29 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Inwestorzy Tencentu, Naspers i Prosus, ogłosili niespodziewane odejście prezesa

Inwestorzy Tencentu, Naspers i Prosus, ogłosili niespodziewane odejście prezesa

  • W czerwcu holenderska firma inwestycyjna zajmująca się handlem elektronicznym Prosus, w której większościowym udziałowcem jest południowoafrykański międzynarodowy Naspers, uzyskała zgodę akcjonariuszy i organów regulacyjnych na rozwiązanie swojej złożonej własności.
  • Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki dał Naspersowi zielone światło do rozpoczęcia odkupu większej liczby swoich akcji od Prosusa.

Boba Van Dycka

Bloomberga | Bloomberga | Obrazy Getty’ego

Natychmiastowe odejście uzgodnione przez Naspersa i dyrektora generalnego Prosusa, Boba van Dijka, podkreśla kilka skomplikowanych lat dla firmy, która była widziana na marginesie swoich udziałów w chińskim gigantze technologicznym Tencent.

W czerwcu holenderska firma inwestycyjna zajmująca się handlem elektronicznym Prosus, w której większościowym udziałowcem jest południowoafrykański międzynarodowy Naspers, uzyskała zgodę akcjonariuszy i organów regulacyjnych na rozdzielenie swojej złożonej struktury właścicielskiej.

Bank Rezerw Republiki Południowej Afryki dał Naspersowi zielone światło do rozpoczęcia odkupu większej liczby swoich akcji od Prosusa.

Przed obecną strukturą Naspers (z siedzibą w Republice Południowej Afryki) był właścicielem jednej trzeciej chińskiego giganta internetowego Tencent Holdings. Była to inwestycja dokonana przez obecnego prezesa i założyciela Naspers, Kosa Beckera, już w 2001 roku, kiedy zapłacił 34 miliony dolarów za 46,5% udziałów w firmie.

Van Dijk nadzorował decyzję o podziale swoich udziałów w Tencent i innych holdingach technologicznych na Prosus w 2019 r. Tymczasem wartość rynkowa Tencent wzrosła do prawie 1 biliona dolarów w związku ze wzrostem cen akcji podczas pandemii Covid-19. Oznaczało to, że Naspers stanowił prawie jedną czwartą giełdy w Johannesburgu, co stanowiło problem dla niektórych zarządzających funduszami.

Następnie w 2021 r. Naspers rozwinął współwłasność Korzystanie z transakcji zamiany akcji. Prosus wyemitował nowe akcje, aby kupić 45,4% udziałów w Naspers, skutecznie przenosząc część Naspers z Giełdy Papierów Wartościowych w Johannesburgu do Euronext w Amsterdamie.

Jednak ten cross-holding oferował niewielką wartość dla inwestorów Van Dijk powiedział Reuterowi Wtedy: „Oni [shareholders] Powiedzieliśmy, że nie podoba nam się ta plątanina, tworzy ona złożoność. Słuchaliśmy ich. „Teraz w zasadzie się tego pozbywamy”.

READ  Ożywienie na giełdzie wraca do normy, inflacja w Wielkiej Brytanii osiąga szczyt od 40 lat

W poniedziałek spółka ogłosiła także w rozmowie telefonicznej z inwestorami, że proces rozdziału współwłasności został oficjalnie zakończony, ponieważ obecnie spółka dąży do utrzymania rentowności w pierwszej połowie roku fiskalnego 2025.

Erwin Tu, dyrektor ds. inwestycji w Prosus Group, został mianowany tymczasowym dyrektorem generalnym, a Citi stwierdziło w notatce badawczej, że widzi dla niego „dobrą szansę na zostanie stałym dyrektorem generalnym”.

Analitycy miejscy stwierdzili: „Uważamy, że decyzja nie była zaskakująca, ale raczej była to decyzja, którą spółka wolała ogłosić po zakończeniu procesu likwidacji procesu współwłasności”.

Tu był wcześniej partnerem zarządzającym w SoftBank Vision Fund, gdzie współprowadził także fuzje i przejęcia oraz finanse korporacyjne w SoftBank Group International. Był także dyrektorem zarządzającym Technology Banking Group w Goldman Sachs.

Podczas rozmowy telefonicznej z inwestorami Becker powiedział, że chociaż Tu dołączył do firmy w 2021 r., teraz awansuje i będzie miał taką samą niezależność jak Van Dijk, chociaż jest to nominacja jedynie tymczasowa. Baker powiedział również, że proces poszukiwania nowego dyrektora generalnego nie skupia się wyłącznie na wewnętrznych kandydatach lub kandydatach, ale w tym długim procesie biorą również udział liderzy zewnętrzni.

Tu powiedział, że spółka będzie w dalszym ciągu „inwestować w sposób zdyscyplinowany” i że wykup akcji będzie kontynuowany tak długo, jak długo dyskonto wartości aktywów netto spółek pozostanie wysokie.

Akcje Naspersa spadły w poniedziałek w Republice Południowej Afryki o 3% w związku z wiadomością o odejściu Van Dijka, pomimo początkowego 2% wzrostu we wczesnych transakcjach.

Van Dijk zgodził się pozostać na stanowisku konsultanta do września przyszłego roku, zrezygnował jednak z członkostwa w zarządach obu firm. Spółka stwierdziła, że ​​cele strategiczne grupy „nie uległy zmianie i jest na dobrej drodze do wypełnienia swoich zobowiązań”.

Ostatnie wypłaty Van Dijka spotkały się z krytyką, a akcjonariusze sprzeciwiają się ich powiązaniu z rozwojem i wynikami Tencent. Osiemdziesiąt procent decyzyjnych akcjonariuszy Naspers głosowało przeciwko polityce wynagrodzeń firmy. Według doniesień Van Dijk zarobił 13,5 mln euro i 14,2 mln euro w latach 2021 i 2022, a jego pensja została obniżona do… W zeszłym roku zarobił 5,5 mln euro.

READ  Co wiesz w tym tygodniu?