24 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jak układają się liczby w Zgromadzeniu Bihar po powrocie Nitish Kumar do NDA

Jak układają się liczby w Zgromadzeniu Bihar po powrocie Nitish Kumar do NDA

Prawdopodobnie dziś Nitish Kumar powróci do sojuszu z BJP. (plik)

Patna:

Nitish Kumar złożył dziś rezygnację ze stanowiska pierwszego ministra stanu Bihar, kończąc dwuletnie stowarzyszenie swojej partii Janata Dal (United) z Rashtriya Janata Dal (RJD). Kumar powrócił do sojuszu z Partią Janata Bharatiya (BJP), która zebrała już wyrazy wsparcia dla przywódcy JD(U). BJP i JD(U) sfinalizowały także porozumienie w sprawie podziału mandatów w wyborach do Lok Sabha zaplanowanych na trzy miesiące.

Nitish Kumar zerwał powiązania z BJP w 2022 r. i utworzył rząd w „Mahajatbandhan” z partiami RJD, Kongresem i Lewicą Lalu Yadava.

RJD jest obecnie największą partią w Zgromadzeniu Bihar liczącym 243 członków, z 79 MLA. Ale nawet RJD brakuje 43 do połowy – 122.

BJP jest drugą co do wielkości partią w Zgromadzeniu, liczącą 78 MLA.

Oto jak układają się liczby w Zgromadzeniu Bihar:

RJD – 79 MLA

Partia Bharatiya Janata – 78 MLA

Dinar jordański (sz) – 45

Kongres – 19

CPI (ML) – 12

Hindustani Awam Morcha (świecki) – 4

Indeks cen towarów i usług konsumenckich – 2

Indeks cen towarów i usług konsumenckich (M) – 2

Emima – 1

Niezależny MLA – 1

Czy JD(U) i BJP mogą utworzyć rząd w Bihar?

Razem Nitish Kumar i BJP uzyskają 123 MLA, czyli tylko o jeden więcej niż połowa wymaganej do utworzenia rządu. BJP ma także poparcie Hindustani Awam Morcha, w skład którego wchodziłoby czterech kolejnych członków BJP, co ułatwiłoby sojuszowi udowodnienie swojej większości.

Źródła BJP poinformowały NDTV, że wszyscy ustawodawcy partyjny w stanie przesłali już wyrazy wsparcia dla Nitish Kumar. Zamiast ustąpienia Nitisha Kumara ze stanowiska głównego ministra, BJP zaleciła również przetasowania w rządzie Bihar poprzez zastąpienie ministrów RJD ich MLA.

Co stanie się z „Mahagatbandhanem”, jeśli Nitish Kumar odejdzie?

Po oderwaniu się JD(U) od koalicji „Mahagatbandhan” do większości brakuje obecnie ośmiu MLA. Chociaż przywódca RJD i wicepremier Bihar Tejashwi Yadav zasugerował, że będą żądać utworzenia rządu.

READ  Julian Lennon śpiewa „Imagine” na zbiórkę pieniędzy na Ukrainie

Przy wsparciu Kongresu i Partii Lewicy koalicja uzyska z parlamentu 114 posłów, a do połowy brakuje ośmiu głosów.

Według źródeł Tejashwi Yadav powiedział liderom partii, że gra w Bihar jeszcze się nie rozpoczęła.

„Czegokolwiek nie udało się zrobić w ciągu dwudziestu lat, udało nam się zrobić w krótkim czasie – czy to pracy, spisu kast, zwiększenia rezerwacji itp.” „Bihar mein abhi khel hona baki hain” (Gra się nie rozpoczęła jeszcze w Bihar)” – według doniesień pan Yadav.