22 maja, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Gorbaczow: Władimir Putin odrzuca pogrzeb byłego przywódcy ZSRR

Gorbaczow: Władimir Putin odrzuca pogrzeb byłego przywódcy ZSRR

„Harmonogram pracy Putina nie pozwoli mu uczestniczyć w ceremonii pożegnania Gorbaczowa 3 września”, powiedział rzecznik prasowy Dmitrij Pieskow, dodając, że prezydent Rosji odwiedził dziś Centralny Szpital Kliniczny, aby złożyć hołd Gorbaczowowi, składając kwiaty obok trumny.

Ceremonia pożegnania Gorbaczowa, która będzie otwarta dla publiczności, zaplanowana jest na sobotę, a następnie pogrzeb na cmentarzu Nowodziewiczy w Moskwie.

Nie jest jasne, czy Gorbaczow, któremu przypisuje się pomoc w zakończeniu zimnej wojny, zostanie uhonorowany państwowym pogrzebem. W przeciwieństwie do działań Kremla po śmierci byłego prezydenta Borysa Jelcyna w 2007 roku, rosyjski rząd, wydając w środę oświadczenie w sprawie śmierci Gorbaczowa, nie ogłosił planów państwowego pogrzebu.

„Będą elementy pogrzebu państwowego”, powiedział Pieskow w czwartek. „Będzie straż honorowa i zostanie zorganizowana ceremonia pożegnania. Państwo pomoże zorganizować” – dodał, nie podając wyjaśnień ani szczegółów, czym różni się to od zwykłych oficjalnych pogrzebów.

Rosyjskie media, RIA Novosti, podały na początku tego tygodnia, powołując się na Fundację Gorbaczowa, że ​​Gorbaczow zostanie pochowany obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 roku. Historyczny cmentarz jest miejscem pochówku wielu wybitnych Rosjan, w tym pisarzy Michaiła Bułhakowa, Antona Czechowa , Nikołaj Gogol i kompozytorzy Siergiej Prokofiew i Dmitrij Szostakowicz oraz byli przywódcy Jelcyn i Nikita Chruszczow.

Gorbaczow stał się bardziej krytyczny wobec Putina i jego coraz bardziej restrykcyjnego reżimu w ostatnich latach, podróżując po świecie promując wolność słowa i demokrację w ramach swojego establishmentu. podczas gdy Putin obwiniał Gorbaczowa Za upadek Związku Radzieckiego, który uważa za „największą katastrofę geopolityczną” XX wieku.

Chociaż sam Gorbaczow nie skomentował decyzji Putina o inwazji na Ukrainę, jego fundacja wezwała do negocjacji pokojowych, mówiąc, że „nie ma nic cenniejszego na świecie niż ludzkie życie”.

Tylko garstka współczesnych rosyjskich przywódców nie miała państwowych pogrzebów. Ostatnią osobą pozbawioną honoru był Chruszczow, który został usunięty w 1964 r. po próbach wycofania reform stalinowskich i zmarł po życiu w izolacji w 1971 r. Jego pogrzeb odbył się w półtajemnicy, ponieważ władze sowieckie były zaniepokojone protestami .

READ  Ukraina odzyskuje więcej terytorium, które Rosja próbuje zaanektować

Reakcja Putina na śmierć Gorbaczowa nie różniła się zbytnio od tego, co wydarzyło się po śmierci Jelcyna, człowieka, którego wybrał na swojego następcę, gdy był nieznanym byłym agentem KGB.

Kiedy Jelcyn zmarł w 2007 roku, Putin niemal natychmiast powołał specjalną komisję, której zadaniem było zorganizowanie państwowego pogrzebu, ogłoszenie dnia żałoby narodowej i zamówienie połowy flag na pokładzie.

Światowi przywódcy opłakują śmierć ostatniego sowieckiego przywódcy Michaiła Gorbaczowa

Poleciła wszystkim rosyjskim kanałom telewizyjnym i radiowym anulowanie programów rozrywkowych i nakazała transmisję pogrzebu na żywo. Uczestniczyło w nim dziesiątki wybitnych zagranicznych dygnitarzy i byłych światowych przywódców, w tym byli prezydenci USA Bill Clinton i George W. Bush, były premier Wielkiej Brytanii i Kanady John Major i Jean Chretien oraz były prezydent Niemiec Horst Koehler.

Tymczasem Gorbaczow raczej nie przyjmie na swoim pogrzebie wielu ważnych zagranicznych gości.

W odpowiedzi na zachodnie sankcje nałożone przez kraje zachodnie na Rosję w związku z wojną z Ukrainą, Moskwa zakazała wjazdu do Rosji setkom zagranicznych urzędników.

Długa lista liderów, którym obecnie nie wolno wjeżdżać do kraju, obejmuje: Prezydent USA BidenSekretarz Stanu Anthony Blinken i ustępujący Sekretarz Obrony Lloyd Austin Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson Jego poprzedniczka Theresa May, a także potencjalna następczyni Liz Truss, premier Japonii Fumio Kishida, premier Kanady Justin Trudeau i wielu innych.