18 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Liczba ofiar śmiertelnych w Gazie: ONZ twierdzi, że liczba ofiar śmiertelnych nie uległa zmianie po kontrowersjach

Liczba ofiar śmiertelnych w Gazie: ONZ twierdzi, że liczba ofiar śmiertelnych nie uległa zmianie po kontrowersjach

Jacques’a Gueza/AFP/Getty Images

Pióropusz dymu z eksplozji w Gazie widziany z miejsca wzdłuż południowej granicy Izraela z enklawą palestyńską, 13 maja 2024 r.CNN

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyjaśniła to w poniedziałek Całkowita liczba zgonów w Gazie Statystyki Ministerstwa Zdrowia w Gazie pozostają niezmienione i wynoszą ponad 35 000 od wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem 7 października.

Wyjaśnienie to pojawiło się po opublikowaniu 8 maja przez Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) raportu zawierającego skorygowane dane na temat liczby ofiar wojny w Palestynie. W swoim raporcie Agencja Narodów Zjednoczonych zmniejszyła o prawie połowę liczbę kobiet i dzieci, które prawdopodobnie zginęły w czasie wojny.

Liczbę tę zmniejszono, ponieważ ONZ twierdzi, że obecnie opiera się na liczbie zmarłych kobiet i dzieci, których nazwiska i inne dane identyfikacyjne zostały w pełni udokumentowane, a nie na całkowitej liczbie zabitych kobiet i dzieci. Ministerstwo podaje, że ciała, które trafiają do szpitali, wliczane są do ogólnej liczby zgonów.

Rzecznik ONZ Farhan Haq powiedział na codziennej konferencji prasowej w ONZ, że Ministerstwo Zdrowia Gazy opublikowało niedawno dwie osobne statystyki ofiar śmiertelnych – całkowitą liczbę ofiar śmiertelnych i całkowitą liczbę zidentyfikowanych zgonów. W raporcie ONZ opublikowano jedynie całkowitą liczbę zmarłych, których tożsamość została udokumentowana (np. imię i nazwisko oraz data urodzenia), co doprowadziło do zamieszania.

Według Haqqa ministerstwo opublikowało analizę 24 686 w pełni zidentyfikowanych zgonów z łącznej liczby 34 622 zgonów zarejestrowanych w Gazie na dzień 30 kwietnia. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w pełni ustalona liczba ofiar śmiertelnych obejmuje 7 797 dzieci, 4 959 kobiet, 1 924 osób starszych i 10 006 mężczyzn. Poinformował o tym rzecznik Ministerstwa Zdrowia w Gazie.

Haq dodał, że Urząd ds. Zdrowia w Strefie Gazy wskazał, że proces dokumentowania pełnych danych ofiar nadal trwa.

READ  Aliko Dangote otwiera mega fabrykę nawozów w Nigerii, gdy zbliża się kryzys żywnościowy

Dwóch urzędników z palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia powiedziało CNN, że chociaż ministerstwo prowadzi oddzielną liczbę ofiar śmiertelnych dla zidentyfikowanych i nieznanych osób, łączna liczba zabitych nie uległa zmianie.

Urzędnicy dodali, że całkowita liczba ofiar śmiertelnych nie obejmuje również prawie 10 000 osób wciąż zaginionych i uwięzionych pod gruzami.

Izrael rozpoczął swój atak wojskowy na Gazę 7 października po tym, jak Hamas, który rządzi w Gazie, zabił co najmniej 1200 osób w Izraelu i uprowadził ponad 250 innych osób. Miesięczna izraelska blokada Strefy Palestyny ​​zdewastowała duże części Gazy i radykalnie ograniczyła dostawy artykułów niezbędnych do życia, narażając na ryzyko całą populację liczącą ponad 2,2 miliona ludzi. Od głodu.

CNN zapoznało się z codziennym raportem wydawanym przez palestyńskie Ministerstwo Zdrowia, który jest zgodny z numerem opublikowanym przez Biuro Koordynacji Spraw Humanitarnych w poprawionej wersji. Ministerstwo Zdrowia Gazy stwierdziło w swoim najnowszym raporcie, że od 7 października w Gazie zginęło 15 103 dzieci i 9 961 kobiet.

Urzędnicy Organizacji Narodów Zjednoczonych i Stanów Zjednoczonych ocenili już wcześniej dane podawane przez Ministerstwo Zdrowia w Gazie jako wiarygodne.

CNN nie może samodzielnie weryfikować liczb ministerstwa. Ministerstwo nie rozróżnia wśród ofiar kombatantów i cywilów.