12 czerwca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Filipiny nie mówią żadnych konfrontacji z Chinami po usunięciu pływającej bariery na Morzu Południowochińskim

Filipiny nie mówią żadnych konfrontacji z Chinami po usunięciu pływającej bariery na Morzu Południowochińskim

Łodzie chińskiej straży przybrzeżnej sfotografowano w pobliżu pływającej bariery 20 września 2023 r. w pobliżu Scarborough Shoal na Morzu Południowochińskim – na tym zdjęciu ulotek opublikowanym przez filipińską straż przybrzeżną 24 września 2023 r. Filipińska straż przybrzeżna/ulotka za pośrednictwem Reuters Uzyskanie praw licencyjnych

MANILA (Reuters) – Chińska straż przybrzeżna usunęła pozostałości pływającej bariery przeciętej przez jej filipińskie odpowiedniki na gorąco spornej mieliźnie na Morzu Południowochińskim – poinformowały we wtorek Filipiny, dodając, że nie doszło do konfrontacji ani oznak agresji.

Filipiny przeprowadziły w poniedziałek tak zwaną „operację specjalną”, aby przeciąć 300-metrową barierę wzniesioną przez Chiny na obszarze Scarborough Shoal. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych obiektów morskich w AzjiJest to posunięcie, które prawdopodobnie jeszcze bardziej nadwyręży stosunki, które uległy pogorszeniu w ciągu ostatniego roku.

Według komandora Guya Tarelli, rzecznika Straży Przybrzeżnej, chińska straż przybrzeżna była oceniana pod kątem reakcji na filipiński statek, który podpłynął tak blisko skalistego wzniesienia, jak to było konieczne, od czasu przejęcia kontroli przez Chiny w 2012 roku.

Filipińska straż przybrzeżna udająca zwykłego rybaka na małej łódce przecięła później barierę kulowej boi i rzuciła kotwicę – Tarella powiedziała DWPM Radio i ANC News Channel.

Dodał, że w okolicy znajdowały się cztery statki chińskiej straży przybrzeżnej, które nie były „aż tak agresywne” po tym, jak media dostrzegły je na pokładzie filipińskiego statku.

Tarella powiedziała, że ​​Chińczycy usunęli bariery kilka godzin po odkryciu, że nie są już wyrównane i blokują jezioro.

Ławica Scarborough, główny obszar połowowy położony około 200 kilometrów od Filipin i w ich wyłącznej strefie ekonomicznej, jest miejscem od dziesięcioleci sporadycznych sporów o suwerenność.

W poniedziałek Chiny nie odniosły się bezpośrednio do bariery, ale poinformowały, że straż przybrzeżna podjęła działania, aby odeprzeć filipiński statek, który „wtargał” na ich wody.

READ  Rishi Sunak i Liz Truss ogłosili ostatecznych kandydatów na kolejnego premiera Wielkiej Brytanii

Filipiny i Chiny wielokrotnie kłóciły się o mielizny, ale pod rządami poprzedniej prochińskiej administracji w Manili napięcia spadły na kilka lat.

Jednak w zeszłym roku stosunki uległy pogorszeniu, gdy prezydent Ferdinand Marcos Jr., który zezwolił na przecięcie kordonu, stara się zacieśnić więzi obronne ze swoim sojusznikiem Stanami Zjednoczonymi, w tym uzyskać dostęp do baz wojskowych swojego kraju.

Chiny rości sobie prawo własności do prawie całego Morza Południowochińskiego, w tym Ławicy Scarborough, pomimo orzeczenia arbitrażowego z 2016 r., w którym uznano, że jest to bezpodstawne. Chiny nie uznają wyroku.

Wtorkowa rozmowa z reporterami na temat usunięcia bariery minister spraw zagranicznych Filipin Enrique Manalo powiedział, że krok ten jest zgodny ze stanowiskiem kraju w sprawie Morza Południowochińskiego.

„Technicznie rzecz biorąc, mieliśmy prawo korzystać z naszej suwerenności i suwerennych praw, więc byłoby to zgodne z naszym stanowiskiem” – powiedział.

(Raport: Neil Jerome Morales) Redakcja: Martin Beatty

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę