31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dramat uchodźczy „Zielona granica” ma wrześniową premierę w Polsce – Deadline

Dramat uchodźczy „Zielona granica” ma wrześniową premierę w Polsce – Deadline

Nagrodzony Specjalną Nagrodą Jury w Wenecji dramat o uchodźcach legendarnej polskiej reżyserki Agnieszki Holland Zielona granica Premiera w Polsce odbędzie się zgodnie z planem 22 września, pomimo fali ostrej reakcji politycznej i mowy nienawiści w Internecie.

Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami na granicy Polski z Białorusią, film wzbudził emocje rządzącej prawicowej koalicji antyimigranckiej pod przewodnictwem Prawa i Sprawiedliwości (PiS) za przedstawienie odpychania polskiej straży granicznej. Wykorzystywanie nowo przybyłych uchodźców.

Publicznej krytyce filmu ze strony polityków koalicji towarzyszyła intensywna mowa nienawiści w Internecie pod adresem Hollande’a, w pewnym stopniu antysemity, wzywająca do postawienia go przed sądem za zdradę stanu lub wydalenia z Polski.

Agent sprzedaży Films Boutique, Jean-Christophe Simon, ogłosił w środę (13 września), że firma została zmuszona do milczenia w komentarzach po tym, jak stała się celem prawicowych grup na stronach promujących film w mediach społecznościowych.

„Po wielu dniach prób „neutralizowania” naszych sieci społecznościowych w racjonalny i legalny sposób, po raz pierwszy musieliśmy zamknąć komentarze w odpowiedzi na setki wiadomości zawierających nienawiść (głównie antysemickich i skoordynowanych) ze strony polskiej skrajnej prawicy. prawdopodobnie rosyjskie trolle), pod wpływem bezwstydnych komentarzy polskiego Ministra Sprawiedliwości” – powiedział.

W zeszłym tygodniu polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (lider powiązanej z PiS Partii Suwerennej Polski) zamieścił na X. Zielona granica Przypominało to nazistowski niemiecki film propagandowy, który „pokazywał Polaków jako bandytów i morderców”, a później w osobnym przemówieniu nazwał Holandię stalinowską.

Pełnomocnik polskiego rządu ds. bezpieczeństwa informacji Stanisław Żaryn publicznie zasugerował, że wizerunek ten jest wykorzystywany przez Rosję i Białoruś do dyskredytacji Polski.

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej budzi wiele kontrowersji.

Białoruski dyktator Aleksander Łukaszenka zarzuca kryzysowi trwającą od 2021 roku „wojnę hybrydową”, zachęcając ludzi z Bliskiego Wschodu i Afryki do przeniesienia się do jego kraju, skąd będą mogli łatwo przejść i uzyskać dostęp do Polski. Cała Unia Europejska Cz.

READ  Monitoring podystrybucyjny ukierunkowanej pomocy pieniężnej dla uchodźców ukraińskich w Polsce (maj-grudzień 2022) - Polska

Organizacje praw człowieka wydały kilka oświadczeń, wzniecając alarm w związku z praktyką Polski polegającą na wypychaniu migrantów z powrotem na Białoruś.

Według raportu organizacji pozarządowej Krupa Granica od 2021 r. po obu stronach granicy co najmniej 37 osób zginęło, głównie z powodu hipotermii i utonięcia, a 300 zaginęło.

Zielona granica Uznaje korzenie kryzysu, ale zadaje poważne pytania dotyczące rosnących nastrojów antyimigranckich i utraty człowieczeństwa nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Producent wykonawczy Mike Downey powiedział Deadline, że Production X skontaktowało się z firmą w sprawie mowy nienawiści, ale „z niewielkim skutkiem”.

„Fala nienawiści jest prawie nie do zatrzymania, dlatego skupiamy się na tym, aby film dotarł do jak najszerszego grona odbiorców” – powiedział.

Downey powiedział, że Holland i cały zespół odpowiedzialny za film nie dadzą się zastraszyć reakcją polityczną.

„Reakcja polskiego reżimu jest dla nich jak zwykle” – powiedział. „Atak na Agnieszkę i film jest dyskryminujący, pełen nienawiści i nienawiści wobec skrajnej prawicy, która sprawuje władzę w Polsce. „

Powiedział, że hejterzy internetowi próbują uniemożliwić ludziom w Polsce obejrzenie filmu.

„Przesłanie jest takie, że dobrzy, prawdziwi, patriotyczni Polacy nie powinni tego widzieć. Agnieszka Holland Zdrajca to tekst i podtekst uniwersalny” – stwierdził.

Fred Bernstein, Agnieszka Holland, Jeff Field i Marcin Wierzosławski na premierze DIFF Green Border

Holland przebywa obecnie w Toronto, gdzie we wtorek film miał swoją północnoamerykańską premierę, a ponowna projekcja odbędzie się w piątek (15 września).

Downey powiedział, że produkcja skupi się następnie na polskiej premierze, która odbędzie się 22 września nakładem Kino Sweet.

Zaznacza, że ​​22 września Polska ma ogłosić, który film zgłosi w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy na 96. ceremonii rozdania Oscarów.

Sugerowało to kilka recenzji, w tym Deadline Zielona granica Tworzy wykwalifikowanego kandydata.

„Uważnie obserwujemy wynik” – powiedział Downey.

Holland był nominowany za najlepszy scenariusz Europa Europa W 1992 również w ciemnościPolska była nominowana do 84. Oscara. Reprezentował kraj w 2017 roku Ostroga.

Downey ma nadzieję, że poza potencjalnymi nagrodami film pobudzi rozmowy podczas wyborów krajowych zaplanowanych na 15 października, podczas których partia Prawo i Sprawiedliwość ma nadzieję zapewnić sobie trzecią kadencję.

„Agnieszka wróci do Polski po Toronto, aby prowadzić kampanię na rzecz zmiany reżimu. Mamy nadzieję, że film będzie pozytywnym sygnałem, że opór jest możliwy” – powiedział.

„Agnieszka nie ustąpi i my, jej zagorzali zwolennicy w przedstawieniu, też nie ustąpimy przed zastraszaniem artystów przez rząd. Ich pogarda dla kreatywnych społeczności i ich taktyka tyrana nie zadziałają. Zbliżają się wybory i wrócimy do nich z walką.

W koprodukcji polsko-francusko-czesko-belgijskiej występują także: Marcin Wierzosławski (Metro Films), Fred Bernstein (Astute Films), Holland (Metro Lato), Maria Bliczarska-Lacroix, Damien Macdonald (Plicproductions, Marlin Films), Diana Elbaum, David Rakonic (Beluga Tree) i Dominika Kulczyk (dFlights).