22 lipca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europosłowie podejmują działania przeciwko Komisji Europejskiej w Polsce i na Węgrzech |  Unia Europejska

Europosłowie podejmują działania przeciwko Komisji Europejskiej w Polsce i na Węgrzech | Unia Europejska

Posłowie poparli działania prawne Parlamentu Europejskiego Komisja Europejska Brak nałożenia sankcji finansowych na Polskę i Węgry za naruszanie praworządności.

Oczekuje się, że służba prawna parlamentu przygotuje sprawę, która ma zostać wniesiona do Europejskiego Trybunału do końca tego roku, a dwie instytucje UE staną naprzeciwko siebie w Sądzie Najwyższym UE, który teraz wymaga jedynie zatwierdzenia przez główne komisje komory.

Rezolucja zaproponowana przez komisję Zielonych została przegłosowana 506 posłów do PE, przy 150 przeciw i 28 głosach w czwartek.

Posłowie zgodzili się w uchwale, że nowy mechanizm prawny UE, łączący finansowanie z budżetu koalicyjnego z ochroną podstawowych norm demokratycznych, powinien był już być prowokowany przeciwko Polsce. Węgry.

W lutym Węgry podjęły kroki prawne w związku z niewykonaniem orzeczenia ETS, że ustawa ograniczająca zagraniczne finansowanie organizacji wolontariackich jest sprzeczna z przepisami UE.

W zeszłym miesiącu rzecznik generalny ETS poinformował sędziów, że reformie polskiego systemu prawnego zapewniono „minimalne gwarancje niezbędne do zapewnienia nieuchronnego rozdziału władzy między władzą wykonawczą a sądowniczą”.

Eurodeputowani powiedzieli, że chcą mechanizmu odliczania płatności budżetowych, który wszedł w życie 1 stycznia, po wewnętrznych negocjacjach.

Komisja stwierdziła jednak, że nie można go uruchomić, dopóki nie zostaną wydane szczegółowe wytyczne. Liderzy kluczowych grup politycznych w parlamencie powiedzieli, że to usprawiedliwienie bezczynności.

W zeszłym roku rządy w Budapeszcie i Warszawie zagroziły zawetowaniem 8 1,8 biliona (6 1,6 biliona) budżetu i planu naprawy koronawirusa, aby powiązać finansowanie z poszanowaniem demokratycznych norm.

Bez zgody 27 państw członkowskich projekty finansowane z siedmioletniego budżetu obozu wyczerpałyby się. b 750 miliardów projektów Nie da się odbudować zrujnowanej europejskiej gospodarki.

Posłowie obawiają się, że dwóm krajom udało się wesprzeć budżet jedynie poprzez zakulisowe obietnice, że nie zwolnią z góry sankcji finansowych.

W wyniku bezczynności Komisji posłowie do PE głosowali w marcu, wyznaczając Komisji termin 1 czerwca na przyjęcie wytycznych, które uważają za konieczne. Ale władza wykonawcza UE jeszcze tego nie zrobiła. Przyjęta w czwartek rezolucja podkreśla „brak działań” Komisji na mocy art. 265 traktatu UE.

READ  Biden spotkał się z polskim przywódcą w celu omówienia wojny na Ukrainie

Poseł do Parlamentu Europejskiego z Partii Zielonych Terry Reindeke powiedział: „UE potrzebuje mocnych fundamentów, na których wszyscy możemy się oprzeć, jak stwierdzono w traktatach: demokracji, praworządności i praw podstawowych. Ale jest on atakowany i jest usuwany, gdy mówimy.

„Zamiast bronić wartości europejskich, Komisja obserwuje, pisze raporty i siedzi w jej rękach. Praworządność wymaga teraz działania. Niestety, z wczorajszej debaty w Parlamencie jasno wynika, że ​​Komisja nie czuje takiej samej pilnej potrzeby działania. „