5 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Icon of the Seas: Największy na świecie statek wycieczkowy wypływa z Miami

Icon of the Seas: Największy na świecie statek wycieczkowy wypływa z Miami

Źródło obrazu, Serwis informacyjny Tribune za pośrednictwem Getty Images

Skomentuj zdjęcie,

Na 20-piętrowym Icon of the Seas znajduje się siedem basenów, sześć zjeżdżalni wodnych i ponad 40 restauracji, barów i salonów.

Największy na świecie statek wycieczkowy wypłynie z Miami na Florydzie w swój dziewiczy rejs w związku z obawami dotyczącymi emisji metanu ze statku.

Icon of the Seas o długości 365 metrów (1197 stóp) ma 20 pokładów i może pomieścić maksymalnie 7600 pasażerów na pokładzie. Jest własnością Grupy Royal Caribbean.

Statek wyrusza w siedmiodniowy rejs po wyspach w tropikach.

Eksperci ds. ochrony środowiska ostrzegają jednak, że statek napędzany LNG będzie emitował szkodliwy metan do powietrza.

Reuters zacytował Briana Comera, dyrektora programu morskiego w Międzynarodowej Radzie ds. Czystego Transportu, który powiedział: „To krok w złym kierunku”.

„Szacujemy, że wykorzystanie LNG jako paliwa żeglugowego skutkuje emisją gazów cieplarnianych w całym cyklu życia o ponad 120% większą niż w przypadku morskiego oleju napędowego” – powiedział.

LNG spala się czyściej niż tradycyjne paliwa żeglugowe, takie jak olej opałowy, ale istnieje ryzyko wycieku.

Metan, silny gaz cieplarniany, w ciągu 20 lat zatrzymuje w atmosferze 80 razy więcej ciepła niż dwutlenek węgla. Ograniczenie tych emisji jest postrzegane jako kluczowe dla spowolnienia globalnego ocieplenia.

W mediach cytowano rzecznika Royal Caribbean, który powiedział, że Icon of the Seas jest o 24% bardziej energooszczędny niż wymagania Międzynarodowej Organizacji Morskiej dla nowoczesnych statków. Firma planuje wprowadzić statek o zerowej emisji netto do 2035 roku.

W czwartek Lionel Messi, kapitan reprezentacji Argentyny, która zdobyła Puchar Świata, a obecnie gra w drużynie Inter Miami, wziął udział w ceremonii nadania statkowi imienia. Widziano go, jak umieszczał piłkę nożną na specjalnie zbudowanej platformie, aby zachęcić do rozbicia tradycyjnej butelki szampana „powodzenia” na dziobie statku.

Koszt budowy Ikony Mórz wyniósł 2 miliardy dolarów (1,6 miliarda funtów). Obecnie obejmuje siedem basenów, sześć zjeżdżalni wodnych i ponad 40 restauracji, barów i salonów.

READ  Obsesja Elona Muska na Twitterze nie jest głównym powodem spadku akcji Tesli