29 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jesse Darling zdobywa Nagrodę Turnera 2023

Jesse Darling zdobywa Nagrodę Turnera 2023CNN

Artysta Jesse Darling jest najnowszym laureatem nagrody Turnera, najwyższej brytyjskiej nagrody dla artystów, która przyznaje rocznie 25 000 funtów (31 500 dolarów). Ogłoszenie zostało ogłoszone we wtorek podczas wieczornej ceremonii w Eastbourne w południowo-wschodniej Anglii.

Darling to 41-letnia urodzona w Oksfordzie i mieszkająca w Berlinie multidyscyplinarna artystka zajmująca się rzeźbą, wideo, rysunkiem i performansem. W zeszłym roku wydał także zbiór poezji pt. „Dziewice”. Jego nagrodzona Nagrodą Turnera wystawa to instalacja, która umieszcza widzów w specjalnie zaprojektowanym środowisku, które przypomina chaotyczne ulice miast i bariery przemysłowe.

Drut kolczasty otacza wejście do przestrzeni wystawienniczej, gdzie ogrodzenia kontroli tłumu biegną wzdłuż ziemi i wspinają się po ścianach. postrzępione, patchworkowe flagi Union Jack zwisają z wygiętych i pokręconych słupów, a tory kolejowe biegną po ścianach; Wszędzie rozmieszczone są także niepokojące rekwizyty, takie jak kule, zakurzone stosy segregatorów i kawałki betonu. Jak wynika z komunikatu prasowego, instalacja składa się z nowych i wcześniejszych prac artysty i „przekazuje znajomy, choć zwariowany świat”. „Prowokując załamanie społeczne, jego program burzy postrzegane pojęcia pracy, klasy, brytyjskości i władzy”.

Kochana zwycięska wystawa

Darling była nominowana wraz z innymi artystami Ghislaine Leong, Rory Pilgrim i Barbarą Walker, które wystawiały instalacje do nagrody. (Wszystkie ich prace będą można oglądać w Towner Eastbourne Art Gallery do 14 kwietnia 2024 r.)

Nagroda Turnera, nazwana na cześć XIX-wiecznego malarza J. M. W. Turnera, przyznawana jest co roku wzorowemu artyście urodzonemu lub mieszkającemu w Wielkiej Brytanii na podstawie przesłanych prac wystawionych w roku poprzednim. Darling znalazł się na krótkiej liście za swoje wystawy indywidualne No Medals No Ribbons w Gallery of Modern Art w Oksfordzie oraz Enclosures w Camden Arts Centre.

W zeszłym roku nagrodę otrzymała rzeźbiarka Veronica Ryan, a wśród poprzednich laureatów znaleźli się Damien Hirst, Gillian Wareing, Gilbert & George, Anish Kapoor, Wolfgang Tillmans i Steve McQueen. W przyszłym roku nagroda będzie obchodzić swoje 40-lecie.

READ  Jimmy Fallon przeprasza pracowników za zarzuty dotyczące trudnego środowiska pracy w „Tonight Show”