18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Hongkong kryje się przed zbliżającym się tajfunem Saola

Hongkong kryje się przed zbliżającym się tajfunem Saola

HONG KONG, 1 września (Reuters) – Hongkong przygotowywał się na nadejście supertajfunu Saola w piątek, gdy władze podniosły sygnał silnego wiatru do 8, co spowodowało zatrzymanie miasta, a większość firm, szkół i giełda była zamknięta.

W północno-zachodniej części Pacyfiku i na Morzu Południowochińskim utworzyły się trzy cyklony tropikalne. Saola i Haikui zostały już sklasyfikowane jako tajfuny, a Kirogi, położone najdalej od lądu, według meteorologów nadal są klasyfikowane jako burze tropikalne.

Tajfun Saola ma prędkość wiatru przekraczającą 200 kilometrów na godzinę (125 mil na godzinę) i będzie przemieszczał się w kierunku wschodniego wybrzeża Guangdong, sąsiedniej prowincji na kontynencie chińskim. Może to być jeden z pięciu najsilniejszych tajfunów, jakie nawiedziły prowincję Guangdong od 1949 r., podały w czwartek władze chińskie w swoim najwyższym ostrzeżeniu przed tajfunem.

Miejskie obserwatorium pogodowe podało, że tajfun Saola zbliży się do Hongkongu w piątek i przejdzie w sobotę rano, powodując gwałtowne pogorszenie warunków pogodowych.

Chińskie Narodowe Centrum Meteorologiczne podało, że tajfun może dotrzeć na ląd w piątek wieczorem lub w sobotę rano jako silny tajfun wzdłuż wybrzeża Huidong do Taishan w Guangdong, przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższego czerwonego ostrzeżenia przed tajfunem.

Obserwatorium w Hongkongu stwierdziło, że rozważy potrzebę wydania głośniejszych sygnałów ostrzegawczych przed tajfunem w późniejszym terminie w piątek.

Hongkong ma pięć ocen tajfunu: 1, 3, 8, 9 i 10, co jest najsilniejszą oznaką tajfunu.

Rząd powiedział, że wszystkie szkoły w Hongkongu zostaną zamknięte w piątek, mimo że dla wielu jest to pierwszy dzień semestru. Pobliskie miasta Shenzhen i Guangzhou również zamknęły szkoły.

W czwartkowe popołudnie tłumy zapełniły targi świeżej żywności w dzielnicy Wan Chai w centrum Hongkongu, a wiele warzyw zostało już wyprzedanych. W supermarketach ustawiały się długie kolejki ludzi, którzy chcieli zaopatrzyć się przed burzą.

READ  Putin Gorbaczow zaprzecza organizacji państwowego pogrzebu i trzyma się z daleka

Obserwatorium w Hongkongu podało, że spodziewa się ulewnych opadów deszczu i gwałtownych wiatrów, a poziom wody w mieście „znacznie wzrośnie” aż do soboty, co może spowodować poważne powodzie.

Główna linia lotnicza miasta, Cathay Pacific, podała, że ​​wszystkie loty do i z Hongkongu między godziną 14:00 (06:00 GMT) w piątek a godziną 02:00 GMT w sobotę zostały odwołane.

Dodała, że ​​ze względu na trasę huraganu w sobotę rano mogą być konieczne dalsze opóźnienia i odwołania lotów.

Obserwatorium pogodowe w Makau podało, że w piątek między 13:00 a 15:00 poziom ostrzeżenia przed wiatrem zostanie podniesiony do poziomu 8. Powiedziała, że ​​spodziewa się podniesienia poziomu sygnału huraganu nr 10 wczesnym rankiem w sobotę.

Tymczasem tajfun Haikui zbliża się do Tajwanu i według Centralnego Biura Meteorologicznego Tajwanu ma w niedzielę dotrzeć na ląd w północnej części wyspy, a następnie skierować się w stronę południowo-wschodniego chińskiego miasta Fuzhou.

Raport główny Farah; (Dodatkowe sprawozdania Bena Blancharda z Tajpej i Bernarda Orra, Ryana Wu i Ethana Wanga w Pekinie – przygotowanie Mahometa do biuletynu arabskiego) Redakcja: Lincoln Feast i Raju Gopalakrishnan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskaj prawa licencyjneotwiera nową kartę