16 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Liderzy promoskiewskiej strefy okupowanej dążą do przyłączenia się do Rosji, Zełenski uderza w „kolaborantów”

Liderzy promoskiewskiej strefy okupowanej dążą do przyłączenia się do Rosji, Zełenski uderza w „kolaborantów”

Nagranie z transmisji na żywo pokazuje ludzi trzymających transparent w kolorach ukraińskiej flagi, protestujących przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Chersoniu na Ukrainie 13 marca 2022 r., na tym nieruchomym obrazie z filmu w mediach społecznościowych uzyskanego przez Reuters.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

  • Chersoń będzie pierwszym regionem, który zostanie anektowany od czasu rosyjskiego najazdu
  • Kreml twierdzi, że mieszkańcy powinni decydować o własnym losie
  • Ukraiński gubernator mówi, że mieszkańcy chcą szybkiego powrotu na Ukrainę

(Reuters) – Rosyjska agencja informacyjna TASS poinformowała w środę, powołując się na tamtejszą administrację wojskową i cywilną, że okupowany przez Rosję region Chersoń na Ukrainie zamierza zwrócić się do prezydenta Władimira Putina o zintegrowanie go z Rosją do końca 2022 roku.

Chersoń jest pierwszym regionem, który został zaanektowany, odkąd Moskwa rozpoczęła swoją kampanię wojskową w lutym, mówiąc, że musi rozbroić Ukrainę i chronić rosyjskojęzycznych przed „faszystami”. Ukraina i Zachód odrzuciły tę logikę jako bezpodstawny pretekst do rozpoczęcia wojny imperialistycznej agresji.

Kreml powiedział, że to od mieszkańców regionu zależy, czy chcą dołączyć do Rosji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ale Henady Lahota, usunięta gubernator obwodu Chersoniu, powiedziała dziennikarzom w ukraińskim Dnieprze, że mieszkańcy chcą tylko „szybkiego wyzwolenia i powrotu na łono ojczyzny, matki – Ukrainy”.

Rosja poinformowała w kwietniu, że przejęła pełną kontrolę nad tym obszarem, w którym sporadycznie odbywały się antyrosyjskie protesty.

Chersoń, w którym znajduje się miasto portowe o tej samej nazwie, zapewnia część lądowego połączenia między Krymem, który Rosja zajęła na Ukrainie w 2014 r., a wspieranymi przez Rosję regionami separatystycznymi we wschodniej Ukrainie. Czytaj więcej

READ  Normandia świętuje 79. rocznicę lądowania w Normandii, honoruje weteranów II wojny światowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wówczas, że negocjacje z Moskwą byłyby zagrożone, gdyby Rosja wykorzystała „fałszywe referenda” do uzasadnienia aneksji okupowanych regionów Chersoniu i Zaporożu.

W środowym nocnym przemówieniu wideo Zełenski potępił „tych zmarginalizowanych ludzi, których państwo rosyjskie uznało za współpracowników”. Powiedział, że wygłaszają oświadczenia o „kosmicznej głupocie”.

Dodał: „Ale bez względu na to, co zrobią okupanci, to nic nie znaczy – nie mają szans. Jestem przekonany, że wyzwolimy naszą ziemię i nasz lud”.

„Brak skierowań”

W 2014 roku, miesiąc po błędnym zajęciu Krymu, Moskwa zorganizowała tam referendum – które Ukraina i Zachód odrzuciły jako nielegalne – w zdecydowanej większości popierając aneksję Rosji.

Zapytany w środę o akcesję Chersoniu do Rosji rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że mieszkańcy powinni decydować o własnym losie, ale takie decyzje potrzebują jasnej podstawy prawnej „jak to było w przypadku Krymu”.

Jednak Kirill Strimosov, zastępca szefa kontrolowanej przez Rosję Cywilnej Administracji Wojskowej, był cytowany przez RIA jako mówiący dziennikarzom:

„Referendów nie będzie, ponieważ jest to absolutnie nieistotne, biorąc pod uwagę, że referendum, które odbyło się legalnie w Republice Krymu, nie zostało zaakceptowane przez społeczność międzynarodową”.

Administracja nie odpowiedziała natychmiast na wezwania agencji Reuters proszące o komentarz.

Lahota powiedział w Dnieprze, że 300 tys. z około miliona mieszkańców regionu wyjechało w wyniku przejęcia przez Rosję.

Ukraina poinformowała, że ​​w Chersoniu były protesty przeciwko rosyjskiej okupacji, a wiec dwa tygodnie temu został przerwany gazem łzawiącym.

„Po wielokrotnych ofiarach ludzi w Chersoniu, w Nowej Kachowce… mniej ludzi zaczęło protestować, ponieważ wróg zaczął działać coraz bardziej okrutnie i zaczął aresztować ludzi” – powiedział Lahota.

Rosja wprowadziła już walutę rubel w regionie Chersoniu, zastępując hrywnę ukraińską.

TASS cytuje kontrolowaną przez Rosję administrację mówiącą, że dla regionu zostaną utworzone organy emerytalne i system bankowy, a do końca maja mogą tam zostać otwarte oddziały rosyjskiego banku.

Raportowanie przez Reuters. Montaż przez Angusa McSwana i Granta McCall

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.