30 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Japońskie akcje osiągają najwyższe poziomy od trzech dekad, a juan osłabia dolara

Japońskie akcje osiągają najwyższe poziomy od trzech dekad, a juan osłabia dolara

  • Giełdy azjatyckie:
  • Nikkei osiągnął najwyższy poziom, a kontrakty terminowe S&P spadły
  • Dolar spada poniżej 7,2000 juanów po reformie Ludowego Banku Chin
  • W tym tygodniu prezentowane będą protokoły Fed, europejskie wskaźniki PMI i wyniki Nvidii

SYDNEY, 20 listopada (Reuters) – Japońskie akcje osiągnęły w poniedziałek maksima nienotowane od 1990 r., po tym jak dobre zyski i popyt zewnętrzny zapewniły trzytygodniową passę zwycięstw, podczas gdy chiński bank centralny podniósł juana w górę, co spowodowało szersze osłabienie dolara.

Japoński Nikkei (.N225) odnotował szczytową realizację zysków, ale jak dotąd utrzymuje się na poziomie 8,2% w skali miesiąca, a Topix (.TOPX) nie jest daleko w tyle.

W poniedziałek akcje spółek finansowych odnotowały wzrosty, gdyż inwestorzy przygotowywali się na ostateczny koniec ujemnych stóp procentowych, podczas gdy producenci samochodów skorzystali na słabym jenie i rosnącym eksporcie.

Najszerszy indeks akcji MSCI z regionu Azji i Pacyfiku poza Japonią (.MIAPJ0000PUS) wzrósł o 0,8% po wzroście o 2,8% w zeszłym tygodniu do najwyższego poziomu od dwóch miesięcy.

Sprzedaż w Czarny Piątek przetestuje w tym tygodniu puls amerykańskiej gospodarki napędzanej przez konsumentów, podczas gdy Święto Dziękczynienia osłabi rynki.

Doniesienia mediów mówiły o osiągnięciu przez Izrael, Stany Zjednoczone i Hamas wstępnego porozumienia w sprawie uwolnienia dziesiątek zakładników w Gazie w zamian za pięciodniowe zaprzestanie walk, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Akcje chińskich blue chipów (0,CSI300) spadły o 0,2%, ponieważ bank centralny kraju utrzymał stopy procentowe na stałym poziomie, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, ale ustalił stałą stopę dla juana, co spowodowało, że dolar spadł poniżej 7,2000 do najniższego poziomu od trzech miesięcy.

Kontrakty terminowe EUROSTXX 50 pozostały bez zmian, natomiast kontrakty terminowe na FTSE były bardziej płaskie.

Kontrakty terminowe na S&P 500 spadły o 0,15%, a kontrakty terminowe na Nasdaq straciły 0,35%. Indeks S&P wzrósł w tym roku o około 18%, a od lipcowego szczytu dzieli go niecałe 2%.

READ  Komisarz mówi, że przyznana przez FCC nagroda Starlink w wysokości 885,5 miliona dolarów nie ma podstawy prawnej

Analitycy Goldman Sachs zwracają jednak uwagę, że akcje „7 Wspaniałych” w tym roku przyniosły dotychczas zwrot na poziomie 73%, w porównaniu z zaledwie 6% w przypadku pozostałych 493 spółek.

„Oczekujemy, że akcje spółek technologicznych o dużej kapitalizacji będą w dalszym ciągu osiągać lepsze wyniki, biorąc pod uwagę ich doskonały oczekiwany wzrost sprzedaży, marże, wskaźniki reinwestycji i siłę bilansu” – napisali w notatce. „Ale profil ryzyko/zysk nie jest szczególnie przekonujący, biorąc pod uwagę wysokie oczekiwania”.

Główna firma technologiczna Nvidia (NVDA.O) ogłosiła we wtorek swoje kwartalne wyniki i oczy wszystkich będą zwrócone na stan popytu na jej produkty związane ze sztuczną inteligencją.

W tym tygodniu napływ danych gospodarczych z USA będzie ciągły, ale protokoły z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej nadadzą nieco kolorytu myśleniu decydentów, którzy po raz drugi utrzymują stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Jego cena jest świetna

Rynki są w stanie oszacować ryzyko kolejnej podwyżki stóp w grudniu lub przyszłym roku i wskazują na 30% szans na obniżkę stóp od marca. Kontrakty terminowe typu futures również wskazują na obniżki o około 100 punktów bazowych w 2024 r., w porównaniu z 77 punktów bazowych przed październikowym raportem o łagodnej inflacji, który wstrząsnął rynkami.

Oczekiwania te pomogły w wzrostach obligacji, przy czym rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wyniosła 4,45% po spadku o 19 punktów bazowych w zeszłym tygodniu i była daleka od październikowego maksimum wynoszącego 5,02%.

W zeszłym tygodniu spowodowało to również spadek wartości dolara amerykańskiego w koszyku walut o około 2% i pomogło euro wzrosnąć do 1,09365 dolara po wzroście o 2,1% w zeszłym tygodniu.

Dolar również stracił na wartości w stosunku do niskodochodowego jena, ostatnio spadł o 0,5% do 148,89 i poniżej niedawnego maksimum na poziomie 151,92. Oczekiwania na kolejną silną rundę płacową i wysoki odczyt inflacji bazowej pod koniec tygodnia wywołały więcej dyskusji na temat ewentualnego zacieśnienia polityki pieniężnej przez BOJ.

READ  Kontrakty terminowe Dow Jones spadają po odzyskaniu kluczowego poziomu przez S&P 500; Apple miga sygnałem kupna

Dane dotyczące kontraktów terminowych pokazały, że konta spekulacyjne zwiększyły swoje krótkie pozycje w jenie do najwyższego poziomu od kwietnia 2022 r., wskazując na ryzyko redukcji tych pozycji.

W tym tygodniu mają się ukazać uważnie obserwowane badania europejskiego sektora produkcyjnego i wszelkie oznaki słabości zachęcą do dalszego stawiania zakładów na wcześniejsze obniżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny.

„Te badania będą bardzo ważne w sektorze usług strefy euro, biorąc pod uwagę gwałtowne pogorszenie, jakie zaobserwowaliśmy w ostatnim czasie” – stwierdzili analitycy NAB. „W przypadku pojawienia się kolejnego e-druku należy spodziewać się, że ceny obniżek EBC wykroczą poza obecne obniżki o 100 punktów bazowych wycenione na rok 2024”.

Rynki sugerują, że szanse na złagodzenie polityki pieniężnej już w kwietniu wynoszą 70%, choć wielu urzędników EBC w dalszym ciągu mówi o konieczności utrzymania restrykcyjnej polityki pieniężnej przez dłuższy czas.

Riksbank zbiera się w tym tygodniu i może ponownie podnieść stopy procentowe, biorąc pod uwagę rosnącą inflację i słabą walutę.

Na rynkach surowców ropa naftowa odbiła w piątek od czteromiesięcznych minimów w związku ze spekulacjami, że OPEC+ przedłuży lub zwiększy cięcia wydobycia na posiedzeniu 26 listopada.

Brent wzrósł o 58 centów do 81,19 dolarów za baryłkę, podczas gdy cena amerykańskiej ropy wzrosła o 49 centów do 76,38 dolarów za baryłkę.

Cena złota nieznacznie wzrosła do 1982 dolarów za uncję po wzroście o 2,2 procent w zeszłym tygodniu.

Raport Wayne’a Cole’a. Pod redakcją Lincolna Feast

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę