1 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Jak misja NASA PACE ma nadzieję zbadać tajemnice oceanów i atmosfery

Jak misja NASA PACE ma nadzieję zbadać tajemnice oceanów i atmosfery

Sonda kosmiczna PACE NASA ma wystartować z Florydy w czwartek wczesnym rankiem.

Chociaż NASA znana jest z obserwacji i badania przestrzeni kosmicznej, agencja wykorzystuje również statki kosmiczne do badania granic tu, na Ziemi — tajemnic światowych oceanów i atmosfery.

Sonda kosmiczna PACE NASA ma wystartować za pomocą rakiety SpaceX Falcon 9 ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie w czwartek o 1:33 czasu lokalnego, po tym jak start został przełożony ze środy. Według agencji.

NASA i SpaceX ogłosiły, że „wycofują się” z misji „z powodu wiatrów przyziemnych uniemożliwiających wyjścia przed startem”. powiedział we wtorkowej aktualizacji.

Według NASA, PACE oznacza Plankton, Aerosol, Cloud and Ocean Ecosystem, a statek kosmiczny będzie używany „do gromadzenia danych na temat chmur, aerozoli i wzrostu fitoplanktonu, które mogą określić kolor oceanu”. Komunikat prasowy z 1 lutego.

„Pomiar koloru i ilości światła pomoże naukowcom lepiej zrozumieć rodzaje i lokalizację mikroskopijnych glonów, które są niezbędne dla zdrowia oceanów i życia morskiego na Ziemi” – stwierdziła agencja. „PACE wniesie wkład w globalne obserwacje satelitarne NASA przez ponad 20 lat w zakresie biologii oceanów i kluczowych pomiarów związanych z jakością powietrza i klimatem”.

NASA twierdzi, że dane z PACE pomogą lepiej zrozumieć wymianę dwutlenku węgla między oceanem a atmosferą, a także sposób, w jaki aerozole mogą napędzać wzrost fitoplanktonu na powierzchni oceanu.

Według NASA, po wystrzeleniu statek kosmiczny o wysokości 3,5 stopy ma osiągnąć wysokość orbity 676,5 km (420 mil) przy nachyleniu 98 stopni. Agencja ma nadzieję, że PACE będzie się zmieniać i gromadzić dane przez trzy lata.

READ  Naukowcy testują kontrowersyjną teorię emisji blazarów

NASA podaje, że PACE będzie korzystać z trzech instrumentów:

  • Instrument Ocean Color Instrument (OCI) będzie mierzyć właściwości światła w częściach widma elektromagnetycznego w celu analizy zapisów danych dotyczących koloru oceanów na potrzeby badań klimatycznych.
  • Spektrofotometr do polarymetru do eksploracji planet (SPEXone) ułatwi dokładną charakterystykę aerozoli w atmosferze poprzez pomiar światła słonecznego odbitego od atmosfery ziemskiej, powierzchni Ziemi i oceanów.
  • Hyper Angular Rainbow Polarimeter (HARP2) będzie mierzyć cząsteczki aerozoli i chmur, a także właściwości powierzchni lądów i wód.
  • „To fascynująca misja, która powie nam o stanie naszych oceanów i jakości powietrza, którym oddychamy” – powiedziała Nikki Fox, szefowa naukowa NASA. Stacja ABC Chicago WLS. „Jestem bardzo podekscytowany nowym sposobem, w jaki będziemy patrzeć na naszą planetę” – kontynuował Fox.

    „Będziemy patrzeć na ocean z niespotykaną dotąd szczegółowością — jeśli pomyślimy o spojrzeniu przez pryzmat, będzie on wyglądał jak kawałek szkła. Ale jeśli przepuścisz przez niego światło, rozłożysz je na wszystkie kolory. Tęczy i to wszystko w zasadzie to, co robimy” – powiedział Fox. Dzięki PACE. „W pewnym sensie rzucamy światło na ziemski system wodny i pozwalamy mu przyjrzeć się mu z niespotykaną dotąd szczegółowością w całym zakresie od ultrafioletu po bliską podczerwień, więc nie patrzymy tylko na fakt, że fitoplankton występuje w oceanie, ale tak naprawdę na „Możemy przyjrzeć się różnym typom, z których niektóre mogą być dla nas szkodliwe”.