7 października, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Głosowanie na Alasce sprawdza wpływ Trumpa, a Palin stara się o nowy system wyborczy

Głosowanie na Alasce sprawdza wpływ Trumpa, a Palin stara się o nowy system wyborczy

Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

ANCHORAGE – starania Sarah Palin o wstąpienie do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, starania senator Lisy Murkowski o utrzymanie miejsca w Senacie oraz wpływ Donalda Trumpa na oba wyścigi na Alasce zostaną przetestowane we wtorek w dwóch równoczesnych wyborach na Alasce – podczas gdy wyborcy oddali swoje głosy pod niezwykłe nowe okoliczności.

po jednej stronie prawo wyborczeAlaska zagłosuje w trójstronnych specjalnych wyborach powszechnych, aby wypełnić pozostałą część kadencji republikańskiego Dona Younga, który był najdłużej urzędującym członkiem izby, aż do przedwczesnej śmierci w marcu. 45. prezydent poparł Palin, byłego gubernatora i kandydata na wiceprezydenta, w porównaniu z republikaninem Nickiem Begiciem III i demokratką Mary Biltolą. Będą to pierwsze wybory na Alasce, w których wykorzystany zostanie system rankingowy, którego wyborcy doświadczyli w 2020 roku.

W tradycyjnym systemie głosowania wyborcy wybierają tylko jednego kandydata. Głosując na podstawie rankingowej selekcji, ustalają oni ranking kandydatów według preferencji. Oto jak to działa. (Wideo: Daron Taylor/The Washington Post)

Ostateczne wyniki prawdopodobnie nie będą znane przez co najmniej dwa tygodnie. Urzędnicy stanowi twierdzą, że nie zaczną liczyć drugich opcji i redystrybuować głosów, dopóki nie nadejdzie ostateczny termin na karty do głosowania nieobecnych, a obserwatorzy polityczni zobaczą wyścig bez zbiegłego kandydata.

Druga strona karty do głosowania przedstawia prawybory w Senacie Murkowskiego, gdzie staje twarzą w twarz z popieraną przez Trumpa republikanką Kelly Chebaką, byłą komisarz departamentu Alaski. Przez cały sezon podstawowy Trump starał się usunąć republikanów w całym kraju, których uważa za wrogich. Po tym, jak Murkowski głosował przeciwko nominacji Bretta M. Kavanaugha do Sądu Najwyższego w 2018 roku, Trump zaatakował ją ostro i przewidział jego polityczny upadek.

W przeciwieństwie do 2010 roku, kiedy Murkowski przegrał prawybory republikanów na rzecz kandydata Tea Party i wygrał wybory parlamentarne dopiero po kampanii pisarskiej, lepiej awansować we wtorek do wyborów powszechnych w listopadzie. To z powodu nowego otwartego systemu prawyborów na Alasce, w którym wszystkich 19 kandydatów pojawia się w Senacie Stanów Zjednoczonych w jednym bezpartyjnym głosowaniu, a czwórka najlepszych awansuje do listopadowych wyborów.

Murkowski, Chebaka i Demokrata Pat Chesbro, emerytowany dyrektor i dyrektor szkół, pojawiają się jako pierwsi, czyniąc szkołę podstawową stosunkowo niewielkim dramatem.

READ  Dlaczego funt brytyjski nadal spada?

„Nie ma zbyt wielu przewidywań, czy Lisa Murkowski się zgłosi”, powiedziała Murkowski w niedzielnym wywiadzie telefonicznym spoza Fairbanks, gdzie była między pokazem energii odnawialnej a kąpielą w basenie w lokalnym kurorcie z gorącymi źródłami. „Więc to ma inny charakter.”

Wyścig o zastąpienie Younga był bardziej żywy.

balin Zaskoczyła wielu mieszkańców Alaski, zgłaszając w ostatniej chwili swój pierwszy start w wyborach od czasu jej nieudanej kandydatury na wiceprezydenta w 2008 roku i od decyzji o ustąpieniu rok później z funkcji gubernatora Alaski.

Kolejnych 47 również startuje w czerwcowych prawyborach. Byli wśród nich felietonista ogrodniczy dla gazety Anchorage, rybak halibuta z południowo-wschodniej Alaski oraz mężczyzna o imieniu Święty Mikołaj – który mieszka w arktycznym mieście.

Palin, Begic i Biltola zaawansowane w wyborach powszechnych, wraz z lewicowym, niezależnym Al Grossem. Wkrótce jednak Gross wycofał się, pozostawiając pozostałą trójkę jako jedynych kandydatów we wtorkowym głosowaniu.

Trzej finaliści w wyborach specjalnych są również kandydatami w Izbie prawyborów w listopadowych wyborach powszechnych. Ten wyścig pojawia się po tej samej stronie karty do głosowania, co prawybory Senatu we wtorkowym głosowaniu. Czterech najlepszych pretendentów w prawyborach Białego Domu awansuje do listopada.

Za pomocą nowego systemu selekcji rang w wyborach specjalnych wyborcy określają swoje najwyższe preferencje dla kandydatów. O ile kandydat nie otrzyma więcej niż połowy głosów pierwszego wyboru — w takim przypadku kandydat natychmiast wygrywa — urzędnicy stanowi usuwają z konkursu osobę, która zajęła trzecie miejsce. Następnie drugie wybory ich elektorów są przekazywane pozostałym kandydatom.

Chociaż przeprowadzono skąpe sondaże na temat wyścigu, stratedzy stanowi twierdzą, że oczekują, iż głosy pierwszego wyboru trafią do Biltoli, byłego stanowego prawodawcy, który będzie pierwszym członkiem delegacji kongresowej stanu Alaskan Native. Powiedzieli, że podczas gdy Alaska skłania się ku Partii Republikańskiej, Begic i Palin prawdopodobnie rozejdą się w głosowaniu konserwatystów.

Palin, która przeforsowała swoją kampanię „niepodległości energetycznej” i rozpoczęła ataki na prezydenta Bidena, maszerowała z Trumpem po zatłoczonym Anchorage Square w zeszłym miesiącu. Od tego czasu nie ogłosił żadnych publicznych wydarzeń na Alasce i ogłosił poparcie konserwatywnych postaci krajowych, takich jak były sekretarz ds. Mieszkalnictwa i rozwoju miejskiego Ben Carson. Palin przemawiał na początku tego miesiąca na Konferencji Konserwatywnych Akcji Politycznych w Dallas, atakując w zeszłym tygodniu poszukiwania przez FBI klubu Mar-a-Lago Trumpa.

READ  Rosyjskie embargo na ropę w Europie może oznaczać nowy światowy ład energetyczny

Przedstawiciele kampanii Palin nie odpowiedzieli na prośby o komentarz. Begic szybko zwrócił uwagę na jej nieobecność na wydarzeniach na Alasce.

Begic, bratanek byłego senatora Demokratów USA Marka Begicha i wnuk Nicka Begicha, demokraty, który zajmował miejsce w Kongresie na Alasce, dopóki jego samolot nie zginął w 1972 roku.

W międzyczasie Palin podjęła własne podejście do Begitcha, co niepokoi niektórych konserwatystów: analitycy twierdzą, że negatywna kampania republikanów może kosztować oba głosy drugiego wyboru, zwiększając perspektywę wyborów Biltoli.

„Chcesz, aby postrzegali swój drugi wybór jako kogoś, z kim mogą żyć. Nie możesz zmienić swojego drugiego wyboru w kogoś, na kogo nigdy nie głosowali” – powiedziała Sarah Erkman Ward, strateg Anchorage Partii Republikańskiej, dodając, że jeśli Biltola wygra wyborach specjalnych, „byłoby to dla republikanów”. Zbiorowy moment, kiedy muszą ponownie ocenić swoją strategię”.

Tymczasem kampania Peltoli skupia się bardziej na kwestiach lokalnych, takich jak spadające plony łososia w niektórych rzekach na Alasce, i promuje jej doświadczenie jako menedżera rybołówstwa.

Odpowiedziała na obraźliwe reklamy, z którymi wiązał się Biden, i podniosła ceny gazu, żartując, że mieszkańcy jej wiejskiego południowo-zachodniego obszaru Alaski z przyjemnością zapłaciliby 5 dolarów za galon, ponieważ ceny były znacznie wyższe.

Jednak Biltola podkreśliła również swoje poparcie dla prawa do aborcji, a jej wolontariusze docierają do niezależnych i umiarkowanych republikanów – zwłaszcza do kobiet – w celu zmniejszenia liczby głosów pierwszego i drugiego wyboru.

Wybory na Alasce są ostatnimi z serii specjalnych wyborów do Izby Reprezentantów w USA, które odbyły się po decyzji Sądu Najwyższego o unieważnieniu wyborów. Surowe kontra Wadektóra ustanowiła konstytucyjne prawo do aborcji. Analitycy demokratyczni i bezpartyjni Powiedział W wynikach wyborów specjalnych widzieli oznaki większego optymizmu Demokratów w sprawie wyborów w połowie kadencji. Przyznali jednak, że Biden i jego partia wciąż zmagają się z wielkimi wiatrami politycznymi.

READ  Centryści prezydenta Macrona utrzymują większość: oczekiwania | Wiadomości wyborcze

Podczas gdy aktywiści na Alasce z całego spektrum politycznego twierdzą, że Biltola ma realną szansę na wygranie wtorkowych wyborów, broń krajowych partii, takich jak Komitet Demokratycznej Kampanii Kongresowej (DCCC), jak dotąd nie brała udziału w wyścigu.

Biltola w niedzielnym wywiadzie telefonicznym nazwała tę decyzję „dziwną”, choć powiedziała, że ​​powinno to powiedzieć wyborcom, że jest „zwykłą Alaskanką”, a nie „politykiem z Waszyngtonu”. Tymczasem jej sojusznicy mają nadzieję, że Biltola uzyska większe poparcie w listopadowych wyborach powszechnych, kiedy będzie kandydować w Kongresie o pełną dwuletnią kadencję.

„Zrozumiałe, że w roku, w którym Demokraci byli w defensywie, nieufnie podchodzili do inwestowania i uczenia się w bardziej czerwonych stanach” – powiedział John Henry Heikendoorn, bezpartyjny doradca polityczny w Anchorage, który współpracuje z kampanią Biltoli. „Ale myślę, że dla ludzi w terenie jest bardzo jasne, że tracą ogromną szansę, jeśli nie zainwestują w ten wyścig”.

Maddie Mundy, rzeczniczka DCCC, powiedziała w oświadczeniu, że głosowanie rankingowe może stworzyć nowe możliwości dla partii. „Uważnie obserwujemy ten wyścig i czekamy na ostateczne wyniki wtorkowych wyborów” – powiedział Mundy.

Evan Moore, którego firma Survey Research z siedzibą na Alasce przeprowadziła jedne z niewielu ankiet na temat rasy, powiedział, że jeśli Palin zostanie wyeliminowany, Begic będzie miał tak blisko drugiego miejsca, że ​​zajdzie od tyłu, by pokonać Biltolę. Ale jeśli Begitch, biznesmen i pionier oprogramowania, zajmie trzecie miejsce, powiedział Moore, spodziewa się, że Biltola wygra, ponieważ wielu mieszkańców Alaski obawia się, że Palin jest ich drugim wyborem.

„To dogoni cię, gdy dojdziesz do dwóch ostatnich” – powiedział Moore w niedzielnym wywiadzie telefonicznym.