18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Koder wideo Handbrake dodaje oficjalną obsługę kodeka AV1 w najnowszej wersji

Koder wideo Handbrake dodaje oficjalną obsługę kodeka AV1 w najnowszej wersji

Sojusz na rzecz Otwartych Mediów

Wsparcie sprzętowe i programowe dla bezpłatnego kodeka wideo AV1 stale rośnie w ciągu ostatnich dwóch lat. Akcelerowane sprzętowo kodowanie i dekodowanie staje się standardem w coraz większej liczbie procesorów graficznych, układy SoC w telefonachi inne urządzenia, podczas gdy usługi strumieniowego przesyłania wideo, takie jak YouTube i Netflix, zaczęły oferować wideo zakodowane w formacie AV1 na urządzeniach, które go obsługują.

Projekty oprogramowania open source również zaczynają podążać za tym przykładem. Pakiet Open Broadcaster Software (OBS) rozszerzał możliwości AV1 w ostatnich wersjach, a teraz aplikacja do transkodowania wideo Handbrake dodała również obsługę AV1. Wersja 1.6.0wydany wczoraj, dodał obsługę kodowania wideo AV1 przy użyciu kodeka SVT-AV1 zależnego od procesora, jak również kodeka wideo QuickSync obsługującego AV1 firmy Intel zawarte w ich procesorach graficznych Arc.

Najnowsze procesory graficzne RTX 4000 i RX 7000 firm Nvidia i AMD również obsługują kodowanie sprzętowe dla AV1, ale oprogramowanie wymagane do korzystania z niego nie jest jeszcze zawarte w Handbrake.

AV1 to kodek wideo o otwartym kodzie źródłowym opracowany przez Alliance for Open Media, grupę, która obejmuje największe hity z branży, takie jak Google, Netflix, Amazon, Intel i Microsoft. Podobnie jak kodek H.265/HEVC, AV1 umożliwia bardziej wydajną kompresję wideo niż starszy kodek H.264, umożliwiając strumieniowe przesyłanie wideo 4K i HDR bez ogromnego wzrostu przepustowości w stosunku do wideo 1080p. W przeciwieństwie do HEVC, obsługę kodeka AV1 można dodać do niemal wszystkiego bez płacenia tantiem.

Główną zaletą HEVC w porównaniu z AV1 w chwili pisania tego tekstu jest to, że ma znacznie szersze wsparcie niż AV1 w wielu generacjach urządzeń większości głównych producentów. Jednak Roku obsługuje dekodowanie AV1 na niektórych wysokiej klasy urządzeniach do przesyłania strumieniowego Został rzekomo zepchnięty z powrotem przeciwko Google Kiedy firma próbowała zmusić Roku do obsługi dekodowania AV1 w całej swojej ofercie. Plany Apple dotyczące AV1 są również niejasne – firma jest członkiem grupy AOMedia i pojawiło się wstępne wsparcie dla AV1 i.n jego dokumentacja deweloperska niedawnoale przyspieszone sprzętowo dekodowanie i dekodowanie AV1 albo nie jest obsługiwane, albo nie jest włączone w najnowszych układach Apple Silicon.

READ  Random: Elden Ring, który właśnie został wyrzucony z Mario Odyssey, znajduje się na szczycie listy „najlepszych gier” OpenCritic