3 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Film przedstawiający uroczego kota przybywającego na Ziemię po 30 milionach mil podróży z kosmosu

Film przedstawiający uroczego kota przybywającego na Ziemię po 30 milionach mil podróży z kosmosu

NASA właśnie połączyła wszystkie moje ulubione rzeczy: kosmos, lasery i koty. Podczas pierwszej w swoim rodzaju demonstracji komunikacji optycznej w głębokim kosmosie agencja kosmiczna wyemitowała wideo w wysokiej rozdzielczości z odległości 30 milionów kilometrów od Ziemi. Jak się okazuje, NASA ma taką samą obsesję jak reszta z nas, jeśli chodzi o udostępnianie filmów o kotach.

Agencja kosmiczna podała, że ​​11 grudnia pozłacany laserowy nadajnik-odbiornik zamontowany na należącej do NASA sondzie asteroidy Psyche wyemitował 15-sekundowe wideo przedstawiające pomarańczowego kota o imieniu Taters goniącego za wskaźnikiem laserowym po sofie. otwarty w tym tygodniu. Transmisja na żywo z udziałem kota pobiła rekord najdłuższego dystansu przebytego za pomocą zakodowanych danych wiązek laserowych – 80-krotności odległości między Ziemią a Księżycem – w ramach przygotowań NASA do ulepszenia swoich umiejętności komunikacyjnych na potrzeby misji kosmicznych.

Film przedstawiający eksperyment NASA dotyczący komunikacji laserowej został wyemitowany z głębokiego kosmosu

Gwiazda filmu jest tak naprawdę zwierzakiem pracownika NASA. Na materiał filmowy Tatersa nałożono grafikę ilustrującą kilka elementów demonstracji technologii, takich jak ścieżka orbitalna Psyche oraz informacje techniczne na temat lasera i jego szybkości transmisji danych. Wyświetla także więcej informacji o Taterach, w tym tętno, kolor i rasę.

Film był nie tylko tak niesamowity, że mógłbym umrzeć, ale także pokazał zdolność NASA do przesyłania zakodowanych laserowo danych z dalszej odległości w przestrzeń kosmiczną. Nie możemy sobie wyobrazić lepszego przykładu wideo, które mogłoby posłużyć jako pierwszy strumień wysokiej rozdzielczości przesyłany za pomocą lasera z głębokiego kosmosu.

Na pokładzie statku kosmicznego uruchomiono eksperyment NASA dotyczący głębokiej komunikacji optycznej (DSOC). Statek kosmiczny Psyche 13 października Jako pierwsza demonstracja komunikacji laserowej lub optycznej z miejsc tak odległych jak Mars. W listopadzie, Gadżet ujrzał pierwsze światło Zaszyfrowane dane są przesyłane za pomocą lasera bliskiej podczerwieni z odległości około 16 milionów mil od Ziemi.

READ  Rosja chce wymienić 36 porwanych satelitów na rakiety Sojuz

Podczas swojej ostatniej demonstracji transceiver laserowy przesłał zakodowany laser bliskiej podczerwieni do Teleskopu Hale’a w hrabstwie San Diego w Kalifornii z maksymalną szybkością transmisji wynoszącą 267 megabitów na sekundę. Film dotarł do Ziemi po 101 sekundach, a każda klatka zapętlonego wideo była transmitowana na żywo do Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA w południowej Kalifornii, gdzie odtwarzano w czasie rzeczywistym materiał filmowy przedstawiający przygody Tatersa w pogoni za laserem.

Zespół odbiera pierwszy strumień wysokiej rozdzielczości przesyłany laserem z głębokiego kosmosu.

Zespół odbiera pierwszy strumień wysokiej rozdzielczości przesyłany laserem z głębokiego kosmosu.
zdjęcie: NASA/JPL-Caltech

„Pomimo transmisji z odległości milionów kilometrów, udało mu się przesłać wideo szybciej niż większość szerokopasmowych łączy internetowych” – powiedział w oświadczeniu Ryan Rogalin, kierownik ds. odbioru elektroniki w projekcie w JPL. „W rzeczywistości po odebraniu wideo w Palomar zostało ono przesłane do JPL przez Internet, a komunikacja ta była wolniejsza niż sygnał dochodzący z głębokiego kosmosu”.

Systemy komunikacji optycznej syntetyzują dane w oscylacje fal świetlnych w wiązki laserowe, kodując wiadomość w sygnał optyczny, który jest przesyłany do odbiornika za pomocą promieni podczerwonych, których ludzkie oko nie widzi. Chociaż lasery są używane do… Transmisja danych z orbity okołoziemskiej A Księżyc, ostatni test, reprezentuje najdalszą odległość przebytą przez promienie laserowe. „Laboratorium projektowe JPL wykonało świetną robotę, pomagając nam zademonstrować tę technologię. Wszyscy kochają Taters” – dodał Rogalin.

NASA zazwyczaj wykorzystuje fale radiowe do komunikacji podczas swoich misji pozaksiężycowych, ale światło bliskiej podczerwieni łączy dane w bardziej zwarte fale, umożliwiając wysyłanie i odbieranie większej ilości danych. Według NASA eksperyment DSOC ma na celu wykazanie szybkości przesyłania danych od 10 do 100 razy większej niż obecne systemy częstotliwości radiowej wykorzystywane obecnie przez statki kosmiczne. Komunikacja optyczna staje się trudniejsza na większe odległości, ponieważ wymaga ekstremalnej precyzji w celu skierowania wiązki lasera.

„Kiedy dotarliśmy do pierwszego świtu, byliśmy podekscytowani, ale także ostrożni. To nowa technologia i eksperymentujemy z jej działaniem” – powiedział w oświadczeniu Ken Andrews, lider operacji lotniczych projektu w JPL. „Ale teraz , z pomocą naszych kolegów z Psyche, jesteśmy przyzwyczajeni do pracy z systemem i możemy utrzymać statki kosmiczne i stacje naziemne dłużej niż było to możliwe wcześniej. Przy każdym naciśnięciu uczymy się czegoś nowego.”

Powiązane artykuły: Co warto wiedzieć o bezprecedensowej misji psychicznej NASA do metalicznej asteroidy?

Głównym celem statku kosmicznego Psyche jest eksploracja i badanie wyjątkowo metalicznej asteroidy Psyche, zapewniając wgląd w historię powstawania planety i dynamikę jądra. Im dalej Psyche przemieszcza się w stronę swojej planetoidy, tym słabszy staje się sygnał fotonu laserowego. Chociaż zadanie stało się trudniejsze, zespół odpowiedzialny za to doświadczenie nadal chce się przy nim dobrze bawić.

„Jednym z celów jest zademonstrowanie możliwości przesyłania wideo na dużą skalę na odległość milionów kilometrów. Nic na Psyche nie generuje danych wideo, więc zazwyczaj wysyłamy pakiety wygenerowanych danych testowych” – powiedział Bill Klippstein, kierownik projektu demonstracji technologii w JPL. Losowo.” „Aby jednak uczynić ten kamień milowy jeszcze bardziej niezapomnianym, zdecydowaliśmy się współpracować z projektantami z JPL, aby stworzyć zabawny film, który oddaje istotę demonstracji w ramach misji Psyche”.

Jeśli chcesz więcej podróży kosmicznych w swoim życiu, śledź nas X (dawniej Twitter) i niestandardową zakładkę Gizmodo Strona lotów kosmicznych.