31 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Hiszpański Windar planuje wybudować w Polsce nadbrzeżną elektrownię wiatrową za 80 mln euro

17 lutego (Renewable now) – Hiszpański producent wież wiatrowych Windar Renovables ogłosił w środę, że zainwestuje 80 mln euro (90,9 mln USD) w budowę w Polsce fabryki obsługującej rozwijający się przemysł morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.

Firma planuje budowę obiektu w 2022 roku i rozpoczęcie produkcji na początku 2024 roku.

Kompleks fabryczny o powierzchni 120 000 metrów kwadratowych (1,29 m²) będzie miał obszary do spawania, czyszczenia powierzchni i prac montażowych oraz otwartą przestrzeń do przechowywania gotowych komponentów. Zakład jest przeznaczony do seryjnej produkcji sekcji 100 wież i do 450 ton, o średnicy 10 metrów (32,8 stopy) i długości 50 metrów, mówi Winter. Nowa generacja wież pomieści od 14 do 16 MW turbin, podała firma w oświadczeniu.

Windar skupi się głównie na rynku polskim, gdzie niektórzy z największych światowych deweloperów wody morskiej już zabezpieczyli kontrakt (CfD) na swoje projekty, a nowa grupa dużych inwestorów ustawia się w przetargach na lata 2025-2027. Ale producent wież powiedział, że przyjrzy się Bałtykowi i innym krajom regionu Morza Północnego, a popyt wzrośnie w nadchodzących latach.

Baza produkcyjna w Polsce będzie najnowszą z serii fabryk utworzonych przez Winter poza rodzimą Hiszpanią w celu rozszerzenia i zwiększenia globalnego zasięgu i wydajności. Firma zainwestowała wcześniej w fabryki wież w Indiach, Brazylii, Meksyku i Rosji. We współpracy z hiszpańską stocznią Navandia, Winter produkuje również inną morską infrastrukturę lotniczą.

(1,0 EUR = 1,136 USD)

Dołącz do bezpłatnego codziennego biuletynu Renewables Now!

READ  Team Electric rozwija się w Polsce dzięki umowie z Remondową