25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Islandia ogłasza stan wyjątkowy w związku z nasilającymi się trzęsieniami ziemi i obawą przed erupcjami wulkanów

Na Islandii znajdują się 33 aktywne systemy wulkaniczne, najwięcej w Europie, a od końca października odnotowano tysiące trzęsień ziemi.

reklama

Władze Islandii ogłosiły stan wyjątkowy po serii trzęsień ziemi, które nawiedziły półwysep Reykjanes w południowo-zachodniej części kraju, budząc obawy przed erupcją wulkanu w regionie.

„Szef Policji Krajowej (…) ogłosił stan wyjątkowy dla obrony cywilnej w związku z intensywną aktywnością sejsmiczną w Sundhengukajijar, na północ od Grindavik” – poinformował Urząd Obrony Cywilnej w oświadczeniu wydanym późnym wieczorem.

Administracja ostrzegła, że ​​„trzęsienia ziemi mogą stać się bardziej niebezpieczne” i że „ten łańcuch wydarzeń może doprowadzić do erupcji wulkanu”.

Według Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) erupcja może nastąpić „w ciągu kilku dni”.

Ewakuacja miasta Grindavik

Plany ewakuacji zaplanowano dla miasta Grindavik, które liczy około 4000 mieszkańców i znajduje się trzy kilometry na południowy zachód od obszaru, w którym w piątek zarejestrowano rój sejsmiczny.

Urząd Ochrony Ludności ogłosił również, że wyśle ​​łódź patrolową Thor do Grindavik „ze względów bezpieczeństwa”.

W czwartek była to Błękitna Laguna, miejscowość turystyczna w pobliżu Grindavik, znana ze swoich geotermalnych uzdrowisk Zamknięte zapobiegawczo.

Trzęsienia ziemi w piątkowy wieczór

Wczesnym piątkowym wieczorem dwa trzęsienia ziemi, z których najsilniejsze miało siłę 5,2 według wstępnych szacunków Międzynarodowej Organizacji Morskiej, były odczuwalne aż do stolicy Reykjaviku, oddalonej o około czterdzieści kilometrów, i wzdłuż dużej części południowego wybrzeża kraju.

Według Międzynarodowej Organizacji Morskiej od końca października na półwyspie zarejestrowano około 24 000 trzęsień ziemi, przy czym „gęsty rój” około 800 trzęsień ziemi zarejestrowano w piątek między północą a 14:00 czasu GMT.

Międzynarodowa Organizacja Morska odnotowała nagromadzenie się magmy na głębokości pięciu kilometrów, która, gdyby wypłynęła na powierzchnię, doprowadziłaby do erupcji wulkanu.

Od 2021 r. na półwyspie Reykjanes miały miejsce trzy erupcje: w marcu 2021 r., sierpniu 2022 r. i lipcu 2023 r., wszystkie z dala od infrastruktury i obszarów zaludnionych.

Islandia ma 33 aktywne systemy wulkaniczne, co stanowi największą liczbę w Europie.

Podczas swojej ostatniej erupcji w 2010 r. wulkan Eyjafjallajökull zamknął europejską przestrzeń powietrzną, powodując odwołanie 100 000 lotów i uwięzienie 10 milionów pasażerów.