12 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Kość słoniowa została tu wysłana, aby zniszczyć państwo polskie i podporządkować je obcej kontroli” – mówi Kaczyński

Lider opozycji Jarosław Kaczyński oskarżył premiera Donalda Tuska o wysłanie go z zagranicy w celu „rozmontowania państwa polskiego” i przekształcenia Polski w „obszar zamieszkały przez Polaków, ale rządzony z zewnątrz”. Wezwał swoich zwolenników do „podjęcia różnych działań… w obronie Polski”.

Kaczyński przemawiał dziś do zgromadzonych na wiecu zorganizowanym w obronie księdza Michała Olszewskiego, przebywającego obecnie w areszcie w ramach śledztwa w sprawie rzekomej korupcji w funduszach państwowych w rządzie PiS. Olszewski twierdzi, że był torturowany. Dyrekcja więzienna temu zaprzeczyła.

„To, co dzieje się w Polsce, jest okropne” – powiedział Kaczyński, dziękując wielotysięcznemu tłumowi, który przybył „przeciwko niezgodności z prawem, a przede wszystkim przeciwko temu, co najbardziej zbrodnicze i skandaliczne, czyli torturom”.

Kaczyński powiedział, że traktowanie Olszewskiego jest przykładem „ciągłego łamania prawa” przez rząd Dusk, który w grudniu zastąpił narodowo-konserwatywną partię Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Kaczyńskiego.

„To nie są szalone czyny” – dodał. W efekcie rozkład państwa polskiego.”

„Polska zniknie z mapy, ktoś ją oddzieli, nie w tym sensie, że nie będzie polskich organów państwowych, parlamentu, rządu czy władz lokalnych” – wyjaśnił Kaczyński. „Gdyby wszystkie najważniejsze decyzje zapadały na zewnątrz, bylibyśmy regionem zamieszkałym przez Polaków, ale rządzonym z zewnątrz”.

Przepraszam, że przeszkadzam w czytaniu. Kontynuacja artykułu poniżej.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Jako przykłady działań podjętych przez rząd Tuska w celu realizacji rzekomego planu Kaczyński podał pierwsze przejęcie kontroli nad mediami publicznymi, a następnie odwołanie Prokuratora Krajowego, aby „uniemożliwić milionom Polaków dostęp do prawdziwych informacji”.

Zachęcony frekwencją na dzisiejszym wydarzeniu Kaczyński powiedział: „Nawet największe demonstracje nie zmienią sytuacji”. Urząd Miasta Warszawy, kontrolowany przez Platformę Obywatelską Dusk, oszacował liczbę uczestników na około 4500 osób.

READ  Roczne spożycie pomidorów w Polsce jest stabilne

„To, co się dzisiaj dzieje, jest posunięciem pokojowym i musimy położyć temu kres za pomocą różnych środków” – oświadczył Kaczyński. „Musimy przeciwdziałać temu, co się dzieje, w imię ochrony Polski, demokracji, praworządności i zwykłej godności ludzkiej. Musimy się zjednoczyć”.

„Pamiętajcie, że jeśli rząd jest zdolny do stosowania tortur, jest również w stanie sfałszować wybory” – kontynuował Kaczyński, nie precyzując, jakie środki zamierza podjąć.

Od utraty władzy w zeszłym roku Kaczyński i PiS nieprzerwanie oskarżają rząd Duska o łamanie praworządności i służenie interesom zagranicznym, zwłaszcza Niemcom. W styczniu porównał Tuska do Hitlera i zarzucił mu chęć przekształcenia Polski w „farmę dla Niemiec”.

Część ekspertów prawnych kwestionuje zasadność niektórych działań rządu Tuska, w tym odrzuconego przez sądy przejęcia mediów publicznych.

Obserwatorzy zauważyli także, że od czasu przejęcia władzy media publiczne przestały produkować propagandę PiS i obecnie wykazują silną stronniczość wobec rządu Duska, naruszając jego prawny obowiązek zachowania neutralności.

W kilku orzeczeniach sądów polskich i europejskich stwierdzono, że PiS w okresie sprawowania władzy naruszył prawo. Podczas ośmiu lat rządów Polska dramatycznie spadła w międzynarodowych rankingach demokracji, wolności mediów i praworządności.

Gdy Tusk objął urząd, jego koalicja obiecała przywrócenie w Polsce demokracji i praworządności. Jego rząd został doceniony przez Unię Europejską.

READ  Podsumowanie i najważniejsze wydarzenia w Serbii 96-69 Polska na EuroBasket 2022 | 09.08.2022

W rezultacie Bruksela w tym roku zakończyła sankcje wobec Polski i otworzyła miliardy euro w funduszach zamrożonych za rządów PiS w związku z obawami dotyczącymi sankcji.

Główny autor obrazu: PiS/X