W wyniku wybuchu choroby legionistów w Rzeszowie w południowo-wschodniej Polsce zginęło 11 osób – podali w poniedziałek urzędnicy ds. zdrowia, po prześledzeniu źródła wodociągu.
„Mamy 144 potwierdzone przypadki i 11 śmiertelnych przypadków” – powiedział reporterom Adam Sidor z Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarnej.
W Rzeszowie, mieście liczącym około 200 000 mieszkańców, władze zaostrzyły procedury dezynfekcji podczas badania przyczyny epidemii.
Choroba legionistów, która nie przenosi się bezpośrednio z człowieka na człowieka, jest wywoływana przez bakterie rozwijające się w instalacjach wodociągowych i klimatyzacyjnych.
Rozprzestrzeniany przez zanieczyszczone kropelki robak może powodować gorączkę i zapalenie płuc, szczególnie u osób z osłabionym układem odpornościowym.
Reklama — przewiń, aby kontynuować
„Szukamy źródła skażenia. W tej chwili rozważane jest skażenie sieci wodociągowej ciepłej i zimnej wody” – powiedział Sidor.
Spośród 105 pobranych do tej pory próbek wody, wstępne badania pierwszych 18 próbek wykazały obecność bakterii legionellozy w połowie.
„Na chwilę obecną nie pozwala nam to potwierdzić źródła skażenia wodociągów. Decydujące będą najbliższe dni” – powiedział Sidore.
Reklama — przewiń, aby kontynuować
Choroba wzięła swoją nazwę od pierwszego znanego wybuchu epidemii, który miał miejsce w 1976 r., kiedy Stowarzyszenie Weteranów Legionu Amerykańskiego zorganizowało konwencję w hotelu w Filadelfii.
Zachorowało ponad 220 osób, z czego 34 zmarły.
bo/js/ach
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35