24 lutego, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Animacja Netflix autorstwa Charliego Kaufmana – The Hollywood Reporter

Animacja Netflix autorstwa Charliego Kaufmana – The Hollywood Reporter

Najlepsze filmy animowane są wystarczająco zabawne dla dzieci, a jednocześnie zapewniają satysfakcjonującą rozrywkę starszym widzom. Premiera DreamWorks Animation w serwisie Netflix trafia w ten czuły punkt. Film w zabawny i przejmujący sposób wykorzystuje typowe dziecięce lęki i jest nasycony dużą różnorodnością wizualną i werbalną dla dorosłych, dzięki uprzejmości scenarzysty Charliego Kaufmana (Dostosowanie, Wieczne słońce Nieskazitelny umysł) po dziewięciu latach powrotu do animacji pełnometrażowej nieprawidłowość. Podobnie jak w przypadku ostatniej transmisji Nimona, Orion i ciemność Okazuje się, że jest to rodzaj najnowocześniejszego projektu animacji, który przyćmiewa wiele współczesnych animacji na dużym ekranie.

Zainspirowana książką obrazkową dla dzieci Emmy Yarlett, historia kręci się wokół Oriona (Jacob Tremblay, pokój), piątoklasista z przytłaczającą liczbą lęków, które sumiennie zapisuje w bogato ilustrowanym szkicowniku.

Orion i ciemność

Konkluzja

Genialna i pobudzająca wyobraźnię rozkosz.

Data wydania: piątek, 2 lutego
On oczernia: Jacob Tremblay, Paul Walter Hauser, Werner Herzog, Angela Bassett, Colin Hanks, Mia Akemi Brown, Natassia Demetriou, Nat Faxon, Golda Rosheuvel, Aparna Nancheria, Ike Barinholtz, Matt Dellapina, Carla Gugino.
Wyjście: Sean Charmatz
scenarzysta: Charlie Kaufman

1 godzina i 30 minut

Wiele z nich jest typowych dla wczesnego nastolatka – od strachu przed rozmową z kolegą z klasy, którego lubią, przez bycie molestowanym przez prześladowców, po zawieść drużynę sportową. Inne są bardziej dziwaczne, jak terror zabójczych klaunów ukrywających się w rynsztokach (może za to podziękować Stephenowi Kingowi). Niektóre z nich mają charakter bardziej egzystencjalny, jak na przykład strach przed śmiercią. „‚Nic’ jest prawdopodobnie jedyną rzeczą nie do pomyślenia” – mówi Orion i nie oszukujmy się, ma to wiele sensu. To rodzaj ponurego dzieciaka, który prosi swoich udręczonych rodziców (Matt Dellapina, Carla Gugino), aby przeczytali mu na dobranoc bajki z dzieł Davida Fostera Wallace’a.

READ  Nie pójdzie na kompromis Kim Kardashian w kwestii edukacji dzieci, porównując byłą żonę do Marilyn Monroe

Ale tym, czego Orion boi się najbardziej, jest ciemność, która jest powszechna wśród dzieci. Jest więc wyraźnie przerażony, gdy pewnego wieczoru odwiedza go Dark (Paul Walter Hauser, perfekcja w jego zabawnym wykonaniu wokalnym), wyglądający jak ogromny czarny potwór, ale z zaskakująco charyzmatyczną osobowością. Próbuje rozwiać obawy Oriona, ale nie udaje mu się to daleko. „Wielu ludzi się mnie boi, ale ty wkroczyłeś na zupełnie nowy poziom” – narzeka Dark.

Dark próbuje nawet przekonać Oriona, że ​​jest dobrym facetem, pokazując mu kilkusekundowy film wprowadzający o sobie zatytułowany „Meet Dark”, którego narratorem jest Werner Herzog, a tytuły przypisuje się Saulowi Bassowi. „Nie dotarło do Sundance” – Dark narzeka na swoje zbyt krótkie arcydzieło. „To dużo lepsze niż połowa filmów na świecie”.

Te filmowe dowcipy skierowane do starszych widzów są doskonałym przykładem niezmiennie zabawnego scenariusza Kaufmana. W filmie pojawia się także kilka postaci, których nie było w oryginalnej książce, a mianowicie „Nocne istoty”, którym Dark przedstawia Oriona, próbując pomóc mu lepiej zrozumieć mechanikę tego, co dzieje się, gdy gaśnie światło.

Należą do nich Ethereal Dreams (archetypowa królewska Angela Bassett), której ciało jest zbudowane z gwiazd; Komfortowy sen (Natassia Demetriou), która wygląda jak pluszowa zabawka i ma tendencję do zasypiania w niewygodnych momentach; irytujący cierpiący na bezsenność (Nat Faxon), który lubi mieszać ci w głowie; Niewyjaśnione irytujące dźwięki (Golda Rosheuvel), odpowiedzialne za każdy tajemniczy skrzypiący dźwięk, który nie pozwala ci zasnąć w nocy; oraz cichy, sympatyczny Aparna Nancheriya, którego dialog musi mieć napisy, ponieważ mówi ledwo dostrzegalnym szeptem.

Jest też naturalny arcywróg Darka, blondyn i wzmocniony Light (Ike Barinhaltz), który jest równie pewny siebie, jak Dark jest niepewny. Ponieważ Darhk martwi się, że skoro tak wielu ludzi się go boi, to mimo wszystko nie jest świetnym facetem.

READ  J Lo i Ben Affleck wracają do domu, szukając ogromnej nieruchomości

Kolejnym świetnym elementem są szybkie ujęcia, w których widzimy dorosłego już Oriona (głos Colina Hanksa) opowiada swoją historię na dobranoc swojej młodej córce Hypatii (Mia Akemi-Brown), która również jest zmartwiona. Dzięki przydatnym podróżom w czasie wkrótce pojawiają się także w jego historii, ponieważ oba pokolenia łączą siły, aby wspólnie przezwyciężyć swoje lęki.

Inteligentny i nieskończenie zabawny, Orion i ciemność Pięknie oddaje także nastoletni niepokój, który nęka większość z nas, oraz miłość rodzinną, która może pomóc nam go przezwyciężyć. Choć wiele osób bawi niepewność Oriona, film traktuje je ze współczuciem, przekazując ciepłe przesłanie, które powinno przemawiać do młodszych widzów, a jednocześnie budzić nostalgię u starszych widzów.

W swoim debiucie fabularnym reżyser Sean Charmatz utrzymuje akcję w odpowiednim tempie. Pomysłowe projekty postaci i kolorowa animacja komputerowa mają wystarczająco ostre krawędzie, aby nadać filmowi klimat książki obrazkowej ukochanych dzieci.