2 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Google wyjaśnia, dlaczego usuwa obsługę JPEG-XL z Chrome

Kontynuuj wczorajszy artykuł na temat Google Chrome przygotowuje się do zatrzymania formatu obrazu JPEG-XLTeraz inżynier Google podał powody, dla których porzucił format obrazu nowej generacji.

Jak wspomniano wczoraj, oczekuje na poprawkę dla Google Chrome/Chromium, aby zatrzymać obsługę wciąż używanego formatu obrazu JPEG-XL (za tagiem funkcji) z ich przeglądarki internetowej. Poprawka wskazuje, że Chrome 110 i nowsze wersje ignorują obsługę obrazów JPEG-XL.

Nie podano powodu tej deprecjacji, co jest dziwne, biorąc pod uwagę, że JPEG-XL jest wciąż bardzo młody w swoim cyklu życia i otrzymuje coraz większe zainteresowanie i wsparcie ze strony branży. Dziś wieczorem jest komentarz inżyniera Google na temat Chromowany moduł śledzący JPEG-XL Z podanymi powodami:

Dziękujemy wszystkim za komentarze i opinie dotyczące JPEG XL. Usuniemy ikonę i tag JPEG XL z Chromium z następujących powodów:

– Eksperymentalne znaki i symbole nie mogą pozostawać w nieskończoność
– Nie ma wystarczającego zainteresowania ze strony całego ekosystemu, aby kontynuować korzystanie z JPEG XL
– Nowy format obrazu nie zapewnia wystarczających dodatkowych korzyści w porównaniu z istniejącymi formatami, aby zapewnić, że są one domyślnie włączone
Usunięcie flagi i ikony w M110 zmniejsza obciążenie konserwacyjne i pozwala nam skupić się na ulepszaniu istniejących układów w Chrome”

Odkrycie Google „nie ma wystarczającego zainteresowania całego ekosystemu” JPEG-XL jest zaskakujące, biorąc pod uwagę, że strumień bitów został zamrożony dopiero pod koniec 2020 roku, a format pliku został ustandaryzowany w zeszłym roku, a system kodowania od początku tego roku. Chociaż JPEG-XL jest dostępny w Chrome, jest domyślnie wyłączony za flagą funkcji i dopóki obsługa przeglądarki nie dojrzeje (lub nie dojrzeje), twórcy stron internetowych wyraźnie nie naciskają mocno na JPEG-XL. Narzędzia libjxl również pozostają w stanie przed wersją 1.0.

READ  Nintendo Direct dla Splatoon 3 potwierdzone w tym tygodniu

Kilku czytelników Phoronix napisało w odpowiedzi na wczorajszy artykuł, aby zwrócić uwagę, że Google też jest teraz Nie stosuj WebP 2 jako wydanego formatu obrazu. Zamiast tego ich wysiłek WebP 2 polega na „wykorzystaniu go jako placu zabaw dla eksperymentów z kompresją obrazu”.

Wygląda więc na to, że w przyszłości z obsługą JPEG-XL, aby usunąć go z Chrome i WebP 2, który nie jest wykorzystywany jako wydany format obrazu per se, Google ostatecznie skupi się na opracowywaniu WebP i AVIF dla obrazów nowej generacji.