3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jak w końcu zrobić porządek w szafie

Jak w końcu zrobić porządek w szafie

Za zamkniętymi drzwiami mojej szafy kryje się świat możliwości. Daj mi kilka godzin na posprzątanie, a może w końcu stanę się kimś, kto ma schludną, skoordynowaną garderobę, a nie kimś, kto nosi cztery różne czarne golfy, których nienawidzę z czterech różnych powodów.

Wiem, że oczyszczenie może mieć prawdziwą wartość. Posiadanie lepszych i mniejszych opcji ułatwia ubieranie się, a możliwość sprawdzenia, co już posiadasz, oznacza mniejsze prawdopodobieństwo, że dokonasz nadmiernych zakupów. Szukaj też Ona sugeruje Uporządkowane przestrzenie mieszkalne mogą zmniejszyć stres.

Są jednak buty, które kocham pomimo bólu, jakie powodują, ubrania biurowe, których się trzymam, mimo że pracuję w domu od czterech lat, i droga, niepraktyczna sukienka, którą mogę tylko założyć, że kupiłam gdzieś będąc poza domem . Trans hipnotyczny.

Sprzątanie szafy może wiązać się z emocjami, mówi KC Davis, licencjonowana terapeutka i autorka książki Jak utrzymać dom, gdy tonie: delikatne podejście do czyszczenia i organizowania. Osoba, która dorastała w niedostatku, może martwić się pozbyciem się czegoś, na wypadek gdyby potrzebowało tego później. Osobie, której ciało uległo zmianie, może być trudno pozbyć się rozmiarów, których być może już nigdy nie założy. Ale bez względu na to, jak bardzo czujesz się winny lub zestresowany jakąś sprawą, „nie ma powodu trzymać tego w szafie, jeśli tak naprawdę tego nie nosisz” – powiedziała.

Zapytałam panią Davis oraz kilku innych profesjonalnych organizatorów i projektantów, jak pokonać przytłaczające emocje i sprawić, by proces sprzątania był bardziej satysfakcjonujący.

Większość ludzi zaczyna sprzątać bez planu, mówi Shanice Jones, profesjonalna organizatorka szafy, której klientami są piosenkarki Normani i Michelle Williams. „Nie masz strategii, nie masz wizji. Po prostu mówisz: «Pozwól mi zabrać stąd wszystkie te rzeczy».

READ  Call Of Duty jest na PlayStation jeszcze kilka lat

Zamiast tego poświęć trochę czasu na przemyślenie swojego obecnego stylu i możliwości jego zmiany. Na kilka dni przed rozpoczęciem sprzątania zanotuj, gdy ktoś komplementuje coś, co masz na sobie, co pomoże Ci zdecydować, które elementy warto zatrzymać.

Pani Jones zasugerowała utworzenie na Pintereście tablicy strojów, które do Ciebie przemawiają, zapisywanie produktów w internetowym koszyku lub na liście życzeń albo przeglądanie czasopism lub katalogów, aby mieć punkty odniesienia przy podejmowaniu decyzji, co zatrzymać, a czego się pozbyć. „To ułatwia myślenie, wiesz, ten element nie pasuje do mojej stylizacji” – powiedziała pani Jones.

W zależności od wielkości szafy dokładne sprzątanie może zająć do czterech godzin, twierdzi Chilly Carlson, projektantka mody z Los Angeles. Zaleca wybieranie jednej kategorii odzieży na raz – podkoszulków, potem T-shirtów itp. – i zaczynanie od kategorii, którą nosisz najczęściej.

Chociaż można po prostu rozłożyć ubrania na łóżku, pani Carlson stwierdziła, że ​​woli korzystać z mobilnego wieszaka – możesz go pożyczyć od przyjaciela lub sąsiada – i wieszać po drodze każdą kategorię ubrań. Tworzenie tego programu ma „tak wielką moc, że nie można go zignorować” – powiedziała. „Możesz mieć pięć lub sześć czarnych koszul. Co ci to mówi? Powinieneś przestać kupować czarne koszule. „

Następnie obejrzyj każdy przedmiot z osobna, wyciągając każdy z półki, aby go przytrzymać, dotknij go, a następnie przymierz – powiedziała pani Carlson. „Zapytaj: «Czy to w porządku? Czy dobrze się czujesz?»

Pani Jones zaleca „oznaczenie” agrafką wszelkich przedmiotów, co do których nadal nie jesteś zdecydowany. Jeśli agrafka nadal tam będzie, gdy następnym razem będziesz sprzątać – co oznacza, że ​​nie nosiłeś przedmiotu w tym czasie – czas się rozstać.

„To oczyszczenie nie musi być jednorazowe, ponieważ wszystkie twoje decyzje są ostateczne” – dodała pani Davis. Rzeczy, z którymi trudno Ci się rozstać, możesz tymczasowo odłożyć w inne miejsce. Przechowuj je w szafce w przedpokoju lub w hermetycznym pudełku lub torbie i odwiedź ponownie za kilka tygodni. „Nadal możesz osiągnąć cel, jakim jest kompaktowa, łatwa w utrzymaniu szafa, bez poczucia: «O mój Boże, nie podejmujesz złej decyzji!»

Ashley Piper, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju i autorka książki Give a Sh*t: Do Good. Żyć lepiej. „Uratuj planetę” – podkreślił znaczenie przeprowadzenia szeregu reform. Jeśli nadal podoba Ci się jakiś przedmiot, ale zamek błyskawiczny jest zepsuty, na przykład „pomyśl: «Jak mogę ożywić ten przedmiot?»” zamiast mówić: „Och, jest trochę zużyty, muszę go wymienić To.”

W przypadku elementów, które zdecydujesz się zachować, stwórz system, który będzie pasował do Twojej rutyny, powiedziała pani Jones. Jeśli ćwiczysz rano, umieść ubrania do ćwiczeń w górnej szufladzie szafy lub na drążku najbliżej drzwi szafy.

Pani Carlson twierdzi, że aby móc „przeglądać” swoją garderobę jednym rzutem oka, lubi porządkować ją według kategorii, a następnie koloru — na przykład podkoszulki od jasnych do ciemnych, a następnie T-shirty od jasnych do ciemnych.

Jeśli chodzi o akcesoria i drobne przedmioty, powstrzymaj się od kupowania fantazyjnych rozwiązań do przechowywania – mówi pani Piper i spróbuj ponownie wykorzystać rzeczy, które już masz, np. pudełka po butach. „Pojemnik to pojemnik” – powiedziała. „Nie musisz wychodzić i kupować czegoś nowego z napisem „skarpetki”.”

READ  Mario Day 2023: Najlepsze oferty na gry i akcesoria Nintendo Switch

Abyś nie musiała przez jakiś czas tego powtarzać, nie rób zakupów w tym samym czasie, powiedziała pani Gonsalves-Kenny.

„Po oczyszczeniu spróbuj posiedzieć na tym przez miesiąc i nic nie kupować” – powiedziała. „Kupujesz z zamiarem, a nie z lekkomyślną rezygnacją.”