Wiodące izraelskie organizacje zajmujące się Holokaustem – w tym Państwowe Centrum Pamięci Yad Vashem – wydały oświadczenie wspierające polskiego uczonego, który spotkał się z krytyką w swojej ojczyźnie – w tym ze strony rządu – za stwierdzenie, że Polacy niewiele zrobili dla pomocy Żydom podczas wojny.
Barbara Engelking otrzymała w tym tygodniu wsparcie od ponad 300 polskich i międzynarodowych naukowców oraz wiodących instytucji badawczych w Polsce.
Stało się tak po tym, jak jego wypowiedzi zostały potępione przez polskiego premiera, który nazwał je częścią „antypolskiej narracji”. Polityk partii rządzącej wezwał prokuratorów do sądzenia Engelkinga za obrazę narodu polskiego, za którą grozi kara do trzech lat więzienia.
Polski regulator nadawców wszczął również dochodzenie w sprawie amerykańskiej stacji telewizyjnej, która wyemitowała jego komentarze, a minister edukacji powiedział, że nie będzie finansował edukatorów, którzy „znieważają Polaków i Polskę, największą ofiarę II wojny światowej”.
Polski regulator nadawczy bada wywiad z amerykańską firmą TVN, w którym czołowy badacz Holokaustu powiedział, że Polacy niewiele zrobili, aby pomóc Żydom podczas wojny.
Premier potępił te komentarze jako element „antypolskiej narracji”. https://t.co/opw2Bnzpq5
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 22 kwietnia 2023 r
„Chcielibyśmy wyrazić nasze jednoznaczne poparcie dla profesor Barbary Engelking” – napisała grupa 11 izraelskich instytucji, w tym Muzeum Domu Bojowników Getta i Masua Institute for Holocaust Studies.
Opisują Engelkinga jako „pionierskiego uczonego w dziedzinie badań nad Holokaustem”, którego praca jest „kamieniem węgielnym dla każdego studenta i uczonego w Izraelu, Polsce i na całym świecie”.
„Potępiamy polityczne próby kwestionowania jego uczciwości i badań” – podsumował ich list. „Te nikczemne ataki naruszają wolność akademicką i prawdę historyczną”.
— Offer Aderet עופר אדרת (@oferaderet) 27 kwietnia 2023 r
Wcześniej w tym tygodniu oświadczenie wydała również Rada Naukowa Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, w którym pracuje Engelking. Raport Wyrażając „oburzenie słowami premiera i całkowitą solidarność z profesorem Engelkingiem”.
Zauważyli, że Engelking był „jednym z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie Holokaustu”, a jego ostatnie komentarze były „oparte na latach badań” i przedstawione w „wyważony i nieinwazyjny sposób”.
„To niebezpieczna sytuacja, gdy premier demokratycznego państwa, wykorzystując władzę sprawowanego urzędu, przeprowadza umotywowany ideologicznie atak na niezależnego naukowca” – potępił słowa ministra edukacji Przemysława Czarneka.
Minister edukacji mówi, że nie możemy finansować pedagogów, którzy obrażają Polskę i naród polski, największą ofiarę II wojny światowej.
W zeszłym tygodniu naukowiec zajmujący się Holokaustem z finansowanego przez państwo instytutu powiedział, że Polacy niewiele zrobili, aby pomóc Żydom podczas wojny. https://t.co/MmuP3AAnul
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 25 kwietnia 2023 r
Tymczasem zapisało się ponad 300 badaczy zajmujących się II wojną światową, Holokaustem i stosunkami polsko-żydowskimi. List Wyrazili swój sprzeciw wobec „kampanii nienawiści” i „ataku politycznego” przeciwko Engelkingowi, który, jak powiedzieli, był częścią trwającej kampanii reelekcyjnej rządu.
„Takie tendencje kontrolne i to, czy finansowanie instytucji edukacyjnych powinno nadal spełniać oczekiwania polityków, jest niezwykle niebezpieczne i nie do zaakceptowania” – napisali.
Wśród 335 dotychczasowych sygnatariuszy są Francois Kuznet, profesor historii Żydów na University College London, Jason Stanley, profesor filozofii na Yale i Steven Siegel, profesor slawistyki i euroazji na University of Texas w Austin.
„Uważamy za niezwykle naukowe i niedopuszczalne zapędy cenzorskie i iwidzimy użą finansowanie instituci naukowego odżenia tego, czy Badania zatrudnionych niwkniocow ow” #Król Aniołów https://t.co/iMeynqj21X
— OKO.press (@oko_press) 27 kwietnia 2023 r
Tymczasem dwie czołowe polskie polsko-żydowskie instytucje historyczne – Polskie Muzeum Historii Żydów Polskich i Instytut Historii Żydów (ŻIH) – również wydały oświadczenie. Wspólne oświadczenie Potępił „okrutny osobisty atak” na „wielki autorytet w swojej dziedzinie”.
Poparli jego „przemyślane i empatyczne” uwagi z okazji rocznicy powstania w getcie warszawskim, w których „podkreślił rolę Polaków, którzy w bardzo trudnych okolicznościach starali się pomóc swoim żydowskim sąsiadom”.
Jednak „niewiele [such Poles], bo bohaterów jest niewielu” – pisały organizacje żydowskie. Dlatego „zasługują na cześć i szacunek”.
Komentarze Engelkinga, że Żydzi w getcie byli rozczarowani brakiem pomocy spoza Polaków, były po prostu faktem historycznym, poświadczonym „licznymi pamiętnikami, relacjami naocznych świadków i wierszami”.
Prezydenci Polski, Niemiec i Izraela wspólnie świętowali 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Podczas swojej wizyty prezydent Niemiec otrzymał od ministra polskiego rządu kopię wniosku Polski o reparacje wojenne. https://t.co/KRGRvnk8rS
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 19 kwietnia 2023 r
Źródło głównego obrazu: M. Zawicki / Historia Muzeum Yodav Polskich (materiał czasopismowy
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji Polityka zagraniczna, Europa polityczna, Obserwator UE I Dziennik Gazeta Prawna.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35