1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jest to możliwe tylko dzięki interwencji premiera Modiego

Jest to możliwe tylko dzięki interwencji premiera Modiego

Nowe Delhi:

Weterani marynarki wojennej zwolnieni przez Katar po ponad roku w związku z rzekomą sprawą szpiegowską złożyli podziękowania premierowi Narendrze Modi i rządowi za zapewnienie ich uwolnienia. Siedmiu z ośmiu weteranów, którzy wrócili do kraju, wyszło z lotniska w Delhi, skandując „Bharat mata ki sójka'.

Jeden z nich powiedział: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że bezpiecznie wróciliśmy do Indii. Oczywiście chcielibyśmy podziękować premierowi Modiemu, ponieważ nie byłoby to możliwe bez jego osobistej interwencji”.

„Nie byłoby możliwe, abyśmy tu stali bez interwencji premiera Modiego. Stało się to również dzięki ciągłym wysiłkom rządu Indii” – powiedział inny weteran.

Inny weteran powiedział, że na powrót do Indii muszą poczekać 18 miesięcy.

„Na powrót do Indii czekaliśmy prawie 18 miesięcy. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Premierowi. Nie byłoby to możliwe bez jego osobistej interwencji i zrównania się z Katarem. Jesteśmy wdzięczni Rządowi Indii z głębi świata .” Powiedział: „Nasze serca wspierają każdy wysiłek, jaki podjęto, a ten dzień nie byłby możliwy bez tych wysiłków”.

READ  Pożar w Walencji: podczas przeszukiwania mieszkań przez hiszpańską policję znaleziono dziesięć ciał

Rząd ogłosił ich uwolnienie dziś rano, dziękując emirowi Kataru za umożliwienie im powrotu do ojczyzny.

„Rząd Indii z zadowoleniem przyjmuje uwolnienie ośmiu obywateli Indii pracujących dla Al Dahra International, którzy byli przetrzymywani w Katarze. Siedmiu z nich wróciło do Indii. Doceniamy decyzję podjętą przez emira Państwa Katar, umożliwiającą uwolnienie tych obywateli i odesłać ich do ojczyzny” – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Źródła podały NDTV, że weterani nie mieli wcześniejszych informacji o zwolnieniu i zostali zabrani przez urzędników ambasady wkrótce po zwolnieniu. Dodali, że wczoraj wsiedli na pokład samolotu IndiGo i wrócili po 2 w nocy.

Kapitan Navtej Singh Gill, kapitan Saurabh Vashisht, dowódca Purnendu Tiwari, kapitan Birendra Kumar Verma, dowódca Sugunakar Pakala, dowódca Sanjeev Gupta, dowódca Amit Nagpal i marynarz Rajesh zostali aresztowani w sierpniu 2022 r.

Byli zatrudnieni przez prywatną firmę Al Dhahirah International i przebywali w Katarze, aby pomóc we wprowadzeniu włoskich okrętów podwodnych typu stealth U212 do katarskiej marynarki wojennej Emiri, pełniąc swoje osobiste role.

26 października 2023 r. katarski sąd skazał ich na śmierć. Indie stwierdziły, że są „głęboko zszokowane” orzeczeniem i rozważają wszystkie możliwości prawne.

W grudniu w wyniku indyjskiej interwencji dyplomatycznej złagodzono karę śmierci.