23 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Indyjski lądownik księżycowy przegapił sygnał alarmowy po udanej misji

Indyjski lądownik księżycowy przegapił sygnał alarmowy po udanej misji

Gdy w piątek słońce wzeszło nad płaskowyżem księżycowym, gdzie znajduje się indyjski lądownik Vikram i łazik Pragyan, robotyczny odkrywca milczał.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych, indyjski odpowiednik NASA, Powiedział w piątek Że kontrolerzy misji na Ziemi wysłali wiadomość ostrzegawczą do Vikrama.

Sonda nie zareagowała zgodnie z oczekiwaniami. Wysiłki będą kontynuowane przez kilka następnych dni, ale może to być podsumowanie Chandrayaan-3, pierwszej udanej indyjskiej misji kosmicznej na powierzchnię innego świata.

Indie są dopiero czwartym krajem, po Stanach Zjednoczonych, Związku Radzieckim i Chinach, któremu udało się bezpiecznie wylądować na Księżycu. Vikram, który przybył miesiąc temu, był także pierwszym statkiem kosmicznym, który wylądował w południowym regionie polarnym Księżyca, który w ostatnich latach stał się obszarem intensywnej ciekawości naukowej.

Krótko po wylądowaniu mały statek Pragyan zszedł z rampy i rozpoczął rejs. Przez następne półtora tygodnia, gdy Słońce przemieszczało się po niebie, dwie sondy kosmiczne zasilane energią słoneczną badały otoczenie, mierząc temperatury pod ziemią, identyfikując pierwiastki w glebie księżycowej i nasłuchując trzęsień Księżyca.

Gdy słońce zaczęło zachodzić, urzędnicy ISRO wysłali rozkaz uśpienia Vikrama i Pragyana. Ich akumulatory były w pełni naładowane, a panele słoneczne Peregiana skierowane były w stronę miejsca, w którym ponownie wzejdzie słońce.

Miała nadzieję, że gdy światło słoneczne ponownie ogrzeje panele słoneczne, statek kosmiczny zostanie naładowany i przywrócony do życia. Ale to było tylko pobożne życzenie. Ani Vikram, ani Pragyan nie zostali stworzeni do przetrwania długiej, mroźnej księżycowej nocy, kiedy temperatura spadła do ponad stu stopni poniżej zera, czyli znacznie zimniej niż to, do czego zaprojektowano komponenty elektroniczne. Projektanci statków kosmicznych mogli dodać grzejniki lub zastosować bardziej elastyczne komponenty, ale spowodowałoby to zwiększenie kosztów, wagi i złożoności.

Nawet jeśli statek kosmiczny nie odbije się, misja, nazwana Chandrayaan-3, zakończyła się sukcesem dla ISRO, złagodząc rozczarowanie cztery lata temu, kiedy pierwsza próba lądowania na Księżycu zakończyła się katastrofą podczas misji Chandrayaan-2.

READ  Powrót do New Jersey, gdzie zaczął się wszechświat

Niezrażony ISRO zbudował kopię uszkodzonego lądownika, naprawiając niedociągnięcia pierwotnego projektu, i spróbował ponownie. Tym razem, 23 sierpnia, lądowanie przebiegło bez żadnych problemów. Kiedy premier Narendra Modi oglądał sytuację za pośrednictwem łącza wideo, w sterowni rozległy się wiwaty, gdy potwierdzono bezpieczne przybycie Vikrama.

„Zwycięstwo Chandrayaan 3 odzwierciedla aspiracje i możliwości 1,4 miliarda Hindusów” – powiedział wówczas Modi, opisując to wydarzenie jako „moment nowych, rozwijających się Indii”.

Obserwacje naukowe misji obejmowały sondę temperatury wysłaną z Vikram i wbitą w księżycową glebę. Sonda zarejestrowała gwałtowny spadek, od około 120 stopni Fahrenheita na powierzchni do 10 stopni zaledwie trzy cale dalej. Gleba księżycowa jest słabym przewodnikiem ciepła.

Słaba przewodność cieplna może być dobrodziejstwem dla przyszłych astronautów; Podziemna placówka będzie dobrze izolowana od ogromnych wahań temperatur na powierzchni.

Inny instrument na Vikramie, sejsmometr, 26 sierpnia wykrył coś, co wyglądało na trzęsienie ziemi na Księżycu.

Pragyan przebył w sumie ponad 300 stóp. Spacerując, strzelała impulsami laserowymi w skały i glebę, co pozwoliło jej identyfikować przedmioty na podstawie kolorów światła emitowanego przez parujący materiał. Urządzenie potwierdziło obecność takich pierwiastków jak aluminium, wapń, żelazo i tytan. Ku małemu zdziwieniu odkryto także siarkę.

Od dziesięcioleci mierzono ślady siarki w księżycowej glebie i próbkach skał zwracanych na Ziemię przez astronautów Apollo i radzieckie roboty kosmiczne. Pomiar Braggiana wskazuje, że stężenia siarki mogą być wyższe w regionach polarnych. Siarka jest przydatnym pierwiastkiem w technologiach takich jak ogniwa i akumulatory słoneczne, a także w nawozach i betonie.

Przed zaśnięciem na początku tego miesiąca Vikram wykonał mały, ostatni ruch, uruchamiając silniki, aby wznieść się około 5 cali nad powierzchnię, po czym ponownie delikatnie opaść. ISRO stwierdziło, że skok zmienił pozycję Vikrama o 12 do 16 cali.

READ  Oglądaj taniec w pełni księżyca przez ponad rok w oszałamiającym filmie poklatkowym

„Mam nadzieję na pomyślne przebudzenie przed kolejnym zestawem misji!” ISRO jest opublikowane na X, sieci społecznościowej znanej wcześniej jako Twitter, 2 września. „W przeciwnym razie pozostanie tam na zawsze jako ambasador Indii na Księżycu”.