22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Film „Expats” Amazon Prime został nakręcony w Hongkongu.  Ale tam tego nie widać

Film „Expats” Amazon Prime został nakręcony w Hongkongu. Ale tam tego nie widać

Dzięki uprzejmości Prime Video

Nicole Kidman występuje w nowym programie Amazon Prime „Expats”.CNN

Amazon Prime Nowy serial dramatyczny „Emigrantów” w roli głównej Nicole Kidmanjest obecnie niedostępny do oglądania Hongkong Chociaż był kręcony i częściowo kręcony w mieście.

Dramat w dużej mierze koncentruje się wokół postaci granej przez Kidmana, Margaret, Amerykanki mieszkającej w Hongkongu w 2014 roku, kiedy miasto ogarnęły wielomiesięczne protesty prodemokratyczne – temat ten zostanie poruszony w nadchodzącym odcinku serialu, według jego dyrektor.

Nazwa pochodzi od parasoli używanych przez protestujących do ochrony przed gazem pieprzowym używanym przez policję Ruch spadochronu W 2014 r. dzielnica finansowa Hongkongu została zamrożona na 79 dni z powodu protestujących żądających powszechnych wyborów w półautonomicznym chińskim mieście.

Władze odrzuciły te wezwania, a stłumienie sprzeciwu zmieniło Hongkong w ciągu ostatniej dekady – zwłaszcza odkąd Pekin wprowadził w 2020 r. szeroko zakrojone prawo dotyczące bezpieczeństwa narodowego po prawie roku ponownych protestów antyrządowych, które wstrząsnęły miastem.

Krytycy twierdzą, że ustawa o bezpieczeństwie narodowym wyeliminowała sprzeciw wobec rządu i ograniczyła niegdyś głośno wyrażane wolności polityczne miasta. Rząd Hongkongu wielokrotnie zaprzeczał, że ustawodawstwo ogranicza wolności, twierdząc, że prawo „przywróciło stabilność” miastu po protestach w 2019 roku.

W 2021 roku Hongkong przyjął ustawę o cenzurze filmów, mającą „chronić bezpieczeństwo narodowe”, co zdaniem krytyków ograniczy kreatywność w światowej sławy przemyśle filmowym i jeszcze bardziej ograniczy wolności.

W tym samym roku Hongkong także otrzymał Oscara Kidmana Zwolnienie z rygorystycznych zasad kwarantanny koronawirusowej w przypadku filmowania w mieście. Urzędnicy z Hongkongu poinformowali wówczas, że czterem członkom załogi również przyznano zwolnienie z ograniczeń.

Jednak pomimo rozłożenia czerwonego dywanu przed gwiazdą Hollywood i ogłoszenia przez Amazon ogólnoświatowej premiery „Expats”, serial dla kluczowych widzów w Hongkongu jest oznaczony jako „obecnie niedostępny do oglądania w Twojej lokalizacji”.

READ  SNL publicznie kpi z Jima Jordana, republikanina Izby Reprezentantów

„Istnieją obawy, że miejsce protestów w 2014 r. mogło naruszyć… ustawę o bezpieczeństwie narodowym na rok 2020” – powiedział CNN Yaqiu Wang, dyrektor ds. badań na Chiny, Hongkong i Tajwan w amerykańskiej organizacji non-profit Freedom House. .

„Represje są bardzo dotkliwe dla wolności słowa, a ze względu na niejednoznaczność prawa wiele osób dokonuje autocenzury, ponieważ nikt nie wie, gdzie leży granica”.

Dzięki uprzejmości Prime Video

W serialu występują także Bonde Sham i Ji-young Yoo.

Wang dodał, że Amazon ma również obowiązek chronić osoby mieszkające w Hongkongu, które pracowały przy produkcji.

„Jeśli firma taka jak Amazon będzie tak zmartwiona, strach przed ludźmi zaangażowanymi w mniejsze produkcje będzie jeszcze bardziej dotkliwy” – stwierdziła. „Myślę, że zaostrza to środowisko autocenzury, które jest już bardzo intensywne i wszechobecne w… gałęziach przemysłu w Hongkongu obejmujących wolność słowa”.

Amazon odmówił komentarza, gdy skontaktowało się z nim CNN.

CNN zwróciło się także do Biura ds. Handlu i Rozwoju Gospodarczego Hongkongu z prośbą o komentarz.

Od czerwca 2023 r. Poinformował Reuters Od października 2021 r. Hongkong Film, Newspaper and Artykuł Office (OFNAA) wyciął sceny lub zakazał ich publikacji w co najmniej 21 filmach i filmach krótkometrażowych.

Reżyserka „Ekspatów” Lulu Wang Powiedział BBC Radio 4 22 stycznia „nakręcili w Los Angeles głównie materiały polityczne”, a także wykorzystali materiały informacyjne do przedstawienia protestów z 2014 roku.

„Bardzo ważne było dla mnie, aby móc bardzo precyzyjnie pokazać ten szczególny moment w tym roku w Hongkongu” – powiedziała.

„To zdecydowanie trudne” – dodała. „Jest wiele pytań typu: «Czy możesz to pokazać?» „Czego nie możesz zrobić? Współpracowaliśmy z zespołami prawnymi, aby naprawdę nam pomóc, ponieważ trzeba to robić również odpowiedzialnie, a pracuje nad tym wiele osób, które mieszkają w Hongkongu.

READ  Jeremiah Green, skromny muzyk-mysz, zmarł w wieku 45 lat