28 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ilya Sutskever, współzałożyciel OpenAI, mówi, że odchodzi ze startupu

Ilya Sutskever, współzałożyciel OpenAI, mówi, że odchodzi ze startupu

Sam Altman (po lewej), amerykański przedsiębiorca, inwestor, programista, założyciel i dyrektor generalny firmy OpenAI zajmującej się sztuczną inteligencją oraz współzałożyciel firmy i główny naukowiec Ilya Sutskever rozmawiają razem na Uniwersytecie w Tel Awiwie w Tel Awiwie, 5 czerwca 2023 r.

Jacques’a Guise’a | AFP | Obrazy Getty’ego

Ilya Sutskever, współzałożyciel OpenAI, powiedział we wtorek, że odchodzi ze startupu wspieranego przez Microsoft.

„Jestem podekscytowany tym, co będzie dalej. Jest to projekt mający dla mnie ogromne osobiste znaczenie i o szczegółach, którymi poinformuję w odpowiednim czasie” – napisał Sutskever w liście. Udostępnij X Wtorek.

Odejście następuje kilka miesięcy po kryzysie przywództwa OpenAI z udziałem współzałożyciela i dyrektora generalnego Sama Altmana.

W listopadzie zarząd OpenAI stwierdził w oświadczeniu, że Altman nie był „konsekwentnie szczery w kontaktach z zarządem”. Problem wkrótce stał się bardziej złożony. Dziennik Wall Street Inne media donosiły, że Sutskever skupił się na zapewnieniu, że sztuczna inteligencja nie zaszkodzi ludziom, podczas gdy inne, w tym Altman, bardziej chciały kontynuować wprowadzanie nowej technologii.

Prawie wszyscy pracownicy OpenAI podpisali list otwarty, w którym poinformowali, że w odpowiedzi na działania zarządu odejdą z firmy. Kilka dni później Altman wrócił do firmy, a członkowie zarządu Helen Toner, Tasha McCauley i Sutskever, którzy głosowali za zwolnieniem Altmana, odeszli. W zarządzie pozostaje Adam D’Angelo, który również głosował za zwolnieniem Altmana.

Kiedy podczas rozmowy telefonicznej na Zoomie z reporterami zapytano Altmana o stan Sutskevera, odpowiedział, że nie ma żadnych aktualnych informacji do udostępnienia. „Kocham Elijaha” – powiedział Altman. „Mam nadzieję, że będziemy pracować razem przez resztę naszej kariery, mojej kariery, cokolwiek”. „Dzisiaj nie ma nic do ogłoszenia”.

We wtorek Altman podzielił się swoimi przemyśleniami na temat odejścia Sutskevera.

„To mnie głęboko zasmuca; Elijah jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych umysłów naszego pokolenia, światłem przewodnim w naszej dziedzinie i drogim przyjacielem” – napisał Altman. Na X. „Jego błyskotliwość i wizja są dobrze znane; jego ciepło i współczucie są mniej znane, ale nie mniej ważne”. Dyrektor ds. badań Jacob Paczucki, który pracuje w OpenAI od 2017 r., zastąpi Sutskevera na stanowisku głównego naukowca, powiedział Altman.

READ  Połowa ceny członkostwa dla osób otrzymujących pomoc rządową

OpenAI ogłosiło nowych członków zarządu, w tym byłego współdyrektora generalnego Salesforce Bretta Taylora i byłego sekretarza skarbu Larry’ego Summersa. Microsoft otrzymał stanowisko obserwatora w zarządzie bez głosowania.

W marcu OpenAI ogłosiło skład nowego zarządu i zakończenie wewnętrznego dochodzenia prowadzonego przez amerykańską kancelarię prawniczą WilmerHale w sprawie wydarzeń poprzedzających obalenie Altmana. Altman powrócił do Zarządu OpenAI i ogłoszono trzech nowych członków zarządu: dr Sue Desmond-Hellman, była dyrektor generalna Fundacji Billa i Melindy Gatesów; Nicole Seligman, była wiceprezes wykonawczy i globalny główny doradca prawny Sony Corporation oraz prezes Sony Entertainment; oraz Fidji Simo, dyrektor generalny i prezes Instacart.

Jak wynika z marcowego oświadczenia firmy, w którym odniesiono się do współzałożyciela OpenAI Grega, trzej nowi członkowie będą ściśle współpracować z obecnymi członkami zarządu Adamem D’Angelo, Larrym Summersem i Brettem Taylorem, a także z Gregiem, Samem i wyższą kadrą kierowniczą OpenAI. Brockmana. .

Wiadomość o odejściu Sutskevera pojawia się dzień po wypuszczeniu przez OpenAI nowego modelu AI i wersji ChatGPT na komputery stacjonarne, wraz z odświeżonym interfejsem użytkownika, co jest najnowszym przedsięwzięciem firmy mającym na celu rozszerzenie wykorzystania popularnego chatbota.

Aktualizacja udostępnia model GPT-4 wszystkim, w tym użytkownikom bezpłatnej platformy OpenAI, powiedziała w poniedziałek dyrektor ds. technologii Mira Moratti podczas wydarzenia transmitowanego na żywo. Dodała, że ​​nowy model, GPT-4o, jest „znacznie szybszy” i ma ulepszone możliwości przesyłania tekstu, wideo i audio.

OpenAI oświadczyło, że ostatecznie planuje umożliwić użytkownikom czatowanie wideo za pomocą ChatGPT. „To pierwszy raz, kiedy zrobiliśmy duży krok naprzód, jeśli chodzi o łatwość obsługi” – powiedział Moratti.

Jak wynika z pozwu złożonego w marcu przeciwko OpenAI, w 2015 roku dyrektor generalny Altman i Tesli, Elon Musk, inny współzałożyciel OpenAI, chciał, aby Sutskever, wówczas pracownik naukowy w Google, został głównym naukowcem startupu.

„Dr Sutskever wielokrotnie zastanawiał się, czy opuścić Google i dołączyć do projektu, ale ostatecznie to telefon od pana Muska w dniu publicznego ogłoszenia OpenAI, Inc. przekonał dr Sutskevera do zaangażowania się w projekt In zgłoszenie prawne: „Główny naukowiec w OpenAI, Inc.”

READ  Akcje Apple rosną w stosunku do zysków