25 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Komisja Europejska popiera starania Ukrainy o przystąpienie do bloku

Komisja Europejska popiera starania Ukrainy o przystąpienie do bloku

Przemawiając w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​komisja zaleca „przyznanie Ukrainie statusu kandydata. Jest to oczywiście oparte na założeniu, że kraj wdroży szereg dodatkowych reform”.

„Z punktu widzenia Komisji Ukraina wyraźnie pokazała aspiracje i determinację tego kraju, by żyć zgodnie z europejskimi wartościami i standardami”.

„Wszyscy wiemy, że Ukraińcy są gotowi umrzeć za europejską perspektywę. Chcemy, aby żyli z nami europejskim marzeniem” – podsumowała von der Leyen.

Komisja zaleciła również wystawienie kandydata dla sąsiadującej z Ukrainą Mołdawii, ale nie Gruzji, dopóki nie spełni ona innych warunków. Przywódcy 27 państw członkowskich Unii Europejskiej spotkają się na szczycie w przyszłym tygodniu, aby omówić swoje poglądy.

Nawet jeśli państwa członkowskie zgodzą się, że Ukraina powinna być krajem kandydującym – co jest dalekie od pewności – proces akcesyjny do UE jest złożony i według think tanku trwa średnio mniej niż pięć lat. Wielka Brytania w zmieniającej się Europie.

Podczas wspólnej konferencji prasowej w Kijowie w czwartek z trzema głównymi przywódcami politycznymi Unii Europejskiej, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Włoch Mario Draghim, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że atak Rosji na jego kraj jest równoznaczny z atakiem na wszystkie narody. Europa.

Dodał, że najlepszym sposobem na zademonstrowanie naszej „wspólnej i silnej pozycji” jest wspieranie integracji Ukrainy z Unią Europejską, dodając, że jej status kandydata do członkostwa w UE „może historycznie zwiększyć wolność w Europie i stać się jedną z najważniejszych decyzji europejskich. pierwszej tercji XXI wieku.”

Zełenski powiedział, że Ukraina jest gotowa do pracy, aby stać się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej: „Rozumiemy, że droga do Unii Europejskiej to tak naprawdę droga, a nie jeden krok. Ale ta droga musi się rozpocząć i jesteśmy gotowi do pracy za to nasz kraj stał się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, a Ukraińcy już zasłużyli na prawo wejścia na tę drogę.”

READ  Amerykański okręt wojenny przybywa do Sztokholmu, aby przeprowadzić ćwiczenia wojskowe i ostrzec

Macron powiedział później, że perspektywa przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE była wynikiem rosyjskiej inwazji. Przemawiał w piątek w rozmowie z filią CNN BFMTV w pociągu wyjeżdżającym z Ukrainy.

Po wizycie w Kijowie powiedział: „Ukraina normalnie nie powinna być kandydatem, robimy to z powodu wojny i dlatego, że uważamy, że jest dobra.

„To znak nadziei, to przesłanie dla Ukrainy, aby powiedzieć, że należą do europejskiej rodziny” – powiedział.

Podczas gdy Macron powiedział, że większość krajów Europy Zachodniej poparła ten plan, powiedział: „Mamy kraje, które są bardziej konserwatywne”.

Francuski przywódca dodał, że kwestia kandydatury Ukrainy do członkostwa w UE zostanie rozstrzygnięta na szczycie Rady Europejskiej w najbliższy czwartek i piątek.

„Droga do przystąpienia do Unii Europejskiej jest długa” – dodał.

Premier Ukrainy Denis Szmyhal podziękował za decyzję Komisji Europejskiej. „Wdzięczny vonderleyen za tę decyzję!” Powiedział przez Twittera. Przyspieszy to cały proces [Ukrainian] włącz się w [European] Rynek wewnętrzny skutecznie towarzyszy odbudowie #Ukrainy według unijnych standardów”.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w piątek, że Rosja „nie ma nic przeciwko wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej”.

„Unia Europejska nie jest blokiem wojskowo-politycznym, w przeciwieństwie do NATO, więc zawsze mówiliśmy i zawsze mówiłem, że nasze stanowisko tutaj jest spójne i zrozumiałe i nie mamy nic przeciwko temu” – powiedział Putin podczas dyskusji panelowej. po jego przemówieniu Na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu.

„To suwerenna decyzja dla każdego kraju, aby przyłączyć się do unii gospodarczych, czy nie, i od tego stowarzyszenia gospodarczego zależy, czy zaakceptuje nowe kraje jako swoich członków, czy nie. O ile jest to wygodne dla UE, niech decydować będą kraje UE Czy to w interesie Ukrainy, czy na jej koszt, to też ich sprawa.”

co się działo później?

Ukraina spełni teraz kryteria kopenhaskie, niejasną triadę wymogów, które UE musi spełnić, aby kraj kandydujący mógł przystąpić do odpowiednich negocjacji akcesyjnych. Skupiają się na tym, czy w tym kraju funkcjonuje gospodarka wolnorynkowa, czy instytucje państwowe są wykwalifikowane do przestrzegania europejskich wartości, takich jak prawa człowieka i unijna interpretacja praworządności, oraz czy kraj ma funkcjonującą i integracyjną demokrację.

READ  Senat jest gotowy przełożyć rozmowy w sprawie ustawy granicznej z Ukrainą na przyszły rok

Istnieją również realne obawy, że Ukraina jest wciąż daleka od osiągnięcia w najbliższym czasie standardów kopenhaskich. Według Indeksu Percepcji Korupcji 2021 Transparency International, Ukraina zajmuje 122. miejsce na liście 180 krajów. Dla porównania Rosja zajmuje 136. miejsce.

Gdy uzna się, że kraj spełnił te kryteria, 35 rozdziałów UE może rozpocząć negocjacje, z których ostatnie trzy odnoszą się do niektórych obszarów kryteriów kopenhaskich.

Następnie, gdy przywódcy państw członkowskich UE wyrażą na to zgodę, musi to zostać ratyfikowane w Parlamencie UE i organach ustawodawczych rządu każdego państwa członkowskiego.

Ukraina formalnie złożyła wniosek o przystąpienie do Unii Europejskiej 28 lutego, zaledwie cztery dni po rozpoczęciu inwazji na Rosję. Zełenski powiedział wtedy, że blok powinien „pilnie uznać Ukrainę za pomocą nowej procedury… Naszym celem jest być ze wszystkimi Europejczykami i być z nimi na równych prawach. Jestem pewien, że na to zasługujemy. możliwy.”

Przed rozpoczęciem wojny Zełenski powiedział, że Ukraina również chciałaby wstąpić do NATO. Jednak w kolejnych miesiącach pomysł opadł, gdy okazało się, że koalicja nie chce szybko zaakceptować Kijowa.

„Osobiście poprosiłem ich, aby powiedzieli wprost, że zaakceptujemy wasze członkostwo w NATO za rok, dwa lub pięć, po prostu powiedzcie to bezpośrednio i wyraźnie lub po prostu powiedzcie nie”. Zełenski powiedział. „Odpowiedź była bardzo jasna, nie zostaniesz członkiem NATO, ale publicznie drzwi pozostaną otwarte” – powiedział.

Joseph Attaman z CNN, Camille Knight, Anna Chernova i Niamh Kennedy przyczynili się do powstania tego raportu.