17 maja, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

(From Telegram)

Ukraińcy usuwają co najmniej dwa mosty pontonowe w pobliżu Biełohorówki, widać zdjęcia satelitarne i dronowe

(z telegramu)

Ukraińcy – dwukrotnie w ciągu ostatnich 24 godzin – wstrzymali rosyjskie starania o przekroczenie Dońca Siewierskiego w obwodzie ługańskim i wysadzili w powietrze dwa mosty pontonowe w pobliżu Biłohorówki.

Zdjęcie satelitarne opracowane przez firmę wywiadu geoprzestrzennego BlackSky pokazuje rosyjski most pontonowy przecinający rzekę 10 maja, wkrótce po zbombardowaniu okolicy przez ukraińską artylerię.

Dym unosi się z zachodniego brzegu Dońca Siwierskiego na jednym końcu mostu. Na wschodnim brzegu kratery i dym były również widoczne na wschodnim brzegu, w tym wokół przejeżdżających rosyjskich pojazdów wojskowych.

(z telegramu)
(z telegramu)
(z telegramu)
(z telegramu)

Ziarnisty film z drona krążący w mediach społecznościowych, zlokalizowany i zweryfikowany przez CNN, pokazuje skutki strajków. Strajki wojskowe zniszczyły most, którego połowę widziano zanurzoną w rzece.

Dodatkowe zdjęcia krążące w mediach społecznościowych, również wykonane przez drona, pokazują, że Rosjanie próbowali postawić drugi most pontonowy przez rzekę. Ten most został również wysadzony przez Ukraińców, oprócz kilku pojazdów wojskowych.

(z telegramu)
(z telegramu)

Przemierzanie terenu Ukrainy – a w szczególności rzek – raz po raz okazywało się logistycznym koszmarem, który na wiele tygodni wstrzymywał rosyjski postęp militarny w wielu częściach Ukrainy. Na odległych obszarach lub w miejscach, w których wysadzili mosty, uciekali się do korzystania z mostów pontonowych.

Siły ukraińskie wielokrotnie celowały w te mosty i je wysadzały.

CNN wcześniej informowało, że most zadebiutował 8 maja.

Serhiy Heidi, regionalny urzędnik wojskowy w Ługańsku, powiedział w środę, że Rosjanie nadal próbują budować mosty na rzece Seversky Doniec. Powiedział też, że Ukraińcy ciągle je wysadzali.

READ  Rosja zawetuje wszelkie środki bezpieczeństwa ONZ wobec Ukrainy, a Chiny wstrzymują się od głosu