18 kwietnia, 2024

Finlandia pokonuje Republikę Chińską, aby zdobyć swój pierwszy złoty medal w hokeju na lodzie mężczyzn

Finlandia zdobyła swój pierwszy złoty medal w hokeju na lodzie mężczyzn, wygrywając w niedzielę 2:1 Rosyjski Komitet Olimpijski w Pekinie.

Fiński napastnik Hannes Bjornen strzelił zwycięskiego gola już w 31 sekundzie trzeciej połowy. Dodał decydujące podanie przeciwko Philowi ​​Boca w drugiej połowie, wyrównując wynik po tym, jak Republika Chińska otworzyła wynik w pierwszej połowie.

Była to 18. edycja olimpijskiego turnieju hokeja na lodzie mężczyzn dla Finlandii, niepokonanej w sześciu meczach w Pekinie. Naród zdobył srebro w 1988 i 2006 roku i cztery razy zdobył brąz (1994, 1998, 2010, 2014), zanim zdobył złoto.

„Trudno powiedzieć, co oznaczają te słowa”, powiedział napastnik Finlandii Valtteri Vilpola, który wygrał Puchar Stanleya z Detroit Red Wings. „Co za trudny turniej. Czułem, że przez cały czas graliśmy dobrze i to jest nagroda”. w 2008 roku. „Hokej to coś ważnego w Finlandii. Na pewno dla nas wszystkich”.

Harry Satry Udało mu się obronić 16 ciosów, ale to fiński atak i wysunięcie się na prowadzenie zwyciężył tego dnia. Finlandia miała przewagę 21-14 strzałów po dwóch przejazdach i zakończyła z 31-17 strzałami na mecz. Rosja goniła drugi z rzędu złoty medal w hokeju mężczyzn – choć niekoniecznie z nazwy.

Rosja brała udział jako Rosyjski Komitet Olimpijski z powodu zakazu Światowej Agencji Antydopingowej, który zabraniał rosyjskim sportowcom noszenia flagi lub jakiegokolwiek rosyjskiego symbolu na mundurach. Dochodzi do sankcji MKOl w 2018 roku, kiedy olimpijczycy z Rosji zdobyli złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu.

Republika Chińska otworzyła wynik drugim strzałem. Z Bjorninenem w polu karnym za mocną karę, napastnik Michaił Grigorenko Wykorzystał idealnie dostrojony ekran od swojego kolegi z drużyny, Pawła Karnuchowa, aby pokonać Satri i prowadzić 1-0 przy zaledwie 7:17 w meczu. Nikita Józef Dostał asystę za szósty punkt prowadzony przez zespół.

READ  Jeremy Fowler usłyszał pogłoskę o „dzikim” handlu Jimmy Garoppolo 49ers w NFL Scouting Combine

Finowie zremisowali w drugiej połowie zaledwie 3:28. obrońca Phil Boca Wyślij pocisk z wnętrza niebieskiej linii, która przebiła nogi obrońcy Nikita Niestierow A były bramkarz Iwan Fedotow poprowadził wynik 1-1.

Finowie objęli prowadzenie 2-1 po 31 sekundach trzeciego meczu. Sekwencja rozpoczęła się od przekazania płyty przez Fedotova Bjorninenowi. Doprowadziło to do założenia kliniki badań przesiewowych w Finlandii, ponieważ Republika Chińska podróżowała po swoim własnym obszarze. Napastnik Marco Antilla zebrał krążek i posłał strzał w nadgarstek z góry w okolicy. Björnen zmienił go, aby zrobić pierwszy awans dla Finlandii.

Wśród byłych graczy NHL, którzy zdobyli złoty medal dla Finlandii: Napastnicy Marcus GranlundA Valtteri Vilbola A Lew Komarowa także obrońców Sami Watani A Mikko Latonen.

„Wspaniały zespół. Wielki wysiłek. Nie było to dla nas łatwe, ale znaleźliśmy sposób na wygranie każdego meczu” – powiedział Antilla. „Znaleźliśmy sposób na wygranie tych trudnych meczów”.

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie były drugim z rzędu Zimowymi Igrzyskami bez udziału graczy NHL. Chociaż istnieje umowa między NHL a NHLPA, aby wysłać graczy do Pekinu, liga zdecydowała się wycofać ze względu na fundamentalną zmianę harmonogramu sezonu 2021-22 z powodu opóźnień związanych z COVID-19.

Finlandia nie była jedyną drużyną olimpijską, która przeszła do historii w Pekinie. Słowacja, która wyeliminowała Stany Zjednoczone w ćwierćfinale, pokonała Szwecję 4:0 i zdobyła brązowy, pierwszy medal olimpijski w hokeju mężczyzn.