16 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kurczenie się Chin pogłębia się wraz ze wzrostem presji gospodarczej

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Ceny konsumpcyjne w Chinach spadły w listopadzie o 0,5 procent rok do roku, co stanowi największy spadek od trzech lat, w związku z pogłębiającą się deflacją drugiej co do wielkości gospodarki świata.

Ceny konsumpcyjne spadły bardziej niż 0,2 procent oczekiwane w ankiecie ekonomistów Bloomberga i przekroczyły październikowy spadek o 0,2 procent.

Ceny producentów, mierzone na drzwiach fabryk i na które duży wpływ mają koszty towarów i surowców, spadły o 3 procent i przez ostatni rok utrzymywały się na poziomie ujemnym.

Ceny konsumpcyjne weszły w lipcu na teren deflacji, krótko wzrosły w sierpniu, a następnie ponownie spadły w październiku. Tendencja deflacyjna zwiększa szereg presji gospodarczych, przed którymi stoją decydenci w kraju, w tym załamanie płynności w sektorze nieruchomości, słabe dane dotyczące handlu i spowolnienie ożywienia gospodarczego po trzech latach zerowych blokad i zamykania granic.

Popyt konsumencki będzie walczył o pełne ożywienie w 2023 r., podczas gdy decydenci wyznaczyli cel wzrostu gospodarczego na poziomie zaledwie 5 procent, co stanowi najniższy poziom od dziesięcioleci.

Pekin spotkał się z wezwaniami do zwiększenia w tym roku bodźców w świetle przedłużającego się spowolnienia na rynku nieruchomości po niewypłacalności kilku deweloperów. Rząd obniżył podstawowe stopy procentowe i wyemitował nowe obligacje, aby wesprzeć wzrost, ale powstrzymał się od wprowadzenia jakichkolwiek większych pakietów pomocowych dla deweloperów.

Chiński przywódca Xi Jinping ostrzegł w tym tygodniu, że ożywienie gospodarcze w kraju wciąż znajduje się w „krytycznym etapie”, ponieważ urzędnicy zobowiązali się do zwiększenia wsparcia fiskalnego i monetarnego.

Agencja ratingowa Moody’s Investors Service obniżyła we wtorek swoją perspektywę ratingu kredytowego państwa Chin do negatywnej, powołując się na rosnące ryzyko niższego wzrostu gospodarczego w średnim okresie oraz zwiększone prawdopodobieństwo większego wsparcia fiskalnego dla wrażliwych regionów.

W ostatnich miesiącach dynamika gospodarcza Chin została osłabiona przez niewypłacalność Country Garden, największego prywatnego dewelopera w kraju pod względem sprzedaży, a także zamieszanie w firmie inwestycyjnej Zhongqi, co jest oznaką efektu domina na burzliwym rynku nieruchomości.

Decydenci w sierpniu przestali publikować dane dotyczące bezrobocia wśród młodych osób, gdy wskaźnik ten osiągnął rekordowy poziom od czasu, gdy zaczęli go zgłaszać w 2019 r.

Na ceny konsumenckie w tym roku wpływ miały niższe ceny wieprzowiny, ważnego składnika koszyka towarów w chińskim indeksie konsumenckim. Ceny żywności spadły w listopadzie o 4,2 proc.

Przedłużająca się słabość cen konsumpcyjnych kontrastuje z inflacją w innych głównych gospodarkach po zniesieniu przez nie środków antykoronawirusowych i wskazuje na słaby popyt ze strony gospodarstw domowych w obliczu utrzymującej się ostrożności w wydatkach. Dane z tego tygodnia pokazały, że import spadł w zeszłym miesiącu o 0,6 procent.

Przyszłotygodniowe dane wskażą tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w listopadzie. W październiku wzrosły one o 7,6 procent, czemu sprzyjał efekt niższej bazy w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy nasiliły się obostrzenia związane z koronawirusem, zanim zostały nagle zniesione pod koniec roku.