22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kosmiczne pamiątki Buzza Aldrina sprzedają się za ponad 8 milionów dolarów

Kosmiczne pamiątki Buzza Aldrina sprzedają się za ponad 8 milionów dolarów

a biała kurtka pokryta teflonem Został sprzedany przez astronautę Buzza Aldrina podczas misji Apollo 11 na Księżyc w 1969 roku za 2,7 miliona dolarów na aukcji Sotheby’s we wtorek, osiągając najwyższą cenę z tuzina rzadkich pamiątek, które śledzą jego karierę w eksploracji kosmosu.

Pan Aldrin, obecnie 92-latek, ma za sobą długą karierę jako astronauta, dołączył do NASA w 1963 roku po odbyciu lotu w siłach powietrznych. W ciągu trzech lat przeprowadził pierwszy na świecie udany spacer kosmiczny na misji Gemini 12. Następnie, 20 lipca 1969 r., miliony ludzi oglądało w telewizji, gdy został drugim człowiekiem chodzić po księżycuOkoło 20 minut po tym, jak Neil Armstrong ogłosił, że jest to „wielki skok dla ludzkości”.

Dopasowana na miarę kurtka, którą pan Aldrin nosił podczas tej misji, została wyprzedana po zaciętej dziewięciominutowej licytacji, a licytator opisał ją jako „najcenniejszy amerykański artefakt w kosmosie, jaki kiedykolwiek został wystawiony na aukcji”. (Ubrania noszone przez dwóch pozostałych astronautów Apollo 11 z tej misji są własnością Smithsonian Institution).

W sumie 68 rzeczy pana Aldrina zostało sprzedanych we wtorek za 8 milionów dolarów przez Sotheby’s na Manhattanie na aukcji, która trwała ponad dwie godziny.

Rzecznik Sotheby, Derek Parsons, powiedział, że sprzedaż Buzza Aldrina była „najcenniejszą pojedynczą aukcją eksploracji kosmosu w historii”. Pobił rekord ustanowiony przez aukcję przedmiotów dla pana Armstronga, który zmarł w 2012 roku, ale całkowita kolekcja drugiego astronauty nadal utrzymuje ogólny rekord.

Najbardziej pożądany artefakt sprzedany we wtorek podróżował na Księżyc i z powrotem ponad pięć dekad temu. Cały skrócony plan lotu misji Apollo został sprzedany za 819 000 USD.

Tylko jedna sztuka nie została sprzedana: zawierał mały zepsuty przełącznik obwodu, który prawie unieruchomił załogę Apollo 11 na Księżycu i został wgnieciony Aluminiowy długopis, którego pan Aldrin używał jako wkładkę do rąk osiągnąć start. Oferty zatrzymały się na poziomie 650 000 USD, znacznie poniżej szacunków aukcji wynoszących 1 milion USD.

READ  Trzy znaki zodiaku z surowym znakiem 6 kwietnia 2022 r.

„Czułem, że nadszedł właściwy czas, aby podzielić się tymi przedmiotami ze światem, które dla wielu są symbolami momentu historycznego, ale dla mnie zawsze pozostały osobistymi pamiątkami życia poświęconego nauce i eksploracji” – powiedział pan Aldrin w swoim oświadczenie.

Wśród przedmiotów sprzedanych na aukcji były złote dożywotnie bilety na główne mecze baseballowe za 7560 dolarów oraz mała figurka MTV Video Music Awards wzorowana na kultowym wizerunku pana Aldrina umieszczającego amerykańską flagę na księżycu, która przyniosła 88 200 dolarów. .

Prezydencki Medal Wolności, najwyższe wyróżnienie dla ludności cywilnej, przyznany przez Richarda M. Nixona panu Aldrinowi, został sprzedany za 277 200 USD. Pan Parsons powiedział, że te medale nie pojawiają się często na aukcjach.

Był też list datowany na 10 grudnia 1973, napisany przez pana Armstronga, opiewający na 21 420 dolarów. Próbował w nim odwieść pana Aldrina od przekształcenia swoich wspomnień w film: „Nie przychodzi mi do głowy żadna zachowana autobiografia, która zostałaby zamieniona w dobry, wysokiej jakości film”.

Pan Aldrin nie był przekonany. The Biografia Wyemitowany trzy lata później.

Chociaż ten film nie był krytycznym sukcesem, pan Aldrin zainspirował nazwę brzęczący rok świetlny, Postać z kreskówki Pixara z filmów „Toy Story”.

Dziesięć z 69 partii sprzedawanych z NFT, unikalnym cyfrowym identyfikatorem autentyczności. Inne, takie jak plany lotu z listą kontrolną przedmiotów do wniesienia w kosmos – hełm, chusteczki i przekąski – zostały podpisane przez pana Aldrina i zdanie „podróż na księżyc”.

„Wcześniej była to sytuacja kołysząca” – powiedziała pani Hutton. Ludzie sprzedawali rzeczy i tak naprawdę nie było jasności. Więc zawsze była taka obawa, że ​​NASA może wejść i zamknąć aukcję.

Audyt generalny agencji kosmicznej w 2018 r. wykazał, że niespójne prowadzenie dokumentacji w NASA spowodowało utratę „znacznej ilości” jej zasobów.

READ  Chris Hemsworth „wziął wolne od pracy” po przygotowaniu się na chorobę Alzheimera

W czerwcu prawnicy NASA Wtrącałem się w sprzedaż martwych karaluchów który połknął księżycowy pył. Zanim sprzedaż została wstrzymana, licytacja trzech owadów wyniosła 40 000 dolarów.

Teraz Sotheby sprzedaż powierzchni Jest to najpopularniejsza kategoria, przyciągająca szerokie grono prezenterów, powiedziała pani Hutton, dodając, że przedziały cenowe sprawiły, że przedmioty są bardziej dostępne niż inne cenne przedmioty, takie jak dzieła sztuki. Dom aukcyjny sprzedawał wcześniej przedmioty należące do innych astronautów, w tym Mała biała torba, której pan Armstrong używał do zbierania próbek skał księżycowychktóry zarobił 1,8 mln USD w 2017 roku.

Pani Hutton powiedziała, że ​​wierzy, iż fascynacja artefaktami kosmicznymi i misjami na Księżyc, ostatnio w 1972 roku, trwa nadal ze względu na znaczenie tych odkryć w historii ludzkości.

„To chwila, która przypomina nam wszystko, co możemy zrobić” – powiedziała. „Możemy osiągnąć prawie niemożliwe, tak jak możemy uciec od naszego losu utknięcia na tej planecie. Możemy robić niesamowite rzeczy. „