fed rozpoczął wrześniowe posiedzenie we wtorek

Inni ekonomiści wskazywali na większy stopień niepokoju.

„Bądź przygotowany na najgorsze, które może pociągać za sobą formalną kontrolę kapitału lub poważną ucieczkę depozytów z systemu bankowego” – napisał Atilla Yesilada z GlobalSource Partners, firmy doradczej w Stambule.