Jowisz, król Układu Słonecznego, będzie miał nowych gości. Największa planeta krążąca wokół Słońca jest intrygująca, ale jej ogromne księżyce są największą nagrodą – niektóre z nich to bryły lodowych skał, które mogą ukrywać oceany pod ich powierzchnią.
Robotyczna misja wyruszająca w czwartek na Jowisza to Juice, czyli Jupiter Icy Moons Explorer, z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), której celem jest zbadanie trzech satelitów Jowisza: Kallisto, Europy i Ganimedesa.
„To jedna z najbardziej ekscytujących misji, jakie kiedykolwiek podjęliśmy w Układzie Słonecznym, i zdecydowanie najbardziej złożona” – powiedział Josef Achbacher, szef Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Oto, co musisz wiedzieć o misji Juice.
Kiedy nastąpi premiera i jak mogę ją obejrzeć?
Premiera Juice zaplanowana jest na 13 kwietnia o 8:15 ET. ESA będzie Transmituj premierę na żywo na ich stronie internetowej i dalej jej kanał na YouTubie.
Statek kosmiczny wyruszy w kosmos na pokładzie rakiety Ariane 5 z Centrum Kosmicznego Gujany w Kourou w Gujanie Francuskiej, na północno-wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Ten sam typ rakiety wystrzelił Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba z europejskiego miejsca startu w grudniu 2021 r.
Jaka jest misja Juice i co będzie studiować?
Europejski statek kosmiczny waży sześć ton i jest wyposażony w 10 zaawansowanych instrumentów naukowych do badania księżyców i robienia zdjęć. Jowisz nie jest głównym celem misji. Zamiast tego ma na celu zbadanie Ganimedesa, największego księżyca w Układzie Słonecznym, oraz dwóch innych księżyców, Europy i Kallisto.
Ale dotarcie do Jowisza zajmie ponad osiem lat, a seria zwrotów grawitacyjnych pomoże ominąć Wenus, Marsa i Ziemię, aby zapewnić statkowi kosmicznemu impuls, którego będzie potrzebował, aby wejść na orbitę Jowisza w lipcu 2031 roku.
Kiedy Juice w końcu dotrze do Jowisza, będzie latał raz za razem przez swoje trzy księżyce na orbicie kołowej, pozostając poza niebezpiecznymi pasami promieniowania gigantycznej planety podczas zbierania danych. W sumie zaplanowanych jest 35 przelotów, podczas których statek kosmiczny będzie poszukiwał sygnałów magnetycznych i innych dowodów potwierdzających obecność i rozmiar oceanów przepływających pod powierzchnią księżyców. Będzie również śledzić, w jaki sposób zewnętrzne części księżyców poruszają się w odpowiedzi na przyciąganie grawitacyjne Jowisza, na które prawdopodobnie wpływają podziemne oceany.
Księżycem, który może być obiecujący w poszukiwaniu życia, jest Europa. Astronomowie uważają, że jego otoczenie ma bezpośredni kontakt ze skalistym dnem, które może dostarczać pożywienia i energii do życia, gdy kominy hydrotermalne wystrzelą w górę. Sok zrobi dwie wycieczki z Europy.
Sonda wykona również 21 przelotów obok Callisto. Uważa się, że ten księżyc nie jest w stanie podtrzymywać życia w swoim otoczeniu. Jego powierzchnia jest tak starożytna i pokryta kraterami, że wydaje się, że brakuje jej solidnego jądra, które mogłoby zaopatrywać ocean w składniki odżywcze niezbędne do życia.
„Nie wiemy, dlaczego tak jest” – powiedziała Michelle Dougherty z Imperial College London, która kieruje magnetometrem na Jos.
Ale głównym celem misji Juice jest zbadanie Ganimedesa, księżyca tak dużego, że jest nawet większy niż planeta Merkury. Trajektoria statku kosmicznego wokół układu Jowisza powinna pozwolić statkowi kosmicznemu na przechwycenie go na orbitę wokół Ganimedesa w grudniu 2034 r. – pierwszego statku kosmicznego, który okrążył księżyc w zewnętrznym Układzie Słonecznym. Począwszy od około 3100 mil nad powierzchnią, wysokość statku kosmicznego będzie stopniowo zmniejszana do nieco ponad 300 mil w 2035 roku – i prawdopodobnie mniej, jeśli pozwoli na to paliwo.
„Jeśli mamy wystarczającą motywację, co oznacza, że odbyliśmy dobrą podróż na Jowisza bez zbyt wielu problemów, obniżylibyśmy orbitę do wysokości około 150 mil” – powiedział Giuseppe Sarri, kierownik projektu Juice w Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Orbicie Ganimedesa pozwoli naukowcom zrozumieć zawiłe cechy księżyca. Jest to jedyny księżyc w Układzie Słonecznym, o którym wiadomo, że ma własne pole magnetyczne, prawdopodobnie pochodzące z jądra ciekłego żelaza, takiego jak nasza planeta. „Gdybyś stał na powierzchni Ganimedesa i miał igłę kompasu, wskazywałaby ona na biegun północny, tak jak na Ziemi” – powiedział Dougherty. „Chcemy zrozumieć, dlaczego”.
Sokowirówka powinna być w stanie rozróżnić wewnętrzną strukturę Ganimedesa, w tym rozmiar i zakres jego obwodu. Powinien raczej być w stanie zmierzyć zawartość soli w oceanie generowanej przez minerały rozsiane po jego wnętrzu, które mogą podtrzymywać życie. „Staramy się zrozumieć, skąd wzięły się sole” — zauważył dr Dougherty.
Ocean Ganimedesa znacznie różni się od oceanu Europy, ale wciąż może nadawać się do zamieszkania.
„Do zamieszkania potrzebna jest płynna woda, źródło ciepła i materiały organiczne” – powiedział Dougherty. „Jeśli potwierdzimy lub zaprzeczymy tym trzem rzeczom, zrobiliśmy to, co powiedzieliśmy, że zrobimy”.
Misja zakończy się pod koniec 2035 roku awaryjnym lądowaniem na powierzchni Ganimedesa, chyba że odkrycie dokonane podczas misji wskaże, że może to zanieczyścić księżycowy ocean.
Jakie inne misje będą badać Jowisza?
Juicing to nie jedyna misja badająca Jowisza i jego księżyce.
Juno, misja NASA, krąży wokół Jowisza od 2016 roku. Skupiła się na samej planecie, a nie na jej księżycach, chociaż niedawno zakończyła kilka bliskich przelotów w pobliżu Europy i Ganimedesa, a wkrótce oddala się od wulkanicznego Io.
Oczekuje się jednak, że Juice zostanie również przyćmiony na Jowiszu przez inną nową misję NASA, Europa Clipper, która zostanie wystrzelona w październiku 2024 r. Do układu Jowisza ma dotrzeć w kwietniu 2030 r., dzięki potężniejszemu pojazdowi startowemu SpaceX. . Ciężki pocisk. Ale nie ma konkurencji. Obie misje mają ze sobą współpracować.
„Jowisz i jego księżyce będą jednocześnie obserwowane przez dwa statki kosmiczne” – powiedział dr Achbacher. „Można z tego wyciągnąć wiele nauki”.
Obie wyprawy narodziły się w 2008 roku w odpowiedzi na Ekscytujące wyniki sondy kosmicznej Galileo NASAktóra krążyła wokół Jowisza w latach 1995-2003.
„Galileo znalazł ten bardzo interesujący sygnał magnetyczny, że pod skorupą Europy znajduje się przewodząca warstwa lodu” – powiedziała Louise Brooker z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, część zespołu Europa Clipper.
Naukowcy uważają teraz, że był to znak globalnego oceanu, który obejmował wnętrze Europy.
Obserwacje wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a w 2018 roku wskazują, że księżyc Europa może od czasu do czasu wybuchać w swoim otoczeniu pióropuszami przez pęknięcia w jego lodowej skorupie o szerokości co najmniej 10 mil. Może to zapewnić nowy sposób badania oceanu z pierwszej ręki i poszukiwania oznak życia, podczas gdy Clipper przesuwa się po powierzchni Księżyca, czasami nawet na głębokości około 15 mil.
„Prawdopodobnie przelecielibyśmy przez pióropusz” – powiedział dr Brooker.
Odkrycia Juice i Clipper ujawnią, czy przyszła misja, prawdopodobnie do Europy, powinna próbować wylądować na księżycu Jowisza, aby szukać bezpośrednio życia w oceanie, co sugeruje NASA. Taka misja może być odległa o dwie dekady, ale jej wartość naukowa jest ogromna. Europa jest zainteresowana czymś podobnym, powiedział dr Achbacher.
„Rozmawialiśmy o misji zwrócenia próbki z jednego z lodowych księżyców”, powiedział, co miałoby sprowadzić materiał z powrotem na Ziemię w celu dokładniejszego zbadania. „To, czego nauczymy się od Juice, będzie bardzo ważnym wkładem w to”.
W tej chwili uwaga skupia się na Juice’s, pierwszym z nowej ery statku kosmicznego zaprojektowanego specjalnie do pływania po oceanach na obcych światach. „Nie mogę się doczekać”, powiedział Dougherty. „To jest następny krok”.
„Odkrywca. Nieprzepraszający przedsiębiorca. Fanatyk alkoholu. Certyfikowany pisarz. Wannabe tv ewangelista. Fanatyk Twittera. Student. Badacz sieci. Miłośnik podróży.”
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych