18 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Elon Musk, Tesla atakuje SEC za „nieustanne” nękanie

Elon Musk, Tesla atakuje SEC za „nieustanne” nękanie

NOWY JORK, 17 lutego (Reuters) – Tesla Inc (TSLA.O) Jego dyrektor naczelny, Elon Musk, oskarżył w czwartek amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o nękanie ich „niekończącym się” i „nieustępliwym” dochodzeniem, aby ukarać Muska za jego szczerą krytykę rządu.

Oskarżenie pojawiło się w liście do sędziny okręgowej USA Alison Nathan na Manhattanie, która przewodniczyła ugodzie SEC w 2018 r., wynikającej z tweeta Muska o potencjalnym zakupie Tesli.

„Pan Musk i Tesla z szacunkiem starają się skorygować kurs” – napisał Alex Spiro, adwokat Muska i Tesli. „Dość wystarczy”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd odmówiła komentarza. W jednym zdaniu Nathan polecił organizatorowi odpowiedzieć do 24 lutego.

Czwartkowy list eskaluje walkę Muska z regulatorami, którzy analizują jego posty w mediach społecznościowych i traktowanie pracowników przez Teslę, w tym oskarżenia o dyskryminację.

Nastąpiło to po ujawnieniu 7 lutego przez Teslę, że otrzymała wezwanie od Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w sprawie zgodności z ugodą z 2018 r. Czytaj więcej

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała Muska w sierpniu 2018 r. po tym, jak napisał na Twitterze, że „wziął finansowanie”, aby przekształcić swoją firmę produkującą samochody elektryczne w prywatną przy cenie 420 USD za akcję. W rzeczywistości transakcja przejęcia nie była bliska.

Tesla i Musk ustalili, zgadzając się zapłacić 20 milionów dolarów grzywny cywilnej i umożliwić prawnikom Tesli wstępne sprawdzenie niektórych komunikatów Muska, w tym tweetów, które mogą wpłynąć na cenę akcji Tesli. Musk zrezygnował również z prezydentury Tesli.

Ostatnie wezwanie do sądu zostało wydane 16 listopada, 10 dni po tym, jak Musk zapytał swoich obserwatorów na Twitterze, czy powinien sprzedać 10% swoich udziałów w Tesli, co doprowadziło do wyprzedaży.

Mrożący list

W czwartkowym liście Spiro oskarżył Komisję Papierów Wartościowych i Giełd o zignorowanie jej zobowiązania do wypłacenia akcjonariuszom grzywny w wysokości 40 milionów dolarów, podczas gdy zamiast tego „poświęciła swoje ogromne zasoby na niekończące się i bezpodstawne śledztwa” w sprawie Muska i Tesli.

„Co najgorsze, wydaje się, że SEC celuje w Muska i Teslę w celu nieustannego śledztwa, w dużej mierze dlatego, że Musk pozostaje otwartym krytykiem rządu; wydaje się, że ogromne wysiłki SEC zostały obliczone, aby stłumić jego wykonywanie praw do zmian ”, napisał Spiro. pierwszy”. .

Spiro poprosił Nathana o zaplanowanie konferencji, aby dowiedzieć się, dlaczego Komisja Papierów Wartościowych i Giełd „wydaje jednostronne wezwania” bez zgody sądu i dlaczego pieniądze nie są rozdzielane.

Jeśli Komisja Papierów Wartościowych i Giełd uzna, że ​​Musk naruszył ugodę, może nakazać Nathanowi pozbycie się jej i ponowne otwarcie sprawy lub postawienie nowych zarzutów.

List został złożony osiem dni po tym, jak kalifornijski Departament Zatrudnienia i Mieszkalnictwa pozwał Teslę w związku z zarzutami czarnych pracowników, że tolerowała dyskryminację rasową w fabryce w Fremont w Kalifornii. Czytaj więcej

Tesla opisał ten pozew jako wprowadzający w błąd. Próbuje również zmniejszyć lub wyeliminować nagrodę jury w wysokości około 137 milionów dolarów dla byłego czarnego operatora windy za narażenie go na nieprzyjazne środowisko pracy w zakładzie we Fremont.

Oddzielnie w czwartek, National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) wszczęła formalne dochodzenie w sprawie 416 000 pojazdów Tesla Model 3 i Model Y po otrzymaniu skarg dotyczących nieoczekiwanego hamowania związanego z systemem autopilota. Czytaj więcej

Tesla wydała 10 wezwań od października, w tym niektóre pod presją NHTSA.

READ  Aktualizacje wiadomości giełdowych na żywo: 5 stycznia 2023 r

Akcje Tesli zamknęły się 47,04 USD, czyli 5,1%, tak nisko w czwartek, jak 876,35 USD na Nasdaq.

Sprawy to SEC przeciwko Muskowi, Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych, Okręg Południowy Nowego Jorku, nr. 18-08865; oraz SEC przeciwko Tesla Inc w tym samym sądzie, nr 18-08947.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje Jodi Godoy i Jonathana Stemple w Nowym Jorku oraz Davida Shepardsona w Waszyngtonie. Montaż dokonali Toby Chopra, Mark Porter i Sandra Maller

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.