22 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Glencore rozlicza korupcję i przekupstwo w USA, Wielkiej Brytanii i Brazylii

Glencore rozlicza korupcję i przekupstwo w USA, Wielkiej Brytanii i Brazylii

Glencore

GLNCY 2,32%

PLC podał we wtorek, że zapłaci co najmniej 1,2 miliarda dolarów, a dwie jednostki biznesowe przyznają się do przekupstwa w Wielkiej Brytanii i spisku mającego na celu złamanie amerykańskich przepisów antykorupcyjnych, kończąc dochodzenia kryminalne, które od lat wisiały nad górnictwem i światowym handlem.

Przyznanie winy i długo oczekiwane grzywny, które obejmują szereg wykroczeń, w tym manipulacje na rynku i przekupstwo, odnoszą się do wcześniejszego postępowania biznesowego Glencore w krajach rozwijających się, gdzie wraz z innymi potęgami handlowymi pozyskiwał i przemieszczał minerały i inne zasoby na całym świecie .

Według firmy Glencore International AG zapłaci około 700 milionów dolarów za rozwiązanie dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości w sprawie łapówkarstwa za granicą i 39,6 miliona dolarów na uregulowanie roszczeń z tytułu łapówkarstwa w Brazylii. Glencore powiedział, że inna jednostka zgodziła się zapłacić 485 milionów dolarów za rozstrzygnięcie amerykańskich śledztw karnych i cywilnych w sprawie żłobienia cen oleju opałowego.

Brytyjskie Biuro ds. Poważnych Nadużyć Finansowych oskarżyło inną jednostkę, Glencore Energy UK Limited, o siedem przypadków przekupstwa w związku z płatnościami w wysokości 24 milionów dolarów w celu uzyskania preferencji dla ropy naftowej w Afryce.

W ramach ugody w ramach amerykańskiego śledztwa Glencore International przyznał się do jednego spisku mającego na celu naruszenie ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych, podała firma.

W oddzielnej sprawie karnej dotyczącej manipulacji na rynku, inna jednostka, Glencore Ltd., przyznała się do jednego zarzutu spisku mającego na celu manipulowanie cenami towarów.

Brazylijska grzywna wynika z roli Glencore w A śledztwo w sprawie korupcji Znana jako Operation Car Wash, która obejmowała płatności związane z państwową spółką Petróleo Brasileiro SA lub Petrobras.

Kary korporacyjne przekraczające 1 miliard USD są stosunkowo rzadkie, ale nie bezprecedensowe w sprawach dotyczących wykroczeń zagranicznych i organów ścigania z różnych krajów. jeden z

Allianz

READ  Tesla wprowadza na rynek chiński zaktualizowany Model 3 o większym zasięgu

W tym miesiącu amerykańskie działy inwestycyjne SE zgodziły się zapłacić około 6 miliardów dolarów grzywien i odszkodowań, aby rozwiązać problem Federalne dochodzenie w sprawie oszustw związanych z papierami wartościowymi.

„Chciwość korporacji prowadzi do tego szalejącego złego zachowania. Ogłaszając ugodę, Kenneth Bullitt, szef wydziału kryminalnego Departamentu Sprawiedliwości, powiedział, że Glencore był zamieszany w te zbrodnie, aby zarobić setki milionów dolarów. „Przekupili zagranicznych urzędników, aby uzyskać korzyści handlowe na całym świecie, a ich dealerzy w Stanach Zjednoczonych manipulowali normami dotyczącymi ropy, aby kontrakty firmy były bardziej opłacalne”.

W e-mailu do pracowników dyrektor generalny Glencore, Gary Nagle, powiedział, że dochodzenia wykazały poważne przypadki wykroczeń w przeszłości w niektórych częściach firmy.

„Konsekwencje takiego zachowania są druzgocące i kosztowne, nie tylko finansowo, ale także naszą reputację” – napisał, zgodnie z kopią wiadomości e-mail, którą przeczytał The Wall Street Journal.

Firma anglo-szwajcarska ujawniła, że Przeznaczył 1,5 miliarda dolarów Aby pokryć koszty rozliczeń w USA, Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Glencore powiedział akcjonariuszom, że miał do czynienia z dochodzeniami karnymi i cywilnymi prowadzonymi przez Departament Sprawiedliwości, Komisję ds. Handlu Kontraktami Terminowymi Towarowymi, brytyjski Urząd ds. Poważnych Nadużyć Finansowych i brazylijską Prokuraturę Federalną.

Glencore powiedział we wtorek, że nadal oczekuje, że zapłaci nie więcej niż 1,5 miliarda dolarów, w tym wszelkie dodatkowe grzywny związane z rozwiązaniem jej sprawy w Wielkiej Brytanii.

Ugoda dochodzeniowa usuwa rozproszenie uwagi Glencore, ponieważ stara się przedstawiać siebie jako najlepszego wśród wielkich górników, którzy skorzystali z globalnego dążenia do dekarbonizacji transportu i energii. Chociaż firma pozostaje ważnym konkurentem w branży węglowej, prowadzi również znaczącą działalność w zakresie minerałów, takich jak kobalt, miedź i nikiel, które są postrzegane jako kluczowe dla akumulatorów pojazdów elektrycznych i przesyłu energii elektrycznej.

READ  Części Hennepin Street w Minneapolis są teraz zamknięte, co powoduje „przerażenie” właścicieli małych firm

Zgodnie z ogłoszonymi we wtorek porozumieniami jednostki biznesowe, które przyznały się do postawienia zarzutów karnych w Stanach Zjednoczonych, będą musiały wyznaczyć niezależnych kontrolerów zgodności na trzy lata. Osoby monitorujące badają systemy zarządzania i zgodności firmy, wskazując wszelkie słabości i rekomendując sposoby ich poprawy.

Biuro ds. poważnych oszustw poinformowało, że ujawniło przekupstwo i korupcję w działalności firmy naftowej Glencore w Kamerunie, Gwinei Równikowej, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Nigerii i Sudanie Południowym. Biuro ds. Poważnych Oszustw poinformowało w oświadczeniu, że agenci i pracownicy Glencore wręczali łapówki, aby uzyskać preferencje dla ropy naftowej za zgodą firmy.

Biuro ds. poważnych oszustw poinformowało, że londyński sąd skazał Glencore 21 czerwca.

Oprócz zarzutów o przekupstwo Glencore stanęło przed amerykańskim dochodzeniem w sprawie manipulacji na rynku. Były handlarz ropą Glencore przyznał się w zeszłym roku do winy za spiskowanie w celu manipulacji Norma dotycząca oleju opałowego używane przez statki.

Departament Sprawiedliwości i Commodity Futures Trading Commission zbadały zarzuty manipulacji i stwierdziły niewłaściwe postępowanie trwające od 2007 do 2018 roku. Traderzy próbowali manipulować czterema amerykańskimi fizycznymi standardami ropy naftowej, które mogłyby wpłynąć na zyski z obrotu kontraktami terminowymi i swapami powiązanymi z tymi cenami referencyjnymi, zgodnie z do CFTC.

Inny były przedsiębiorca Glencore przyznał się w lipcu ubiegłego roku do winy za spisek mający na celu pranie pieniędzy i płacenie Miliony dolarów łapówek urzędnikom w Nigerii i innych krajach w zamian za korzystne kontrakty z państwową firmą naftową, z naruszeniem amerykańskiej ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych.

Według akt sądowych Anthony Stimler, obywatel Wielkiej Brytanii, od 2013 do 2015 roku był zaangażowany w przekazywanie pośrednikom setek tysięcy dolarów, aby ułatwić Glencore dostęp do nigeryjskiej ropy. Władze twierdziły, że Stimler współpracował ze spiskowcami, w tym byłymi dealerami Glencore.

Kilku dyrektorów, którzy sprawowali urząd w okresie kontrolowanym przez władze, w tym były dyrektor generalny Glencore Ivan Glasenberg, opuściło firmę. Pan Glasenberg, który kierował firmą przez 19 lat, odmówił komentarza.

READ  Kontrakty terminowe na akcje odbiły, gdy obawy o China Covid wyblakły

Śledztwo wpłynęło na kurs akcji Glencore przez kilka lat i podniosło koszty prawne firmy. Na przykład koszty prawne za pierwszą połowę 2020 roku wyniosły 56 milionów dolarów.

Glencore jest nadal przedmiotem dochodzenia władz szwajcarskich i holenderskich.

Cena akcji Glencore wzrosła we wtorek w Londynie o 1,3 proc.

W ubiegłym roku cena akcji firmy wzrosła o 70% w obliczu gwałtownych wzrostów cen surowców, dla których wydobywa, takich jak węgiel, kobalt i nikiel, a zmienność rynku przyniosła zyski dużemu działowi handlowemu.

Nagel, który w zeszłym roku zastąpił Glasenberga, starał się usprawnić rozrastającą się firmę, sprzedając małe aktywa.

Ben Davis, analityk z Liberum, powiedział, że rozliczenia to „dobra wiadomość dla Glencore, ale nadal istnieje nadwyżka w akcjach”. Obejmuje to stopniowe dążenie firmy do likwidacji oddziału węglowego, co jest bardzo opłacalne, powiedział Davis.

Napisz do Dave Michaels na [email protected] i Alistair MacDonald na [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8